ועדת החינוך אישרה תקנות חוק הפיקוח על מזון במוסדות חינוך

החוק, שצפוי להיות מאושר בוועדה, אוסר על מכירה או הגשה בבתי הספר ובגנים של מאכלים מטוגנים, מאפים עשירים בשומן ומזונות עתירי סוכר • החוק אינו כולל פיקוח על הקייטרינג במוסדות החינוך בארץ בעקבות אישור ההחרגה שדרשו הישיבות הקטנות

אוכל בריא בבתי הספר / צילום: שאטרסטוק
אוכל בריא בבתי הספר / צילום: שאטרסטוק

אחרי 6 שנים של עיכובים, ועדת החינוך של הכנסת אישרה היום (ג') את תקנות חוק הפיקוח על איכות המזון במוסדות החינוך.

החוק מעגן למעשה את חוזר מנכ"ל משרד החינוך שיצא בעבר בעניין, אלא שמשרד החינוך התקשה עד כה לאכוף את החוזר ללא חוק מוסדר ואל מול הלובי החזק של המתנגדים לו.

החוק, שצפוי להיות מאושר בוועדה, אוסר על מכירה או הגשה בבתי הספר ובגנים של מאכלים מטוגנים כמו צ'יפס וחטיפים מלוחים; איסור הכנסת מאפים עשירים בשומן דוגמת בורקסים, מלאווח, ג'חנון ועוד; איסור הכנסת מזון מעובד כגון נקניקיות, נקניקים, המבורגר וקבב; איסור הכנסת מזונות עתירי סוכר כמו רוגעלך, קרואסונים, עוגות, וופלים וסוכריות; איסור הכנסת מנות מתועשות להכנה מהירה (למשל "מג'יק" או "מנה חמה"); ואיסור הכנסת משקאות ממותקים.

מדובר בחוק שעבר בקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת כבר בשנת 2014 בגרסה מורחבת יותר, שכללה, בנוסף לאיסור מכירה או הגשת מזון לא בריא, גם פיקוח על ארוחות הקייטרינג במוסדות החינוך. אלא שמאז 2014 נתקע הליך השלמת החוק בוועדת החינוך של הכנסת.

בינואר 2017 הגיש ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה) רביזיה לוועדה, לאחר שכבר הצביעה על אישור תקנות החוק, בדרישה להחריג את הישיבות הקטנות, וזאת בטענה שאינן מסוגלות לעמוד בעלויות אספקת ארוחות בריאות ומפוקחות לתלמידיהן.

משרד המשפטים עיכב חודשים רבים את אישור ההחרגה שדרשו ראשי הישיבות הקטנות, בטיעון שלא ניתן במסגרת חוק להפלות בין תלמידים במוסדות חינוך שונים. הפשרה שמגיעה כעת לאישור הועדה היא למעשה חוק חלקי, שאינו כולל פיקוח על הקייטרינג במוסדות החינוך בארץ.

צרו איתנו קשר *5988