"קשה להמעיט בנזק שעשתה הרגולציה לפיתוח משק הגז"

כך אמר היום אמיר פוסטר, מנהל מחלקת מחקר ואסטרטגיה באיגוד תעשיות חיפושי הגז והנפט, בוועידת אנרגיה וכלכלה • ביני זומר, סגן הנשיא לעניינים אזוריים בנובל אנרג'י, ציין בוועידה כי "מעל ל-50% מהעבודות לפיתוח 'לוויתן' כבר הושלמו"

אסדת קידוח / צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב
אסדת קידוח / צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

"בתכנון אסדת לוויתן ומיקומה נלקחו שיקולים מחמירים בהיבטים של שמירת הסביבה הימית ואיכות המים. בניגוד לטענות, פליטת המזהמים של פרויקט לוויתן תהיה נמוכה מאד ואין סכנה סביבתית לתושבים" - כך אמר היום (ג') ביני זומר, סגן נשיא לעניינים אזוריים בנובל אנרג'י, בוועידת האנרגיה והכלכלה שהתקיימה במרכז הקונגרסים אווניו.

דברים אלה של זומר נאמרו בהקשר המאבק הציבורי המתנהל בימים אלה על הרחקת אסדת הגז לוויתן מהחוף. האסדה המדוברת אמורה להגיע לישראל בעוד כחצי שנה ותוצב במרחק של 10 ק"מ מהחוף, בעוד דרישת המפגינים היא להציבה בלב הים במרחק של 120 ק"מ, וזאת בטענה לחשש מזיהום הסביבה וגרימת הנזק לבריאות תושבי האיזור.

לדברי זומר, "מעל ל-50% מהעבודות לפיתוח לוויתן כבר הושלמו. הגז הטבעי זול יותר מכל דלק אחר בישראל. הגז הטבעי מלוויתן יאפשר את סגירת התחנות הפחמיות בישראל. לוויתן יהיה מאגר גז אסטרטגי לישראל, ויחד עם פיתוח מאגרי כריש-תנין ישראל תגיע לביטחון אנרגטי גבוה".

"קשה להמעיט בנזק שעשתה הרגולציה הישראלית לפיתוח משק הגז, אבל עכשיו אנחנו במציאות טובה יותר", כך לדברי אמיר פוסטר, מנהל מחלקת מחקר ואסטרטגיה באיגוד תעשיות חיפושי הגז והנפט בוועידת אנרגיה וכלכלה.

פוסטר המשיך ואמר "ישראל הופכת ליצואנית גז איזורית, עם החוזה עם חברת החשמל הירדנית והחוזים של תמר ולוויתן עם מצרים. לפני כחודש השתתפתי בכנס בקהיר, וראיתי איך שיתופי הפעולה האזוריים בתחום הגז עוזרים לבסס את מערכות היחסים המדיניות. המצרים מבינים שכדי שיוכלו להבטיח לעצמם ביטחון אנרגטי ואם הם רוצים להפוך ל'האב' אזורי, הם חייבים לייבא גז מישראל". פוסטר התייחס גם לאופציית הייצוא לטורקיה ואמר כי "כרגע נראה שזה לא על הפרק, אבל כדאי להשאיר את כל האופציות פתוחות. יכולים גם להיות שינויים ביחסים בין המדינות".

פוסטר סקר את מגמות מחירי הגז בישראל ובעולם: "מחירי הגז הטבעי העולמיים עלו בחדות בשנה האחרונה. מהשוואה של מחירי הגז בעולם אנחנו רואים שמחירי הגז בישראל נמוכים יחסית לסביבת המחירים העולמית, ברמה של כ-5.5 דולר ליחידת חום, וזאת למעט המחירים הנמוכים בארה"ב, ומדינות שמסבסדות את מחירי הגז. מדובר בנתון מפתיע לאור העבודה שהגז הישראלי מופק ממאגרי מים עמוקים, שמעלים משמעותית את עלות ההפקה בהשוואה למאגרים יבשתיים או במים רדודים".

לדברי פוסטר, "בתקופת 'מתווה הגז' מחיר חבית נפט היה כ-30 דולר, ואז גם מחירי הגז בעולם ירדו בחדות, זה היה מאד נוח למתנגדים למתווה, אבל היום אנחנו במציאות שונה. היום מחירי הגז והנפט בעולם עולים, אבל בישראל המחיר נשאר יציב. פוסטר הוסיף כי "אין צורך לחכות לשנת 2030 כדי להפסיק את השימוש בפחם בישראל. תעשיית הגז תוכל לספק את כל הצריכה כבר ב-2022".

צרו איתנו קשר *5988