נתניהו: "לא צריך להדיח ראש ממשלה בעת הליך של שימוע. לא הגיוני לפתוח בהליך שכזה לפני בחירות"

במסיבת עיתונאים מברזיל, ראש הממשלה ענה לשאלות הכתבים על רקע האפשרות כי היועץ המשפטי לממשלה יגיש כתב אישום נגדו לפני הבחירות • התייחס לציטוט שאמר בזמנו על אולמרט כי ראש ממשלה לא יכול לכהן תחת חקירות

בנימין נתניהו/ צילום: רפי כוץ
בנימין נתניהו/ צילום: רפי כוץ

"אני לא מתכוון להתפטר. אני מאמין שלא יצא מזה כלום. לא שיניתי את עמדתי. ישראל היא מדינת חוק, ראש ממשלה לא מתפטר בעת הליך של שימוע. אני מבקש לתאר מה קורה אם מדיחים ראש ממשלה בהליך שימוע ואז לאחר השימוע מחליטים לסגור את התיק. לא הגיוני לפתוח בהליך של שימוע במהלך מערכת בחירות, זו פגיעה בדמוקרטיה" - כך אמר היום (ב') ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת עיתונאים שנערכת כעת בברזיל.

בתשובה לדברים שאמרה שרת המשפטים איילת שקד, שזו הקדנציה האחרונה שלו, אמר נתניהו: "מאז 1996 אומרים עליי שזו הקדנציה אחרונה שלי. מי שקובע אם אתה ראוי זו לא פוליטיקאית זו או אחרת אלא אזרחי ישראל".

שאלה: "אתה אמרת, על ראש ממשלה אחר שהיה שקוע עד צוואר בחקירות (אהוד אולמרט), שהוא לא יכול להמשיך לכהן. מה אתה אומר היום?" 

נתניהו: "הציטוט שנתת מתייחס לצעדים מדיניים שאולמרט התכוון לעשות ערב הבחירות. במצב שהוא היה בו אז, לא אמרתי שהוא פסול, אלא שלא יכול להביא תוכנית מדינית ערב הבחירות, וגם אני לא אביא תוכנית מדינית ערב הבחירות. כל מי שיושב אתי בדיונים הרגישים ביותר, ראשי מערכת הביטחון וגם הפוליטיקאים, יעידו שאני מקבל את ההחלטות על בסיס ענייני ועל בסיס מה שאני חושב שהוא נכון למדינת ישראל. אני שוקל את הדברים, כי האחריות על כתפיי עצומה".

לגבי תיק בזק (תיק 4000) אמר נתניהו: "לא נתתי שום הטבות מיוחדות, אישרתי החלטה של 3 רגולטורים, אחרי הממונה, מועצת הכבלים והלוויין והיועצת המשפטית של משרד התקשורת".

לגבי מצבו המשפטי אמר ראש הממשלה: "ינסו לגמור עליי ולהגיד 'נתניהו אשם עד שתוכח חפותו', אבל אני סומך על האמת והצדק והכרעת הציבור, הציבור יחליט. במדינת ישראל קובעים את זה בקלפי ולא בתהליכים משפטיים".

לגבי מפלגת הימין החדש אמר נתניהו: "יש סכנה שהיא תרסק את גוש הימין, והסכנה שנייה שאף אחד לא יודע מה הם יעשו עם המנדטים. כמו ברית האחים שלהם עם יאיר לפיד, הם יוכלו להעביר מימין לשמאל. מי שרוצה ממשלת ימין, צריך להצביע לליכוד. נקים קואליציה על בסיס הממשלה הקיימת. אני ער לכך שהמפלגה החדשה הזו מסכנת הרבה מפלגות מסביב, שאולי לא יעברו את אחוז החסימה. ננהג באחריות עבור גוש הימין".

שאלה: "האם אתה מתכנן איחודים?"

תשובה: "אני אשקול בכובד-ראש לאור הסכנה".

שאלה: "אם נפתלי בנט ואיילת שקד עוברים את אחוז החסימה, האם תצרף אותם? האם תצרף את בני גנץ?"

נתניהו: "כל מי שבצד הימני, אצרף אותו לממשלה. אלמלא יאיר לפיד וברית האחים - או ברית האחיות - אלמלא הברית הזו, לא הייתי חושש. לגבי גנץ, שאלו אותי למה אתה אומר שגנץ הוא שמאל או ימין. מניסיון החיים, מי שלא אומר אם הוא ימין או שמאל, אז בדרך-כלל הוא שמאל. כולם יודעים מה מרכז הכובד של מפלגתו. אני אומר לו, תהיה גלוי לגבי המדיניות שלך".

לדברי ראש הממשלה, "אזרחים שיסתכלו על מצבה של מדינת ישראל ברמה העולמית, יבינו. המדינה שלנו צריכה מנהיג ברמה העולמית, שמסוגל לדבר עם דונלד טראמפ, מסוגל לדבר עם מעצמות. באים אליי ומבקשים ממני לדבר עם שני המנהיגים האלה, טראמפ ופוטין. האם יש אחרים שיכולים ברמה הזו? לצערי לא, כל אחד רשאי לנסות. מה שראש ממשלה בישראל צריך לעשות, הוא צריך להיות להגיד מילה אחת ולעמוד בה: 'לא'. אני עמדתי מול אומות העולם ואמרתי 'לא' והלכתי לקונגרס ואמרתי 'לא'. אני לא חושב שאחרים היו עושים את זה. צריך יכולות ובערה מסוימת".

בנושא המצב הביטחוני הרגיש שהוא דיבר עליו אחרי התפטרותו של אביגדור ליברמן מתפקיד שר הביטחון, אמר נתניהו: "החיזבאללה החזיקו תשתית, ואנחנו הרסנו להם. יש פה ניצחון עצום של ישראל. חוץ מזה, יש עוד כמה דברים, ואתם שומעים פה ושם על עוד דברים, אך החשיבות הגדולה הייתה לסיים את המהלך הזה".

תגובת "הימין החדש" לדברי נתניהו: "לא ניגרר למתקפות של ראש הממשלה נגדנו. אנחנו מחזירים את המנדטים שעזבו את הליכוד מללכת לגוש השמאל של גנץ, לפיד ואורלי לוי, ומציעים לראש הממשלה להצטרף אלינו במשימה זו".

יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ שלי יחימוביץ (העבודה), מסרה בתגובה: "דבריו המחוצפים של נתניהו מתריסים נגד סמכויותיהן של כל זרועות שלטון החוק ומסכנים את הדמוקרטיה. ההודעה המאיימת כי אל ליועמ"ש להחליט בעניינו טרם בחירות היא מבחן ניקיון-הכפיים של כל מפלגה בכל הקשת הפוליטית, ומי שלא יודיע מפורשות כי לא ישב עם מי שנמצא בהליך פלילי כה מתקדם - מכשיר שחיתות לטובת שיקולים פוליטיים נטו".

יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, מסר בתגובה: "אמירת נתניהו הערב שהוא יוכל לכהן תחת כתב אישום היא פשיטת רגל ערכית והוכחה לכך שהוא איבד את הבלמים, ושהדבר היחיד שמעסיק אותו הוא להינצל מתיקיו הפליליים - ולא טובת המדינה".

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988