סטדימד תירכש בעד 216 מיליון דולר ע"י המתחרה יונייטד

סטדימד הודיעה כי תירכש ע"י יונייטד ת'רפיוטיקס, החברה המובילה בעולם בתחום לחץ הדם הריאתי • העסקה תתבצע תמורת 141 מיליון דולר ועוד 75 מיליון דולר בעת השגת אבני-דרך • שוויה של סטדימד בנאסד"ק עומד על כ-70 מיליון דולר

חברת ביומד / צילום: רויטרס
חברת ביומד / צילום: רויטרס

חברת סטדימד הודיעה היום (ב') כי תירכש על ידי חברת יונייטד ת'רפיוטיקס, החברה המובילה בעולם בתחום לחץ הדם הריאתי בו פועלת סטדימד, תמורת 141 מיליון דולר עם סגירת העסקה ועוד 75 מיליון דולר בעת השגת אבני-דרך מסויימות. שוויה של דטדימד בנאסד"ק עומד על כ-70 מיליון דולר, לאחר שמנייתה איבדה 69% מערכה מאז הנפקתה ב-2015. כלומר המחיר שתשלם יונייטד בעת סגירת העסקה הוא גבוה כמעט פי 2 ממחיר המניה במסחר היום, אולם גם המחיר המותנה אינו מגיע למחיר ההנפקה של מניות החברה.

המוצר המוביל של סטדימד הוא משאבה המנפקת כמות מדודה וקבועה של תרופה לטיפול בלחץ דם בריאות. המוצר, שנקרא Trevyent, סיים ב-2017 ניסוי קליני והוגש לאישור שיווק, אולם בקשת האישור הוחזרה לחברה בטענה כי היא הוגשה בצורה שאינה ראויה להיבדק. למרות החדשות הרעות הללו, בדצמבר אושר לחברה לאחר פגישה עם ה-FDA, כי היא תוכל להתקדם לקראת רישום ללט ניסויים נוספים, וזה כנראה השלב בו יונייטד חלה להיות מוטרדת.

יונייטד משווקת את המוצר בגרסה להזרקה תת-עורית, לעירוי ולשאיפה, וכן במשאבה, אולם סטדימד הצהירה כי המשאבה שלה מעניקה תועלת מעבר לזו של יונייטד, משום שהיא פותחה במיוחד למוצר זה. נראה כי יונייטד החליטה כי המחיר כעת נמוך מספיק בשביל לא לקחת סיכון שמתחרה תיכנס לשוק או שתאתגר את הפטנטים של יונייטד ותבטל אותם, אירוע שיוכל להביא מתחרים נוספים לשוק. סטדימד כבר החלה להילחם נגד אחד הפטנטים המובילים של החברה.

במקום זאת אולי תנסה יונייטד להטמיע את שיטת ההולכה המשופרת דווקא אצלה, ולזכות כך אולי אף בשנות פטנט נוספות למוצר שלה. כך טענה כי תעשה בהודעה לעיתונות שפרסמה לרגל העסקה.

מספר משקיעים על השוק טענו לאחר העסקה כי מדובר במחיר נוח מאוד עבור יונייטד.

סטדימד מנוהלת על-ידי ג'ונתן ריגבי. היא הוקמה בחממת רד ביומד של משפחת זיסאפל, וגייסה הון תחילה ממשקיעים פרטיים, ביניהם ערי סטימצקי, ואחר כך בעיקר מקרנות אמריקאיות. ב-2015 ביקשה החברה לגייס 55 מיליון דולר בנאסד"ק, ולבסוף גייסה 40 מיליון דולר לפי שווי של כ-105 מיליון דולר אחרי הכסף, ולאחר מכן גייסה עוד 32 מיליון דולר ביולי 2016.

באפריל 2017 ביצעה החברה גיוס של 30 מיליון דולר במחיר של 5.9 דולר למניה ואופציות, אשר בסופו של דבר לא התממשו. המשקיעים בהנפקה כזו יראו החזר על השקעתם רק אם יתממש השלב השני של העסקה (אלא אם זכו במסגרת ההשקעה להגנות נוספות, שלא פורטו). המשקיעים העיקריים בהנפקה הפרטית היו אורבימד, Adage, Deerfield ו-Kingdon Capital.

את יונייטד ייצג בעסקה משרד עורכי הדין הרצוג פוקס נאמן ואת סטדימד ייצג משרד יגאל ארנון ושות'. 

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא גלובלי ושוקי עולם?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988