"ב-12-18 החודשים הקרובים נראה הרבה אקשן בתחום התרפיה הגנטית"

שוק הנפקות הביומד? "בקצב הזה, תהיה שנה טובה כמו 2018" • קנאביס? "הרגולציה תצטרך להתאים את עצמה ברישום תרופות. השוק הזה עשוי להחליף את האופיאטים" • טבע? "היא עדיין נכס, אבל נכס הזקוק לשיפוץ" • אסתר רג’וולו, אנליסטית של בית ההשקעות אופנהיימר בתחום הביומד, מספקת תחזיות לשנה וחצי הבאות

ביומד / צילום: Shutterstock
ביומד / צילום: Shutterstock

מדד נאסד"ק ביוטק, סימן למידת הבריאות של תעשיית פיתוח התרופות בארה"ב, שומר על יציבות לא רעה מאז העלייה הגדולה של 2014. בינואר האחרון הוא אמנם צלל באופן זמני, אך הוא שב לעלות. אם לפני חמש שנים היה חשש שהעליות הן לא יותר מבועה, כעת נדמה שהעולם התרגל לערכי המדד החדשים, המוזנים בגילויים מדעיים פורצי דרך, סביבת ריבית נוחה להשקעות ויחס מפנק מצד רשות המזון והתרופות האמריקאית (FDA). האם זה אומר שהתעשייה כולה במצב טוב? אסתר רג'וולו, אנליסטית חברות הפארמה הצעירות של בית ההשקעות אופנהיימר, מזהירה שמדובר בתקופה טובה רק לחברות חדשניות ומבודלות. תעשיית הגנריקה, לעומת זאת, עדיין לא תיקנה את עצמה ביחס ל-2017-2018. 

אסתר רג'וולו./ צילום:יחצ
 אסתר רג'וולו./ צילום:יחצ

רג'וולו, הכותבת במסגרת תפקידה על תחום חברות הביוטק הצעירות והבינוניות, מתמקדת בחברות עם מוצרים לטיפול במחלות של מערכת העצבים המרכזית (מחלות נוירולוגיות ופסיכיאטריות) ובמחלות עיניים. בין החברות האלה, היא מכסה אחת ישראלית - טבע, ואת חברת GW, היחידה עד כה שרשמה את מוצר הקנאביס שלה כתרופה, במסלול רישוי מלא של ה-FDA.

לאחרונה הגיעה רג'וולו לישראל כדי להיפגש עם חברות ביוטק הנסחרות בנאסד"ק ועם חברות המעוניינות להגיע להנפקה. בשיחה עמה, היא מספקת תחזיות ל-18 החודשים הבאים. 

האם שוק הביומד פתוח עדיין להנפקות?

"חלון ההנפקות עדיין די פתוח. מתחילת השנה הצליחו חברות ביומד לגייס 1.25 מיליארד דולר. זו התחלה טובה. אם הקצב יימשך כפי שהיה עד כה, 2019 תהיה דומה ל-2018, שהייתה שנה טובה מבחינת הנפקות".

מה דעתך על חברות הביומד הישראליות שפגשת בוול סטריט?

"פגשתי חברות רבות שמתעניינות במסחר בארה"ב, חלקן מגיעות אלינו בשלב מוקדם יחסית ולא כולן מוכנות, אך יש כאלה שמציגות הנהלות מנוסות ואסטרטגיות חזקות. יצאו מישראל חברות אינובטיביות בשלות כמו נובוקיור (חברה חיפאית שפיתחה מערכת גירוי חשמלי לטיפול בסרטן המוח וכבר נסחרת לפי שווי של 4.3 מיליארד דולר - ג"ו). היא דוגמה לחברה שביצעה את המעבר מישראל לארה"ב באופן חלק. לאחרונה פגשתי חברות רבות בתחום הקנאביס שמעוניינות להירשם למסחר בישראל ובקנדה".

מדד הביומד של נאסדק
 מדד הביומד של נאסדק

שאלת הפטנטים

כיום, GW היא החברה היחידה שרשמה מוצר המבוסס על צמח הקנאביס כתרופה במסלול המלא. היום היא נסחרת בשווי נאה של 5.1 מיליארד דולר, אך כרגע נראה שהיא לא משתלטת על השוק כפי שהיה אולי ניתן לצפות מחברה המשווקת את מוצר הקנאביס היחיד שאושר על ידי ה-FDA. בשנים הבאות צפויה לחברה תחרות רבה.

"בעיניי, הנהלת GW עשתה בחוכמה כשבחרה לרשום את המוצר במסלול הקלאסי לתרופות. היא קיבלה מה-FDA אישור למכור את המוצר שלה למגוון די רחב של מחלות. הדרך של החברה הייתה ארוכה מאוד, ועכשיו מתאמצים שם קצת כדי להוציא את האסטרטגיה שלה לפועל. הם צריכים לוודא שיש להם מלאי. כרגע החברה נמצאת אצלי בהמלצת 'תשואת שוק', כלומר, לא לקנות ולא למכור - לא כי אני לא מאמינה בפוטנציאל של המוצר, אלא בגלל סוגיות של מלאי והפצה.

"ישנה גם סוגיית הפטנט. היום הפטנטים של החברה לא מגינים על הרכב החומר, כי מדובר במיצוי של קנאביס שאי-אפשר לרשום עליו פטנט, וזה דבר שמדאיג את הנהלת החברה. בכל זאת, לדעתי החברה לא מתחרה בקנאביס הנמכר באופן חופשי בשוק, כי בזכות הרגולציה יש למוצר שלה גם שיפוי ביטוחי. מי שקונה קנאביס בחנות ללא מרשם רופא, גם אם הקנאביס ממותג כבעל סגולות רפואיות, צריך לשלם עליו מכיסו. ייתכן שהנגישות מובילה לכך שחלק מהחולים אכן קונים את המוצר ישירות, אבל בעיקרון ישנו בארה"ב שוק של קנאביס במרשם עם שיפוי, וכרגע GW נמצאת שם לבד".

האם כל מוצר קנאביס שישווק בארה"ב עם מרשם רופא ויקבל שיפוי יהיה חייב לעבור את כל המסלול הרגולטורי?

"יש חברות המשווקות קנאביס לצרכן וקנאביס המוגדר על ידיהן, באופן ליברלי יחסי, 'קנאביס רפואי'. אני חושבת שבהמשך יהיו גבולות ברורים יותר, ומי שישווק את המוצר שלו כרפואי בארה"ב יצטרך לעשות ניסויים שיוגדרו על ידי ה-FDA, אם כי לא בטוח שיהיה זה מסלול זהה למסלול של תרופה. הרגולציה צריכה להתאים את עצמה. אני מאמינה שהרגולציה תפעל לקדם את השימוש בקנאביס לפחות בתחום הכאב, בגלל הבהלה מהשימוש באופיאטים, משככי כאבים ממכרים.

"נוסף על הפקה של התרופה מהצמח, אני מאמינה שיהיה גם ייצור של קנבינואידים באופן סינתטי. עד היום לא הייתה למוצרים הסינתטיים הצלחה גדולה מדי, אך לדעתי לא נאמרה המילה האחרונה בתחום הזה בכלל".

אילו תחומים נוספים הם בעלי פוטנציאל בשוק הביומד?

"ב-12-18 חודשים הקרובים אני סבורה שנראה הרבה אקשן בתחום התרפיה הגנטית. לאחרונה נרכשו שתי חברות, ספארק ונייט סטאר, על ידי רוש וביוג'ן בהתאמה. ספארק, המפתחת תרופה להמופיליה ובצנרת שלה נמצאים מוצרים נוספים של תרפיה גנטית, נמכרה ב-4.3 מיליארד דולר, בפרמיה של 122%. נייט סטאר, שפיתחה מוצר תרפיה גנטית למחלה המובילה לעיוורון, ויש לה בצנרת מוצרים נוספים למחלות עיניים תורשתיות, נמכרה ב-800 מיליון דולר, בפרמיה של כ-67%. במקביל, פייזר רכשה את האופציה לקנות את חברת Vivet, המפתחת תרופה למחלה הגנטית הקטלנית Wilson Disease. אני חושבת שאלה סימנים טובים לכך שהתחום הזה עומד להיות מעניין מאוד.

"תחומים נוספים מעניינים הם גלאוקומה ומיגרנה. בתחום הגלאוקומה היו כמה חידושים מדעיים מלהיבים בעת האחרונה, ואל תחום המיגרנה נכנסו בזמן האחרון כמה מתחרות חדשות, כולל חברת טבע הישראלית, המפתחות תרופה דומה, בעלת פוטנציאל ליצירת שינוי משמעותי בשוק".

מבחן הצמיחה של טבע

את מכסה היום את טבע. איך את רואה את החברה?

"טבע היא עדיין נכס, אבל נכס הזקוק לשיפוץ. היא מעין שרפרף העומד על שלוש רגליים. רגל אחת היא ניהול החוב, ונראה שהמשימה הזאת מתנהלת טוב יחסית. הרגל השנייה היא התייעלות. בתחום הזה הייתה לחברה התחלה טובה, ובינתיים היא עומדת ביעדים. אני לא מודאגת לגבי זה. הרגל השלישית היא הצמיחה, וכאן טמונה הסיבה לכך שהמלצתי עליה בתשואת שוק ולא בקנייה. יש לטבע מוצרים חדשים טובים - להפרעות תנועה ולמיגרנה - אולם אלה תחומים תחרותיים ולכן גם התמחור בהם הוא מוגבל. ב-12-18 החודשים הקרובים אנחנו רוצים לוודא שטבע שומרת על יציבות מבחינת תזרים וחוב, אבל אחרי כן נרצה לראות צמיחה. 

"המוצר למיגרנה בינתיים מצליח בשוק, בהתאם לציפיות. אנחנו מקבלים חוות דעת טובות מהרופאים לגבי המוצר הזה ומאמינים שהוא יצליח לתפוס נתח נאה מהשוק, אבל החברה בתחרות עם עוד שני מוצרים של מתחרים חזקים ורציניים: נוברטיס (עם אמג'ן) ואלי לילי. גם אלרגן נערכת להתחרות בתחום זה".

מהיכן יכולה להגיע הצמיחה של טבע?

"המוצר אוסטידו, שכרגע רשום לשימוש בחולי הנטינגטון ובחולי דיסקינזיה מאוחרת (מחלות המתאפיינות בתנועות לא רצוניות), עשוי להירשם גם לשימוש במחלות נוספות, ויש לכך פוטנציאל גדול. לטבע יש גם מוצר משותף עם ריג'נרון לטיפול במחלות של שחיקת סחוס המאופיינות בכאב. הפוטנציאל שלו גבוה משום שהוא עשוי לחסוך שימוש באופיאטים. כמו כן, טבע מחכה לכמה אישורים למוצרי ביו-סימילר (גרסה כמעט זהה של תרופה ביולוגית רשומה של חברה אחרת), אבל לא ברור מתי הם יושקו ואנחנו לא בונים עליהם בתחזית ל-18 החודשים הקרובים".

להערכתך, טבע תחזור למיזוגים ולרכישות?

"לא ב-18 החודשים הקרובים. החברה חייבת להוריד את המינוף, וההנהלה ממוקדת בכך. ייתכן שהחברה תבצע עסקה עם חברה המפתחת מוצר בשלב מוקדם, שבה התשלום מבוסס על הצלחה".

מה דעתך על הנהלת החברה?

"יש לה שם טוב והיא העמידה מטרות ריאליות ותחזיות סבירות עד נמוכות, ועמדה בהן. האם חברי ההנהלה האלה הם האנשים הנכונים גם לשלב הבא? אי-אפשר לדעת בוודאות, אבל אני לא רואה סיבה שלא".

החברות המלהיבות שהשוק עדיין לא מעריך מספיק

כשאסתר רג'וולו נשאלת על המלצות הקנייה שלה, היא מצביעה על שתי חברות שלדבריה עדיין לא זכו להערכה מספקת. 

"חברה מלהיבה היא רוקט פרמצבטיקה (RCKT), שמפתחת תרופה גנטית למחלה נדירה - אנמיה על שם פנקוני. החברה נמצאת בתחילת דרכה הקלינית ובעלת שווי בינוני. בתחום העיניים, אני מאמינה בחברת AERIE. לשתי החברות אפשרויות צמיחה מלהיבות שהשוק עדיין לא מעריך במלואן. חברת Jazz היא חברת תרופות קצת יותר גדולה, עם מוצר מאושר לטיפול בכמה סימפטומים של נרקולפסיה. היו לה כמה אירועים מעניינים השנה וצפויים לה עוד כמה אירועים".

נציין שלמוצר של Jazz גם שימושים שליליים, והחברה נאלצה לשלם קנס על שיווק המוצר שלא על פי ההתוויה. 

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא שוק ההון?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988