הנקראות ביותר

ערן זהבי מארח: גואנגז'ואו מציעה שופינג בהיקף שלא ראיתם

בעירו של הכדורגלן הישראלי היקר בהיסטוריה "זמן הוא כסף". כעת יש גם טיסה ישירה מישראל, רכבת מהירה מהונג-קונג ויריד קניות חלומי

אדריכלות מודרנית/ Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב
אדריכלות מודרנית/ Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

העיר הייתה תמיד, במשך יותר מ-2000 שנה, המרכז העסקי, הפוליטי, והתרבותי של דרום-סין. מיקומה האסטרטגי בדלתה של נהר הפנינה הפכו אותה למרכז סחר היסטורי מהחשובים בעולם עד עצם היום הזה. אבל אין זה אומר שאין מה לראות ולחוות בה כתייר. יש ועוד איך. אך בעבור רוב המבקרים בה, גואנגז'ואו היא יעד לעסקים. "זמן הוא כסף" הוא המוטו כאן, וצריך לנצל כל רגע. מה הפלא שהישראלי שמזוהה יותר מכול עם המקום הוא ערן זהבי, השחקן היקר והמתוגמל בהיסטוריה של הכדורגל הישראלי. זהבי, מלך השערים של הליגה הסינית, משתכר כ-12.5 מיליון דולר בעונה בקבוצתו גואנגז'ואו R&F.

בתקופות יריד קנטון - המתקיים פעמיים בשנה, באביב ובסתיו, העיר שוקקת עוד יותר מהרגיל. המלונות והמסעדות ''מלאים ורחובות הקניות הומים. יש בו יותר מ-60 אלף דוכנים המציגים כמעט הכול, מעטי כתיבה ועד משאיות, ממוצרי אלקטרוניקה ועד קוסמטיקה. מחזור המכירות שלו הוא מעל 30 מיליארד דולר. בגלל גודלו העצום מחולק היריד לשלושה חלקים. הראשון, המוקדש בעיקר לאלקטרוניקה, מתקיים בין 15 ל-19 באוקטובר; השני, בין 23 ל-27 בחודש, מתמקד בעיקר במוצרים לבית; ואילו השלישי, בין 31 באוקטובר ל-4 בנובמבר, עוסק בעיקר בטקסטיל.

עסוקים בצמיחה מטורפת

בעשרות השנים האחרונות היו גואנגז'ואו, האזור ובעצם סין כולה, עסוקים בצמיחה מטורפת. בזמן שאצלנו עוד מתברברים עם קו הרכבת ירושלים-תל-אביב, סללו בסין עוד אוטוסטרדה, הקימו עוד גשר וחנכו עוד קו רכבת מהירה. בימים אלה הושלם עוד קטע בקו הרכבת המהירה שבין גואנגז'ואו להונג-קונג, הגומאת את המרחק (כ-130 ק"מ) ב-48 דקות בלבד. ההערכה היא כי 80 אלף נוסעים ישתמשו בקו זה מדי יום. תוך כשעה ניתן גם להגיע ברכבת המהירה לג'וחאי הקרובה למקאו.

עם ההישגים הכלכליים המרשימים עלתה רמת החיים, ונוצר הצורך והגיע הזמן להפגין את ההצלחה בבניית מונומנטים ראוותנים, בהקמת מערכת תחבורה משוכללת, במרכזי קניות עדכניים, גנים מטופחים ואטרקציות לבילוי משפחתי וגם ללטש ולהנגיש את פניני הטבע ואת האוצרות ההיסטוריים ששרדו אחרי מהפכת התרבות.

בשנים האחרונות הובן גם הצורך לדאוג לאיכות הסביבה, ולו רק כדי לראות את כל ההישגים הללו בעיניים פקוחות לרווחה ולא דרך פילטר של ערפיח. ב-2014 הכריזה סין מלחמה בזיהום האוויר. התוצאות הושגו כשנכפה פיקוח על מפעלים מזהמים ועל איסור השימוש בפחם וכשצומצמה כמות הרכבים על הכבישים. "נהוג לומר כאן 'כשהשמיים כחולים, המחירים עולים'", אומר אורן מרדכי מנכ"ל "מוראל", הנמצא כבר 20 שנה על הקו ישראל-סין ומרגיש את ההבדל. הכוונה, הוא מסביר, לכך שהטיפול באיכות הסביבה בא על חשבון הצמיחה. כוח האדם כבר לא זול כפי שהיה, זכויות עובדים נלקחות בחשבון ומפעלים מזהמים נסגרים.

האזור שבין גואנגז'ואו לשנז'ן היה בעבר רצף של מפעלי תעשייה שסיפקו חלק גדול מהייצור הזול של סין, מהסוג שטבע את המונח "Made In China" כביטוי מזלזל. המפעלים האלה עוברים שינוי. חלקם עוברים, חלקם משתכללים ובמקרים רבים הייטק מחליף לאיטו את הלואוטק (וכן, סוחרים ומעצבים מחפשים כבר חלופות זולות יותר).

כדי לקבל תחושה של העיר, גודלה ועוצמתה, כדאי לראות אותה קודם כול ממבט פנורמי - בין ממרומי מגדל, משיט בסירה על נהר הפנינה או מפסגת הר הענן הלבן החולש על העיר. קו הרקיע עטור מגדלים, והדלתא של נהר הפנינה חורצת את העיר בתעלות מים מרשימים ביום, ואף יותר בלילה, כשהם מוארים בשלל צבעים.

הרכבת המהירה/ Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

שמונת המופלאים

בניגוד למערב, שבו נוטים לאגד קבוצות בעשיריות או בתריסרים, בסין מאגדים אותם בשמיניות, מספר הנחשב כמביא מזל טוב. "שמונת המראות של גואנגז'ואו" הוא אוסף האטרקציות התיירותיות הפופולריות ביותר בעיר, והן נמנות כבר 1,000 שנה - החל מימי שושלת סונג. מדי תקופה נבחרים מראות אחרים, אך חלקם, כמו ההר והנהר, שורדים לאורך כל התקופות.

שמונה מראות מעודכנים של העיר נבחרו ב-2011, שנה אחרי המשחקים האסייתיים, שלכבודם התקשטה העיר בחידושים רבים. הם מתוארים בשפה הציורית האופיינית למסורת הסינית: "מגדלים מאירים דרך העיר החדשה", "נהר הפנינה זורם ונוצץ", "ההר המעונן ירוק ומוקפד", "הגדולה של הר יואשיו", "תהילתה של האקדמיה העתיקה", "הנוף הנפלא של ליוואן", "עיר המדע, המפוארת כמו אריג ברוקאד", "ביצות שרות בלילה".

הרשימה שלי כוללת את השמינייה הבאה:

מגדל קנטון - מהגבוהים בעולם, הוא הסמל האולטימטיבי של העיר. צומח לשמיים, חסין בפני רעידות אדמה, צבעוני ותוסס ומלא אטרקציות.

נהר הפנינה - נתיב סחר עוד מימי דרך המשי הימית, ומי לא עבר כאן - מפיראטים ועד לכובשים.

היכל האבות של משפחת צ'אן - קומפלקס של 19 בניינים בסגנון מסורתי שנבנה במאה ה-19, שילוב של מקדש אבות משפחתי עם מעין אקדמיה פרטית לצעירי המשפחה שלמדו לבחינות הקיסריות.

היכל האבות של משפחת צ'אן/ Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

אדריכלות ציבורית בת זמננו - בניין האופרה בתכנון זאהה חדיד, הספרייה העירונית ומוזיאון גואנדונג נמצאים בסמיכות.

שוק התרופות צ'ינגפינג - תיבת קסמים אקזוטית של פירות, פירות-ים, ציפורים ותבלינים.

האי שאמיאן - שיטוט רגוע בין מבנים בסגנון אירופי מזכיר תקופות סוערות. נמל בן 1,000 שנה, מלחמת האופיום ומובלעת אירופית.

פארק שימלונג - שעשועים לכל גיל, פארק מים, ספארי, קרקס ורכבת הרים מטורפת.

כדורגל - ערן זהבי כבר אמרנו.

גם המטבח המקומי לא מאכזב

המטבח הקנטונזי הוא אחד המטבחים הסיניים המוכרים למערב, כאשר שני הלהיטים הם הדים-סאם, שמקורו באזור ופירושו המילולי הוא "נגיעות של הלב", והוט-פוט (Hot Pot) - אכילה משותפת מסיר מרק גדול שבתוכו מבשלים כל טוב.

עם זאת, אל תצפו שמה שתראו בסין יהיה דומה למה שאכלתם ב"מסעדה סינית" במערב. אמרה סינית טוענת כי "הקנטונזים אוכלים כל מה ששוחה חוץ מסירות, כל מה שעף חוץ ממטוסים וכל מה שיש לו רגליים חוץ משולחן". את ביטוייה המעשי ניתן לראות בחלק מדוכני האוכל ברחובות העיר. הנועזים אולי יטעמו גם חרקים ונחשים. חששנים יותר יעדיפו סיורים קולינריים מאורגנים, כדי לדעת לפחות מה הם אוכלים. החששנים מאוד יסתפקו במסעדות מערביות או במסעדת המלון.

אשר לשומרי הכשרות, עבורם ישנה מסעדה כשרה בבית חב"ד ובמלון ווסטין, ואין צורך לסחוב "מנה חמה" מהארץ.

רחוב הקניות/ Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

מידע מעשי

טיסות: באוגוסט נחנך קו ישיר בין ישראל לגואנגז'ואו של היינאן איירליינס. אל-על וקת'אי פסיפיק טסות להונג-קונג שכיום, עם הרכבת המהירה, נמצאת במרחק של פחות משעה לגואנגז'ואו. בספטמבר נוספו שתי טיסות שבועיות של סצ'ואן איירליינס לצ'נגדו עם טיסות המשך מקומיות ללא תוספת תשלום גם לערים כמו גואנגז'ואו.

מסעדות: (המלצות של מיכל חנוכה, המתגוררת בעיר ועובדת בקונסוליה הישראלית) Dian Dou De נחשבת למסעדת הדים סאם הטובה בעיר, וכשנמאס מאוכל סיני - במרכז הקניות IGC יש מסעדת בשרים מומלצת בשם Morton's. ב-11K תמצאו את מרקטו, Mercato, מסעדה איטלקית פופולרית. עוד איטלקית מומלצת היא Oggy, בשכונת Canton Place, שבנייתה הושלמה ב-2009. גרים בה זרים רבים ויש בה חנויות יפות ושפע מסעדות מעולות.

ברים: במלון פארק הייאט יש בר על הגג עם נוף פנורמי. במלון W יש מסעדה פופולרית בשם The Kitchen Table וספא הכי מומלץ בעיר. Social&Co, מסעדה ביום ובר בערב. בבר בשם Hope & Sesame יש דלת סודית ואווירה לא פורמלית עם הופעות ג'ז.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
אני מאשר/ת קבלת תוכן פירסומי מגלובס
נושאים נוספים בהם תוכל/י להתעדכן
נדל"ן
גלובס טק
נתוני מסחר
שוק ההון
נתח שוק
דין וחשבון
מטבעות דיגיטליים
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
עקבו אחרינו ברשתות