בזמן שמחזיקי אג"ח אינטרנט זהב מתלבטים, החברה הבת ביקום נערכת למציאת משקיע

שתי ההצעות לרכישת השליטה באינטרנט זהב, זו של קרן סרצ'לייט וזו של גד זאבי, משקפות "תספורות" של עשרות אחוזים על החוב למחזיקי אג"ח החברה, ולפיכך מחייבות החלטות קשות ולא אהודות • מחר יצביעו מחזיקי אג"ח ביקום על מינוי נציגות מטעמם, שתסייע לנאמן האג"ח במגעים מול החברה ומול המשקיע שייבחר בידי אינטרנט זהב

דורון תורג'מן / צילום: איל יצהר
דורון תורג'מן / צילום: איל יצהר

מחזיקי איגרות החוב של חברת אינטרנט זהב יכריעו מחר (ג') אם לבחור באחת משתי הצעות ההשקעה שקיבלה החברה, או להמשיך בחיפושיהם אחר דרך אלטרנטיבית אחרת להצלתה, תוך הסתכנות בצעדים עצמיים שתנקוט החברה הבת, בי קומיוניקיישנס (ביקום), בעלת השליטה בבזק.

שתי ההצעות שעל הפרק, זו של קרן סרצ'לייט וזו של גד זאבי, משקפות "תספורות" של עשרות אחוזים על החוב למחזיקי אינטרנט זהב, ולפיכך מחייבות החלטות קשות ולא אהודות.

לאינטרנט זהב חוב של 730 מיליון שקל למחזיקי האג"ח שלה, מתוכו 708 מיליון שקל למחזיקי סדרה ד' והיתרה למחזיקי סדרה ג'. לפי הצעתה של סרצ'לייט, אמורים מחזיקי האג"ח של אינטרנט זהב לקבל סכום של 301 מיליון שקל במזומן, וכן סכום נוסף של 60 מיליון שקל, שיורכב ממזומן או מניות של ביקום. בתמורה לתשלום, תקבל סרצ'לייט לידיה את מלוא (52%) מניות השליטה בביקום, תוך התחייבות להשקיע בה סכום של 250 מיליון שקל. מהלך כזה יבוצע לפי החלטת דירקטוריון ביקום, ומיועד לחזק את ההון העצמי שלה.

מנגד, עומדת הצעתו של זאבי לקבל לידיו את הבעלות המלאה על אינטרנט זהב, כנגד השקעה של 300 מיליון שקל בחברה. סכום זה ישמש את אינטרנט זהב לצורך השקעה בביקום, במסגרת גיוס ההון שלה. במסגרת הצעת זאבי, נדרשים מחזיקי האג"ח לוותר על החוב כלפיהם ולקבל בתמורה סדרת אג"ח חדשה בהיקף של 300 מיליון שקל. קרן האג"ח תיפרע במלואה בתקופה של שבע שנים מיום השלמת ההסדר (מחצית הסכום רק במועד הפירעון הסופי), ותישא ריבית שנתית של 4%, כאשר מחצית ממנה תיצבר ותשולם רק במועד הפירעון הסופי. סדרת האג"ח תהיה מובטחת בהתחייבות מחברת ביטוח בינלאומית, או לחילופין בשעבוד על מניות ביקום, לפי בחירת המחזיקים.

עוד מציע זאבי למחזיקי האג"ח מנגנון אפסייד, שבמסגרתו הם יקבלו סכום של 80 מיליון שקל, ככל שמניית בזק  תעלה על מחיר של 4.25 שקלים בחמש השנים הראשונות להסדר; סכום נוסף של 80 מיליון שקל, במקרה שהמניה תעלה על מחיר של 5.75 שקלים בשש השנים הראשונות להסדר; וכן 140 מיליון שקל נוספים, אם מניית בזק תגיע ל-6.5 שקלים בשבע השנים הראשונות להסדר. שני הסכומים ישולמו בתום השנה השביעית להסדר בתוספת ריבית שנתית של 4%, בעוד הסכום השלישי ישולם בתום עשר שנים מיום השלמת ההסדר, גם כן בתוספת אותה ריבית.

מניית ביקום נפלה יותר מ-90% ב-3 שנים

לפני כשלוש שנים נסחרה מניית בזק לפי מחיר (מתואם דיבידנדים שחולקו מאז) של 6.45 שקלים, אבל מאז קרסה ביותר מ-60%, וכיום היא נסחרת סביב מחיר של 2.5 שקלים בלבד.

נפילתה של מניית בזק הובילה גם לקריסה של יותר מ-90% במניית ביקום בשלוש השנים האחרונות, וכן לירידה של 10% במחירה של אג"ח ביקום ג', לרמה של 87 אגורות - מחיר המגלם תשואה שנתית לפדיון של 7.6%.

לביקום, שמחזיקה ב-26.3% ממניות בזק, חוב של 2.5 מיליארד שקל למחזיקי האג"ח שלה, מתוכו 2.27 מיליארד שקל למחזיקי סדרה ג' ועוד 234 מיליון שקל למחזיקי סדרה ב', שהיתה אמורה להיפרע סופית בשבוע הבא. עם זאת, על רקע הקשיים האחרונים שאליהם נקלעה גם ביקום, החליט הדירקטוריון שלה בחודש שעבר לעצור את תשלומי החוב למחזיקי האג"ח ולפעול לגיוס הון לחברה, תוך הידברות עם המחזיקים.

מחר (ג') יצביעו מחזיקי אג"ח ביקום על מינוי נציגות מטעמם, שתסייע לנאמן האג"ח במגעים מול החברה ומול המשקיע שייבחר בידי אינטרנט זהב.

הן קרן סרצ'לייט והן זאבי מתחייבים, כאמור, להזרים הון משמעותי לביקום לצורך ייצובה, אבל מעוניינים בתמורה לקבל ממחזיקי אג"ח ביקום הסכמה לוויתור על הקובננטים כלפיהם. בינתיים, פירסם אמש דירקטוריון ביקום מתווה פעולה לחיזוק ההון של החברה.

בשלב הראשון מתכוון הדירקטוריון להעניק זמן מוקצב למיצוי ההליך של אינטרנט זהב מול זאבי וסרצ'לייט, שאמור להביא להזרמה של לפחות 250-350 מיליון שקל לביקום. עם זאת, ככל שיתברר כי המגעים מול משקיעים אלה אינם מניבים פירות בלוח זמנים סביר, מתכוון הדירקטוריון לקבוע יחד עם נאמני האג"ח את המועד שבו יעבור התהליך לשלב השני.

בשלב השני, שיופעל רק אם לא יבשילו הצעות ההשקעה באינטרנט זהב, מתכוון דירקטוריון ביקום להתניע תהליך סדור להכנסת משקיע מהותי לחברה, שיזרים לה סכומים משמעותיים לשם חיזוק ההון העצמי שלה. "התהליך יבוצע באופן סדור, תוך פתיחת חדרי מידע, תהליכי בדיקת נאותות קצובים, פנייה לגורמים רגולטוריים וכיו"ב, הכל תוך פנייה לשוק הישראלי והבינלאומי", נמסר מביקום.

צרו איתנו קשר *5988