שת"פ בתחום ההתחדשות העירונית בין גמלא לטל-בר

קבוצת גמלא תשקיע ותממן את כל הפרויקט המבוצעים על ידי טל-בר, שעלותם מוערכת בכחצי מיליארד שקל

התחדשות עירונית / צילום: תמר מצפי
התחדשות עירונית / צילום: תמר מצפי

ההתחדשות העירונית מחפשת כסף, וגורמי המימון מתחילים לגלות עניין בתחום המתפתח. אם פעם גורמי המימון המוסדיים נרתעו מההתחדשות העירונית, היום המצב השתנה כאשר גם הבנקים הגדולים וגם חברות הביטוח מתחילים לאשר מימון וליווי לפרויקטים בתחום.

על פי התוכנית האסטרטגית של מינהל התכנון במשרד האוצר, עד שנת 2040 צפויה ההתחדשות העירונית לתפוס חלק ניכר מהתחלות הבנייה בישראל, בעיקר באזור המרכז שם מדובר על עשרות אחוזים של יחידות דיור מאושרות בהתחדשות עירונית מתוך כלל יחידות הדיור המתוכננות בפרויקטים רגילים.

בעקבות המצב האמור, גופי מימון חותמים הסכמי שיתוף-פעולה נרחבים עם יזמים למימון הפעילות ובמקביל, בניגוד לעבר, גם נכנסים כשותפים לחברה עצמה.

דוגמה למהלך כזה הוא הסכם שיתוף-פעולה שנחתם לאחרונה בין קבוצת גמלא לחברה יזמית בתחום ההתחדשות העירונית בשם טל-בר. "לגלובס" נודע כי שני הגופים חתמו על הסכם שבמסגרתו גמלא תשקיע וכן תממן, באמצעות חברת-הבת גמלא הראל, את כל הפרויקטים המבוצעים על ידי טל-בר.

מדובר בפרויקטים שהחברות מעריכות בהיקף של כחצי מיליארד שקל. במקביל, היקף ההשקעה והמימון בעסקה נאמדים בכ-100 מיליון שקל. עוד במסגרת שיתוף-הפעולה טל-בר תמשיך לפעול בתחום כחברה יזמית כפי שעשתה עד כה בעוד השותפה החדשה תעמיד את המימון ותהיה שותפה בקבלת ההחלטות וגם ברווחים.

טל-בר היא חברה יזמית בבעלות דודי פיטוסי וליאור כהן, המתמחה בייזום פרויקטים של התחדשות עירונית. החברה פועלת בעיקר בערים רמת-גן וגבעתיים. לחברה כבר מספר פרויקטים שהסתיימו ואוכלסו ועוד עשרות פרויקטים בתהליכים שונים. קבוצת גמלא היא חברה יזמית, בבעלות חברת כלמוביל ועו"ד אפי שפיטלני. החברה עוסקת בהשקעות בתחום הנדל"ן בארץ ובעולם, בעיקר בארה"ב.

לדברי עו"ד אפי שפיטלני, יו"ר קבוצת גמלא: "ההחלטה על ההשקעה בטל-בר התקבלה בקבוצת גמלא, לאור שיתוף-פעולה מוצלח בין גמלא הראל וקבוצת טל-בר בתחום מימון ההון העצמי בפרויקטים שיזמה טל-בר והסתיימו בהצלחה. ההשקעה בקבוצת טל-בר תואמת את מדיניות החברה להשקיע בחברות יזמיות העוסקות בפינוי-בינוי ובהתחדשות עירונית".

דודי פיטוסי, בעלים ומנכ"ל טל-בר, אמר על שיתוף-הפעולה כי "אנו רואים בקבוצת גמלא שותף אסטרטגי חשוב, שיאפשר לנו לממש את מלוא הפוטנציאל הקיים בחברה. לחברה צבר רב של פרויקטים, שעל מנת ליישמם בו זמנית, נדרש הון עצמי של עשרות רבות של מיליונים. קבוצת גמלא, מהווה עבורנו גב פיננסי חזק ויציב, אשר יאפשר לנו לרוץ קדימה, ולקדם את כל הפרויקטים שנחתמו במקביל".

לדברי טל תפוחי, מנכ"ל גמלא הראל: "גמלא הראל מאמינה מאוד בתחום ההתחדשות העירונית ומלווה עשרות יזמים ופרויקטים בתחום מזה תקופה ארוכה. העסקה שנחתמה מול טל-בר ייחודית הן בשל היקפה והן בשל השילוב עם חברת האם גמלא מילניום".

צרו איתנו קשר *5988