בעקבות הצעות ייעול: הטאבו מפרסם הנחיות חדשות להקלות ביורוקרטיות

עו"ד שלומי הייזלר, הממונה על המרשם ומנהל אגף רישום והסדר מקרקעין (הטאבו), מפרסם 6 הנחיות חדשות עם הקלות ביורוקרטיות שונות - זאת בעקבות הצעות לשיפור שהציעו עורכי דין ורואי חשבון בכירים במסגרת "שולחן עגול" בכנס doing business שהתקיים לפני כשבועיים

בשנים האחרונות מנסה משרד המשפטים לקדם מהלכים לצמצום ביורוקרטיה וטיוב רגולציה, שמטרתם - כך מציין היום (ג') המשרד בהודעה שפרסם - "לשפר את הסביבה העסקית ולקדם אקלים תומך צמיחה כלכלית במשק".

כחלק מאותם ניסיונות, קיים משרד המשפטים לפני כשבועיים "שולחן עגול" בכנס doing business, בשיתוף החשב הכללי במשרד האוצר ורשות המסים, שבו נטלו חלק עורכי דין ורואי חשבון בכירים. זאת, בין השאר, כדי לקיים דיון פתוח בין גורמים מהרשות המבצעת לבין גורמי עניין רלוונטיים "בשטח", ביחס לצעדים שונים שניתן לקדם כדי להביא לשיפור הסביבה העסקית בישראל.

בעקבות הצעות, הערות והארות שעלו מצד עורכי הדין העובדים באופן שוטף מול גורמי הטאבו השונים, החליט הממונה על המרשם ומנהל אגף רישום והסדר מקרקעין (הטאבו), עו"ד שלומי הייזלר, לבצע מהלך לעדכון הנחיות ופרסום הנחיות חדשות שיקלו את הביורוקרטיה בתחום רישום הבתים המשותפים.

בין אותם הנחיות ששונו ציין משרד המשפטים כי מעתה יתייתר הצורך בחתימה על גבי תשריט הבית המשותף (בכפוף לאישור רישום המסים על גבי הבקשה).

עוד נושא ששונה הוא רישום ההצמדות במסגרת בקשה לרישום או תיקון רישום בית משותף. בנושא זה נקבע כי רישום כאמור יהיה בטבלת התשריט בלבד, ולא בתקנון הבית המשותף כפי שהיה נהוג עד כה.

כמו כן, הוארך לשנה משך תוקפו של התשריט המוגש לצורך רישום או תיקון בית משותף (לפי הודעת משרד המשפטים, השנה תחל להיספר מחתימת הוועדה התכנונית על התשריט, ככל שזו נדרשה).

עוד שינוי שמטרתו הקלה, קובע כי במקרים בהם לא השתנו בעלי הדירות בבית המשותף בין מועד רישום הערת האזהרה לטובת היזם ובין מועד תיקון צו רישום הבית המשותף בעת רישום תמ"א 38 שלב א', יהא רשאי מגיש התיק שלא לצרף ייפויי-כוח לבקשתו ולהפנות לייפוי-הכוח מכוחם נרשמה הערת האזהרה כאמור.

עוד ניתנו הנחיות חדשות בנוגע לקבלת הסכמות להרחבת דירה ומשלוח הודעות וכן עניינים הנוגעים לייחוד דירות.

מנכ"לית משרד המשפטים, אמי פלמור, מסרה: "שיתוף-הפעולה עם החשב הכללי, מר רוני חזקיהו, מייצר מעטפת מקצועית וארגונית לשיח מתמשך עם השחקנים השונים בסביבה העסקית. אני מברכת על התוצרים שעולים משיחות אלה, ובעיקר על היעילות והמהירות שבה מבצע הטאבו צעדים לצמצום הביורוקרטיה בעקבות תובנות שעלו רק לפני כשבועיים מהשיח עם עורכי הדין ורואי החשבון. אנחנו מאמינים מאוד בלמידה מהשטח ובחיזוק הקשר עם המגזר העסקי, ובטוחים ששיתוף-הפעולה הזה יסייע להמשיך ולשפר את הסביבה העסקית. זו גם ההזדמנות להודות לעורכי הדין ורואי החשבון שמסייעים לנו ללמוד ולהשתפר".

עו"ד שלומי הייזלר, הממונה על המרשם ומנהל אגף רישום הסדר מקרקעין, מסר: "המגמות השונות בתחום הדיור, ובעיקר ציפוף הערים, הבנייה לגובה וההתחדשות העירונית, הביאו לגידול עצום ברישום בתים משותפים בטאבו, ועל-פי כל התחזיות מגמה זו רק תלך ותגבר. משרד המשפטים עוסק בימים אלה ביצירת מענה מקיף שיתמוך בתהליכים אלה ויאפשר רישום מהיר של מתחמי דיור. בינתיים למדנו מהשיח עם עורכי הדין על חסמים ביורוקרטיים שונים שניתן היה להתמודד עמם במהירות באמצעות קביעת נהלים שיקלו על ההליך הביורוקרטי. במהלך הימים האחרונים פרסמנו 6 נהלים שעניינם הפחתת הדרישות הביורוקרטיות בתהליכי העבודה מול האגף לרישום והסדר מקרקעין ומול גופי מדינה נוספים. בימים אלה אנו בוחנים אפשרויות לשיפורים נוספים ומתכוונים להוציא הנחיות נוספות כדי להמשיך להקל על הציבור ולסייע בייעול המשק".

לינק לאתר משרד המשפטים ובו ההנחיות המלאות: 

https://www.justice.gov.il/Units/LandRegistration/News/Pages/default.aspx

צרו איתנו קשר *5988