בנק ישראל: עלתה הסבירות לזעזוע כלכלי או ביטחוני בינלאומי

הבנק ציין כי "מוקד הפגיעות הבולט ביותר של המשק הישראלי הוא שוק הדיור, וזאת לנוכח ההתפתחויות בשוק הזה בשנים האחרונות" • באשר לשוק הדיור מציין הבנק כי "ההאטה השפיעה במידה ניכרת על החברות הציבוריות בענף הבנייה למגורים והביאה לירידה בהיקפי המכירות ולגידול של מלאי הדירות הלא מכורות"

בנייה חדשה / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
בנייה חדשה / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

עלתה ההסתברות לזעזוע כלכלי או גיאו-פוליטי שמקורו בחו"ל, אשר עלול להשפיע לרעה על הפעילות הריאלית והפיננסית במשק - כך קובע בנק ישראל בדוח היציבות הפיננסית למחצית הראשונה של 2018 שהוא מפרסם היום (ד'). בבנק מסבירים כי התגברות התנודתיות והנטייה לירידות בשוקי חו"ל - בין היתר על רקע הצמצום המוניטרי שנקטו בנקים מרכזיים - וכן הירידות הניכרות של המרווחים בשנים האחרונות, מעלות את ההסתברות שהעליות האחרונות של המרווחים הן תחילתו של היפוך מגמה בשווקים הפיננסיים העולמיים, מצב שעלול להחמיר ולהשפיע על שוקי ההון המקומיים.

בהקשר זה מציין הבנק כי "מוקד הפגיעות הבולט ביותר של המשק הישראלי הוא שוק הדיור, וזאת לנוכח ההתפתחויות בשוק הזה בשנים האחרונות". באשר לשוק הדיור מציין הבנק כי "ההאטה השפיעה במידה ניכרת על החברות הציבוריות בענף הבנייה למגורים והביאה לירידה בהיקפי המכירות ולגידול של מלאי הדירות הלא מכורות. כתוצאה מכך חוו החברות בענף הרעה מסוימת בתזרים המזומנים מפעילות שוטפת". יחד עם זאת בבנק מציינים כי קריסה נרחבת של חברות נדל"ן היא תרחיש אפשרי במצבי קיצון - וכל עוד תרחיש כזה אינו מתממש ההשפעה צפויה להיות נמוכה יחסית.

באשר לגידול בחובות משקי הבית, בעיקר בקרב עשירוני ההכנסה הנמוכה מציין הבנק כי למרות שהתופעה מתרחבת היא איננה מסכנת את המערכת הבנקאית, אלא רק את הלווים, כלומר משקי הבית. "הזמינות הגדלה של האשראי החוץ-בנקאי מגבירה את הסיכון הפיננסי של משקי הבית הנוטלים אשראי זה, בעיקר של אלה בעשירונים הנמוכים" נכתב בדוח "הואיל וחלקם של משקי הבית האלה בחוב הכולל קטן יחסית, אין כאן סיכון למערכת הפיננסית, אף כי יש סיכון למשקי הבית עצמם".

באשר לשאר ענפי הפעילות הכלכלית מציינים בבנק כי החוסן של מרבית הענפים במגזר העסקי השתפר. שיפור זה בא לידי ביטוי בשיפור ביחסים הפיננסיים ובאינדיקטורים נוספים של החברות הציבוריות. נמשך השיפור בעמידות המערכת הבנקאית וכל חברות הביטוח עומדות בדרישות ההון של כללי סולבנסי 2.

צרו איתנו קשר *5988