"התחלתי כאיש מכירות. קיבלתי אוטוביאנקי, סחבתי שטיחים ומכרתי אותם"

הפורטפוליו של עופר איתני, מנכ"ל קבוצת כרמל: "מהיום שבו איקאה נפתחה לא רק שהמכירות שלנו לא נפגעו, הן עלו. מה שכן, ויתרנו על הרכבה עצמית בגלל חוסר כדאיות"

עופר איתני / צילום: איל יצהר
עופר איתני / צילום: איל יצהר

אני: פטריוט, המדינה חשובה בעיניי יותר מהעסק הפרטי. משפחתי ובלתי אמצעי, והכול עם הומור.

ילדות: ת"א. הילדות שלי הייתה בצופים, הייתי שם בכל רגע פנוי והגעתי לריכוז שבט. הלימודים היו משניים ולכן בחרתי במגמה סוציולוגית בתיכון חדש. בחופשות התלוויתי לאבא למפעל בקיסריה וריח השטיחים מאז עוד מלווה אותי.

לימודים: למדתי כלכלה ומדע המדינה באוניברסיטת ת"א והייתי פעיל בתא הליכוד עם גיל סמסונוב. בתקופה שלי ישראל כ"ץ היה באגודה של ירושלים, סילבן שלום בבאר שבע וצחי הנגבי ראש ההתאחדות.

משפחה 1: המשפחה של אבא הגיעו מהראט באפגניסטן, סוחרי שטיחים אמידים. ב-1932 כשסבא שלי - ציוני, רוויזיוניסט, שדיבר עברית תנ"כית - שמע על שיבת ציון, הוא העמיס את הרכוש, אשתו ושלושת הילדים על משאית שלקחה אותם את כל הדרך לישראל, דרך איראן וסוריה. אבא היה באצ"ל עם אחד האחים וגנב את כדי החלב שאיתם פוצצו את קינג דיויד, האח הנוסף היה בפלמ"ח. סבא פתח חנות שטיחים בבן יהודה.

משפחה 2: אמא היא דור שביעי בירושלים מצד אבא שלה. אמא שלה עלתה מקובה. היא הכירה את אבי במסיבת פורים בת"א, הם התחתנו ואבא נכנס לעסק של סבא. הם גרו בדירת חדר בבן יהודה, בקרבת החנות.

מצב משפחתי: התחתנתי ב-1986 עם דליה, קיבוצניקית שמו"צניקית. יש לנו ארבעה ילדים מדהימים ונפרדנו לפני שמונה שנים. אני בזוגיות וגר בת"א.

כשאהיה גדול: רציתי להיות פוליטיקאי.

פוליטיקה: הייתי כל כולי בפעילות, עם שאיפות גדולות, עד שערב אחד הייתה לי פגישה עם רוני מילוא, שהיה אז האחראי על הסטודנטים במפלגה וח"כ בכיר. פתאום נכנס פעיל ליכוד מטבריה שאמר לו: 'רוני, אתה חייב לבוא לעזור לי בבחירות בסניף שלי'. מילוא פותח את היומן ורואה שבתאריך שרצה להגיע לסניף יש יום הולדת לאשתו. הפעיל לא מתבלבל ואומר לו: 'זוכר שעזרתי לך בבחירות? ככה אתה מחזיר לי?'. ואני רואה שהפרצוף של מילוא מתעוות והוא אומר: 'בסדר, אני בא'. באותו הרגע קיבלתי החלטה שאני בחוץ.

עסקים: שטיחי כרמל 1: ב-1960 אברהם שפירא, אחד האנשים החזקים והמקושרים בארץ, קיבל מפנחס ספיר מפעל שטיחים באור עקיבא, אחרי שהבעלים התייאש מהביורוקרטיה. הוא חיפש מישהו שמבין בשטיחים והגיע אל אבא שלי. החברה שגשגה וכבשה את השוק. שפירא היה אחראי על הקשרים עם השלטון, הבנקים והשיווק. בשנות ה-80 הילדים שלו נכנסו לעסק, המצב הורע, ובעקבות סכסוך בין אבא לשפירא, הוחלט על פרידה.

שטיחי כרמל 2: שפירא קנה את החלק שלנו ואבא התחייב לא לעסוק בתחום שבע שנים. כשאחי, אביב, השתחרר, הקמנו את ביתילי. שפירא שילם לנו במשך שנה ואחר כך הפסיק ונכנס לכינוס נכסים. כשהמפעל הועמד למכירה קנינו אותו בחזרה.

קריירה: התחלתי כאיש מכירות. קיבלתי אוטוביאנקי, סחבתי שטיחים ומכרתי אותם. בערבים השתתפתי בישיבות הגישור הארוכות לתוך הלילה מול הבנים של שפירא, וכל זה כשהאינפלציה מטורפת והכול על כרעי תרנגולת. בית ספר של החיים. אחרי שקנינו שוב את החברה התחלנו להתרחב ולבצע רכישות.

רכישות ומותגים: יש לנו בקבוצה בין היתר את איי די דיזיין, ביתילי ואורבן. אנחנו עוסקים גם בחיפוי רצפה לסוגיו דרך כרמל פלור דיזיין ודרך כרמל ביזנס שמתמקדת בשיווק למוסדות, מלונות, משרדים ובתי קולנוע, ומוכרת חיפויי רצפה, מחיצות וריהוט משרדי. לאחרונה זכינו במכרז של מייקרוסופט בהרצליה.

איקאה: מהיום שבו נפתחה לא רק שהמכירות שלנו לא נפגעו, הן עלו. מה שכן, ויתרנו על הרכבה עצמית בגלל חוסר כדאיות.

פנאי: מטייל הרבה בעולם ומבלה. 

תפיסת עתיד: להמשיך בעשייה עד 120, רק עם יותר נתינה ותרומה למדינה, דרך חינוך צעירים ותמיכה בפרויקטים חברתיים. 

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988