ועדת החינוך אישרה תוכנית מצומצמת להפחתת תשלומי הורים

הצמצום בתשלומי ההורים - בכיתות א' ו-ב' בלבד - בהיקף של 30 מיליון שקל • מנכ"ל משרד החינוך: הפחתנו את הנטל הכולל על ההורים באמצעות קייטנות וצהרונים • צמצום נוסף יהיה על חשבון שעות הוראה

שמואל אבואב / צילום: אבשלום שושני
שמואל אבואב / צילום: אבשלום שושני

ועדת החינוך אישרה היום את היקף תשלומי ההורים שמותר לבתי הספר לגבות, לפי התוכנית החדשה שגיבש משרד החינוך. התוכנית החדשה כוללת צמצום של כ-30 מיליון שקל בתשלומי ההורים בכיתות א' ו-ב' בלבד, ועוררה התנגדות בקרב ארגוני הורים, שמצפים שמשרד החינוך ימצא פיתרון אמיתי לבעיית תשלומי ההורים. 8 חברי ועדה הצביעו בעד, ו-6 הצביעו נגד.

הנושא של תשלומי ההורים הוא אחד מהנושאים השנויים במחלוקת במערכת החינוך, שכן בתי ספר גובים עוד ועוד כספים מההורים לצורך טיולים, מסיבות סיום ופעילויות נוספות. תשלומים אלו אף גורמים להעמקת הפערים הכלכליים-חברתיים מכיוון שהיקפם לא נקבע ביחס למצב סוציו-אקונומי. מלבד הסכומים שמשרד החינוך מאשר, יש בתי ספר שאף גובים סכומים נוספים, תוך הפעלת לחץ על ההורים. בשנה שעברה הסתיימה מחאה של הורים בהבטחות מצד משרד החינוך כי יפעל לצמצם את התשלומים הללו באופן משמעותי.

מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב אמר במהלך הדיון כי זה מה שהמשרד יכול לעשות במסגרת התקציב שלו, וכי אם רוצים להחליט על ביטול תשלומי הורים, אז צריך להוסיף את תקציב משרד החינוך, או שזה יבוא על חשבון שעות הוראה. כמו כן, אבואב טוען כי צריך להסתכל על הנטל של התשלומים על ההורים באופן כולל, ולהתייחס גם לקייטנות בחנוכה ובפסח, הפחתת התשלומים לצהרונים, וכן צמצום מספר הילדים בכיתות (לדבריו, בתי ספר לחצו להוסיף תשלומים כדי לפצל כיתות), וסייעת שנייה. בתגובה אמר ח"כ יוסי יונה כי זאת הסחת דעת, וח"כ מאיר כהן אמר כי זה לעג לרש, וכי המשרד היה צריך להתחייב כבר עכשיו על הפחתה נוספת בשנה הבאה.

יו"ר ועדת החינוך, ח"כ יעקב מרגי אמר כי "אמנם היינו שמחים שלא יהיו תשלומי הורים, וזה לא יום חג, אבל צריך להגיד את הדברים באופן הוגן - השנה יש הישגים והופחת נטל התשלומים על ההורים".

חילופי האשמות קשים בין משרד החינוך להורים

לדיון בוועדת החינוך היום קדמו חילופי האשמות קשות בין נציגי ההורים למשרד החינוך בנוגע לתוכנית של משרד החינוך. פורום ועדי ההורים הישוביים האשים את משרד החינוך במחטף ואף הגיש אתמול עתירה לבג"ץ כדי להביא לדחיית הארגון, אך בקשתו נדחתה.

במשרד החינוך מסרו כי "המשרד דוחה על הסף את טענות פורום ההורים היישובי, ומצר על ההחלטה שלהם להסתיר מהציבור את השיח שהם קיימו לאורך החודש האחרון עם המשרד. מדובר בדפוס קבוע שחוזר על עצמו מדי שנה - המשרד מגיע עמם לסיכום לקראת דיוני הוועדה, ולבסוף הם חוזרים בהם מהסיכומים. השנה, פורום ההורים והמשרד החליטו להביא יחד ובתיאום לוועדת החינוך שתתקיים מחר צו אשר מבטל לכיתות א'-ב' את סל התרבות בהיקף שמעל 30 מיליון שקל".

התגובה של פורום ועדי ההורים הישוביים היתה לא פחות חריפה: "מדובר בשקר גס ואמירות הזויות. הפצת הכזבים על ידי דוברות משרד החינוך לצד התהדרות בהישגים חשובים שאינם קשורים נועדה להסית את השיח מהבעיה האמיתית והמחדל הגדול. זו לא הפעם הראשונה שזה קורה, כאשר בדוברות המשרד מטילים דופי בגופו של ארגון או אדם במקום להגיב לגופו של עניין. מעולם לא הגענו להסכמות על חוזר התשלומים עם משרד החינוך".

בפורום הוסיפו כי "ההצעה היחידה שהובאה לידיעתנו היתה מבזה וכללה קיצוץ של 15 מיליון שקל מתוך 1.5 מיליארד שקל, ואפילו לא התקרבה למה שהמשרד התחייב עליו באוגוסט 2017 אבל גם עליה ביקשנו לקיים דיון מסודר בהנהלת הפורום. מיותר לציין שאת חוזר התשלומים לא ראינו עד היום ולצערנו לא נעשתה שום עבודה רצינית כפי שהובטח לנו שתיעשה למיגור תשלומי ההורים".

פיצ'י דובינר, ראש מטה המאבק לחינוך חינם, מסר: "שבענו מהבטחות ומריחות. לאחר שבשנה האחרונה קיימנו עצרות מחאה מידי יום שישי מול ביתו של השר בנט שאף יצא לשוחח איתנו והתחייב לפעול בנושא, אנו רואים היום שוב שהשר שיקר. בשנה האחרונה הצטרפו למטה המאבק אלפי הורים מכל הארץ שדורשים חינוך חינם והפסקה של הפרטת מערכת החינוך בישראל. אנחנו מתחייבים המאבק ימשך ויחריף עד ששר החינוך בנט יבין שחינוך חינם כפי שקובע החוק הוא הפתרון לצמצום הפערים הגדולים בין התלמידים במערכת החינוך בישראל".

צרו איתנו קשר *5988