200 רקטות נורו לדרום ולאזור בית שמש; חיל האוויר תקף 120 יעדים ברצועה

מטחי רקטות נורו לישראל וגרמו פגיעה ישירה בבית בחוף אשקלון, ולפציעת אישה בת 50 בקריית גת וגבר בן 50 באשקלון; אזעקות נשמעו מהדרום ועד בית שמש • חיל האוויר הגיב החל משעות הצהריים למטחים הכבדים מכיווןן עזה לעבר ישראל בתקיפה של כ-120 יעדים של ארגוני חמאס והג'יהאד האסלאמי ברחבי הרצועה

מפגינים פלסטיניים על גדר הרצועה / צילום: REUTERS/Mohammed Salem
מפגינים פלסטיניים על גדר הרצועה / צילום: REUTERS/Mohammed Salem

יותר מ-200 רקטות נורו היום (שבת) משטח רצועת עזה לישראל. אחת מהן פגעה פגיעה ישירה בבית בחוף אשקלון ואחת נוספת גרמה לפציעת אישה קשה מרסיסים בקריית גת. גבר בן 50 נפצע באורח בינוני באשקלון. רקטה נוספת נחתה סמוך לאשקלון בכביש 4. מערכת כיפת ברזל הופעלה בתגובה לשיגורים ויירטה עשרות מהם.

חיל האוויר תקף אחר הצהריים מנהרת טרור שחפר הג'יהאד האסלאמי לכיוון ישראל בדרום רצועת עזה. עומק המנהרה כ-20 מטר, ובצה"ל אמרו כי באחרונה היא הייתה תחת מעקב טכנולוגי. 

המנהרה נחפרה ממספר מוקדים, והיו לה כמה הסתעפויות. היא הותקפה באמצעות מטוסי קרב, ובצה"ל אמרו כי היא הושמדה. מאז תחילת הלחימה בדרום הבוקר, צהל תקף כ-120 מטרות ברחבי הרצועה. 

במהלך היום נשמעו אזעקות ביישובי עוטף עזה וגם בעיר אשקלון ואשדוד. אזעקות נשמעו גם באזורים צפוניים יותר - במזכרת בתיה, בצומת ביל"ו ובבית שמש. עיריות באר-שבע, אשקלון, אשדוד, קריית מלאכי ויבנה הורו על פתיחת המקלטים בעיר בעקבות הירי, ובאשקלון פונו המתרחצים מהחוף.

חיל האוויר הגיב בצהריים למטחים הכבדים מכיווןן עזה לעבר ישראל בתקיפה של יעדים של ארגוני חמאס והג'יהאד האסלאמי ברחבי הרצועה. דובר צה"ל מסר כי בין המטרות שהופצצו מתחמים צבאיים של חמאס בעזה - ששמשו לאימונים ולייצור של אמצעי לחימה. אחד המתחמים שהותקפו שימש את הכוח הימי של חמאס. בנוסף, הותקף מתקן צבאי משותף של חמאס ושל הג'יהאד האסלאמי. עוד מטרות הותקפו בחאן יונס, שאטי, דיר אל באלח ועוד. כתוצאה מהתקיפות נהרג פלסטיני אחד, וארבעה נפצעו. דובר צה"ל מסר כי צה"ל תקף מנהרה שחצתה לשטח ישראל מכיוון רפיח. 

מוקדם יותר צה"ל תקף באמצעות טנקים עמדות תצפית של חמאס בכמה אזורים ברצועה, וכן הותקפו מספר משגרים של רקטות שבאמצעותן בוצע ירי לעבר ישראל.

לאחר שהחלה מתקפת הרקטות לעבר ישראל, בשעה 10 בבוקר, הירי לעבר יישובים בעוטף עזה ולערים בדרום ובשפלה התרחב: בסביבות השעה 15:00 צופרי האזעקה הופעלו באזור בית שמש, ורקטות נורו גם לקריית גת. מוקדם יותר הופעלו צופרי האזעקה גם באשקלון, קריית מלאכי, אשדוד ובחלק ממושבי המועצה האזורית לכיש ויואב.

בעקבות הירי לקריית גת נפצעה אישה בשנות ה-50 לחייה פצעים קשים כשנפגעה מרסיסים בראש ובגפיים. צוותים של מד"א הגישו לה טיפול ראשוני בשטח תוך פינויה לבית החולים ברזילי באשקלון. במד"א אמרו כי מצבה של הפצועה קשה אך יציב.

התייעצות בקריה. בנימין נתיהו, הרמטכ"ל אביב כוכבי והצוות הביטחוני / צילום: קובי גדעון/לע"מ
 התייעצות בקריה. בנימין נתיהו, הרמטכ"ל אביב כוכבי והצוות הביטחוני / צילום: קובי גדעון/לע"מ

הרמטכ"ל, רא"ל אביב כוכבי, מקיים הערכת מצב בהשתתפות ראש השב"כ, סגן הרמטכ"ל, מפקד פיקוד הדרום, ראש אגף המודיעין, ראש אגף המבצעים, מפקד חיל האוויר, מפקד פיקוד העורף, מתאם פעולות הממשלה בשטחים ובכירים נוספים.

בעקבות ההסלמה, פיקוד העורף קרא לתושבי עוטף עזה ואשקלון להישאר בסמוך למרחבים המוגנים מחשש להימשכות הירי. בכל האירועים לא דווח עד כה על נפגעים. על רקע המתיחות בדרום, צה"ל הקדים הבוקר והודיע כי החליט לחסום צירים הסמוכים לגדר הגבול עם עזה, וכך נסגרה הגישה למספר אתרים הסמוכים לרצועה, ובהם גבעת נזמית שליד שדרות, אתר חץ שחור וחוף זיקים. צה"ל קרא לציבור להישמע להוראות שהגורמים המוסמכים מטעמו ימסרו.

ההסלמה מהבוקר באה לאחר שאתמול נפגעו קצין צה"ל באורח בינוני וחיילת באורח קל מאוד, מירי צלפים בחסות הפרות הסדר שהתקיימו בקרבת גדר המערכת במרכז הרצועה. בעקבות הירי, צה"ל הגיב בתקיפה של יעדים של חמאס ברצועה ומשרד הבריאות בעזה דיווח על ארבעה הרוגים פלסטינים.

ארגוני הטרור בעזה איימו בעקבות תקיפות אלה כי יגיבו בחריפות נגד ישראל. זאת, כשבקהיר נמשכים המאמצים להשיג הבנות לקראת הסדרה, ומאידך - ישראל נמצאת לפני ימים רגישים: בשבוע הבא ייערכו אירועי יום הזיכרון ולאחר מכן חגיגות יום העצמאות, ובהמשך, ישראל צפויה לארח בתל-אביב את האירוויזיון.

בצל הירי הכבד קיים הבוקר ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו התייעצויות ביטחוניות עם הרמטכ"ל, ראש השב"כ, ראש המל"ל וראשי מערכת הביטחון בקריה בתל-אביב. 

המתיחות עם עזה, במיוחד לקראת חודש הרמדאן, ידועה ונפיצה זה שבועות ארוכים. כל רשויות הביטחון התריעו מפני התפתחות צפויה זו. אף על פי כן, חלפו חודשים ארוכים מהפעם האחרונה שבה כונס הקבינט הביטחוני-מדיני, ונתניהו מידר את חברי ממשלתו בנוגע לכל המהלכים שהחליט לבצע, בנוגע להעברות כספי מסים - הן לעזה והן לרשות הפלסטינית. מול הרשות העברת הכספים נדחתה על-ידי הפלסטינים, לאחר שישראל ביצעה קיזוז כספי שכר המחבלים (לפי חוק חדש שעבר בכנסת לפני שנה).

יו"ר האופוזיציה המיועד, ח"כ בני בנץ (כחול לבן), מסר הבוקר: "זה זמן רב שממשלת ישראל פועלת בחוסר רציפות אסטרטגית הן בתחום הביטחוני-מבצעי והן בתחום של יצירת מנופים מדיניים וכלכליים. כשחוסר המדיניות והרציפות פוגש את ההיענות לסחטנות שיל חמאס בשנה האחרונה, הנה אנחנו פוגשים בשבת בבוקר מטחים כבדים על ישראל וסבב סחטנות נוסף. ממשלת ישראל חייבת לבחור כיוון אסטרטגי החלטי, תקיף ובלתי סחיט. ממשלת ישראל חייבת להשיב את ההרתעה ורק אז לפעול להסדרה ארוכת-טווח ללא פשרות ביטחוניות וללא סחטנות. אנחנו סומכים על צה"ל ומחזקים את תושבי יישובי הדרום על איתנותם".

ח"כ צבי האוזר (כחול לבן) אמר הבוקר שהחלטתו של נתניהו שלא לכנס קבינט היא תמוהה. "החלטה תמוהה של ראש הממשלה לא לכנס קבינט זו תקופה ממושכת למרות ההידרדרות בגבול עזה, לא סבירה ומסוכנת. ראש הממשלה מטיל אחריות עיוורת על שרי הקבינט מבלי לשתפם בשיקולי הביטחון הלאומי כמתחייב בחוק. בכך הוא פוגע בסדרי שלטון בסיסיים", אמר האוזר.

ח"כ אלון שוסטר, לשעבר ראש מועצה איזורית שער הנגב וכיום ח"כ אופוזיציה מכחול לבן, העלה תמונתו מאזור הקיבוץ שלו, מפלסים, שצולם כמה רגעים לפני האזעקות. "יצאנו לסיבוב שבת, ריצה - הליכה. לקראת סיום היו מספר פעמים צבע אדום וכיפות ברזל. העוטף הוא בן ערובה לאלימות הפלגים הפלסטיניים בעזה ולמדיניות השגויה של הממשלה, המחזקת את החמאס ומחלישה את הרש"פ".

ח"כ עופר כסיף (חד"ש) הגיב גם הוא הבוקר: "אנחנו בחד"ש מתנגדים לכל פגיעה באזרחים חפים מפשע, בין אם זה בעזה, שם מתחולל טבח מתמשך, או בדרומה של ישראל, שם סובלים מירי טילים זה שנים. האשם המרכזי ב'סבבי' ההרג והסבל הוא ממשלות ישראל המחזיקות את תושבי רצועת עזה במצור אכזרי ורצחני. רק סיום המצור והסדר מדיני יפסיקו את הסבל".

צרו איתנו קשר *5988