טבע מגיעה להסדר עם אוקלהומה בפרשת האופיואידים: תשלם למדינה 85 מיליון דולר

לדברי טבע, "החברה שמחה לשים את התיק באוקלהומה מאחוריה, והיא מוכנה להגן על עצמה בנחישות נגד תביעות נוספות, כולל המשפט הקרב בבית המשפט הפדרלי בקליבלנד, המרכז את רוב התביעות"

בניין טבע בכפר-סבא / צילום: סיון פרג'
בניין טבע בכפר-סבא / צילום: סיון פרג'

ההליך המשפטי הראשון בשורה של הליכים הנוגעים לשיווק משככי כאבים אופיואידיים, שגרמו התמכרויות, הגיע אתמול לסיומו עבור טבע. חברת התרופות הישראלית הגיעה להסדר עם מדינת אוקלהומה, שלפיו טבע תשלם תשלום חד-פעמי בסך 85 מיליון דולר, שיועברו למדינה, ובכך יוסדרו כל תביעות המדינה נגד טבע. ההסדר אינו קובע כל מעשה פסול מצד החברה. טבע הדגישה שלא תרמה לשימוש לרעה של אופיואידים באוקלהומה בשום צורה.

ההערכות הן שההליך באוקלהומה יהיה מעין סימן מקדים לשאר ההליכים בנושא זה, הצפויים בעתיד הקרוב. אנליסטים התקשו להעריך מהי מידת החשיפה של טבע בתביעות האופיואידים; טבע, מצדה, אמרה כי לא תלך לפשרה, משום שאין לה כסף, אלא תגן על עצמה בכל תוקף. עם זאת, נראה שבחישובי עלות-תועלת, ועל רקע מצבה הפיננסי הלא מלהיב, העדיפה החברה להתפשר בהליך הראשון.

"החברה הסדירה את העניין באופן המיטיב עם האנשים אשר סבלו משימוש לרעה באופיואידים והמסייע לעצור את השפעות משבר האופיואידים. טבע ממשיכה לתעדף את שמירת היציבות ארוכת-הטווח של החברה", נמסר מהחברה.

עוד נכתב בהודעת החברה מאתמול כי "בעוד שהחברה אמרה לאורך כל הדרך כי בית המשפט אינו המקום לפתור משבר זה, טבע שמחה לשים את התיק באוקלהומה מאחוריה והיא מוכנה להגן על עצמה בנחישות כנגד תביעות נוספות, כולל המשפט הקרב בבית המשפט הפדרלי בקליבלנד, המרכז את רוב התביעות התלויות ועומדות".

התביעות בנושא האופיואידים העיקו על טבע בחודשים האחרונים, ואליהן הצטרפה ביתר שאת תביעה אחרת של הרשויות במדינות ארה"ב, בגין תיאום מחירים של תרופות גנריות. "זה בהחלט משבר אמיתי בארה"ב, אך טבע הייתה פעילה בתחום האופיואידים בעיקר בתחום המוצרים הגנריים, ובמספר קטן של מוצרים מקוריים שלא עשינו להם קידומי מכירות ושהם מפוקחים היטב, לכן ההשפעה אמורה להיות פחותה. כספקית גנרית, לא קידמנו מכירות של תרופות כאלה", אמר לאחרונה מנהל הכספים של טבע, מייקל מקללן.

האנליסט אסף חנדלי מאופנהיימר כתב בתגובה, כי עבור בעלי המניות של טבע, פשרה בסך 85 מיליון דולר ופשרות עתידיות בהיקף דומה משקפות למעשה האטה מינורית בלבד בתהליך הפחתת המינוף של טבע. 

צרו איתנו קשר *5988