שקד בטקס הסמכת עורכי הדין החדשים: "מערכת המשפט מגוונת, שמרנית וטובה יותר מזו שהייתה כאן לפני 4 שנים"

מ"מ ראש לשכת עוה"ד, אורי קינן, נאם הערב במקום ראש הלשכה המתפטר, עו"ד אפי נוה, בטקס הסמכת 1,409 עורכי הדין החדשים • טקס ההסמכה נערך בצל "פרשת השוחד המיני" לכאורה בנוגע לבחירת שופטים שהובילה להתפטרותו של נוה

שרת המשפטים איילת שקד / צילום: יוסי זמיר
שרת המשפטים איילת שקד / צילום: יוסי זמיר

הערב (ה') התקיים בבנייני האומה בירושלים טקס הסמכת 1,409 עורכי הדין החדשים. הטקס, שהתקיים בנוכחות שרת המשפטים איילת שקד וממלא-מקום ראש לשכת עורכי הדין  אורי קינן, נערך תחת צל כבד שמטילות מספר פרשות על עולם המשפט. הפעם הוסמכו יותר נשים מגברים כאשר 768 עורכות דין נוספו למקצוע, לעומת 641 עורכי דין חדשים.

הפרשה הראשונה המטילה צל על עולם המשפט היא "פרשת השוחד המיני" במסגרתה חשוד עו"ד אפי נוה, יו"ר הלשכה המתפטר, בביצוע עבירות מתחום טוהר המידות בנוגע לבחירת שופטים, כשאחד מכיווני החקירה הוא שוחד מיני. פרשה זו הובילה לכך שמי שנאם היום ובירך את עורכי הדין החדשים שעברו את הבחינה האחרונה, הוא ממלא-מקומו של ראש הלשכה. וזאת, לאור העובדה שטרם מונה מחליף קבוע, כאשר הבחירות הכלליות יתקיימו בחודש יוני השנה.

נאומה של שרת המשפטים נקטע בתחילתו על-ידי גבר שהתפרץ בצעקות לעבר השרה והורחק על-ידי מאבטחים. יחד עם זאת, ולאור המהות החגיגית של הערב, האירוע שנמשך מספר שניות לא העיב על האווירה.

בנאומה בירכה השרה שקד את המוסמכים החדשים והצהירה כי "היום ניתן לומר שמערכת המשפט מגוונת, שמרנית וטובה יותר מזו שהייתה כאן לפני 4 שנים". שקד הוסיפה כי הפיכת המערכת המשפטית לשמרנית יותר וגיוונה, לצד טיפול שורש בעומס בבתי המשפט, היו בין "היעדים החשובים" שהציבה לעצמה עם כניסתה לתפקיד שרת המשפטים.

בנוסף, שקד התגאתה בכך ש"מאז כניסתה לתפקיד נבחרו כ-334 שופטים ורשמים לבתי המשפט השונים ברחבי הארץ. מתוכם 6 שופטים מונו לבית המשפט העליון".

עו"ד קינן: "ברוכים הבאים לחיק משפחתנו הגדולה!"

הפרשה השנייה שמשפיעה בימים אלה על מערכת המשפט ונראה שעוד רחוקה מסיומה, שגם היא רלוונטית לטקס היום, היא הדיל שנרקם בין שרת המשפטים איילת שקד, חברי הכנסת מיקי זוהר, לשכת עורכי הדין ועל דעת חברי הוועדה הבוחנת של לשכת עורכי הדין על הורדת ציון המעבר של בחינות ההסמכה ללשכת עורכי הדין ל-60 (במקום 65). הורדת ציון שתחול רטרואקטיבית על שלושת מועדי הבחינה האחרונים בהם נרשמו שיעורי מעבר נמוכים במיוחד.

השרה התייחסה בנאומה גם לנושא זה: "בחודשים האחרונים הענקתי הקלות משמעותיות לנבחני לשכת עורכי הדין, כולל הורדת סף המעבר של בחינות ההסמכה מ-65 ל-60, ביטול גזירת השליש, הארכת משך זמן הבחינה, מיקוד הבחינה, חלוקה ברורה בין החלק המהותי לפרוצדורלי, ומתן סמכות לוועדה הבוחנת לתת פקטור".

"הקלות אלה", אמרה השרה, "יסייעו למאות מתמחים שחסרו להם נקודות ספורות כדי לקבל את ההסמכה כעורכי דין. בכך אנחנו מציבים את עורכי הדין בשורה אחת עם מקצועות חופשיים אחרים דוגמת רואי החשבון".

גם ממלא-מקום ראש הלשכה, עו"ד קינן, התייחס לדיל שנרקם: "הדרך לכאן הייתה ארוכה וּמתישה, ואני שמח שהצטרפו אלינו עוד כ-700 מוסמכים, אחרי שמשרד המשפטים ואנחנו, לשכת עורכי הדין, הצלחנו למצוא את עמק השווה והגענו למתווה פשרה בסוגיית ציון המעבר בבחינות ההסמכה".

בנאומו התייחס ממלא-המקום, שכבר הודיע כי יתמודד בחודש יוני הקרוב על ראשות הלשכה לקדנציה מלאה של 4 שנים, ל"הצפת המקצוע" ואמר כי כבר לפני 21 שנה בשעה שהוא הוסמך "פנה אליי עורך דין ותיק ואמר לי: 'אתם מציפים את המקצוע, וזה פוגע בכולם'. אז אני אומר לכם כאן ועכשיו: ברוכים הבאים לחיק משפחתנו הגדולה!".

אם נחזור לנאום שרת המשפטים היוצאת (ואולי גם הבאה, חודשים יגידו), זו הזכירה פעם נוספת שבכל הקשור לעשיית משפט היא בדעת "בית הלל" המקלה - "במהלך כהונתי כשרת המשפטים למדתי שהצדק אמנם צריך להיות עיוור, אך בעת עשיית צדק ומשפט, דין ורחמים משמשים, בערבוביה, ולא בכדי קיים המונח 'לפנים משורת הדין'", אמרה שקד.

עוד אמרה שקד, תוך שהיא פונה לעורכי הדין החדשים (ואולי אף לוותיקים), כי "מי שנטל על עצמו לייעץ לאחרים כעיסוק וכפרנסה, מי שהאחרים באים אליו מדי יום ומבקשים את עצתו תמורת כסף, הופך במידה רבה למגדלור נורמטיבי - יחיד סגולה, שניחן ביכולות מקצועיות גבולות, אך לא פחות מכך גם ברגישות ובאנושיות הנדרשות כדי לייצג את האמת, לפחות כפי שבעלי הדין רואים אותה".

שקד העניקה הערב למשפחתה של קים לבנגורד ז"ל, שנרצחה בפיגוע בברקן, את תעודת הסמכת עורכת הדין של קים. הענקת התעודה נעשתה כחלק מטקס הסמכת עורכי דין חדשים שנערך בבנייני האומה בירושלים.

שרת המשפטים אמרה: "הסמכת עורכי דין חדשים תמיד זה מעמד מרגש. הערב התווסף לזה גם אירוע שקרע את הלב: קים לבנגרוד ז"ל, שנרצחה באכזריות בפיגוע בברקן, קיבלה הסמכה כעורכת דין. לצערנו, את התעודה קיבלה משפחתה, היא הוסמכה רק אחרי מותה. לבנה של קים אני רוצה להבטיח שמדינת ישראל תהיה כאן תמיד למענך, תמיד בשבילך".

מחזיקים את תעודת ההסמכה של קים לבנגרונד-יחזקאל ז"ל שנרצחה בפיגוע במפעל אלון באזור התעשיה ברקן בחודש
 מחזיקים את תעודת ההסמכה של קים לבנגרונד-יחזקאל ז"ל שנרצחה בפיגוע במפעל אלון באזור התעשיה ברקן בחודש

*** חזקת החפות: חקירת המשטרה בחשד לשוחד מיני סביב מינוי שופטים נמצאת בראשיתה; ובפרשת ביקורת הגבולות - כתב האישום רק הוגש, טרם נשמעה הגנתם של הנאשמים, ולא ידוע כיצד ההליכים הפליליים יסתיימו. יודגש כי כל המעורבים בשתי הפרשות, ובהם אפי נוה, הם בחזקת חשודים וזכאים ליהנות מחזקת החפות.

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988