פוטוסינתיזה: הליך הייעוץ בקבלת קנאביס רפואי יוצא מהמחתרת

קליניקת הייעוץ של מטופלי קנאביס רפואי למעט מטופלים אחרים עובר לקדמת הבמה בניצוחו של האקטיביסט ופעיל "עלה ירוק" לשעבר, שלומי סנדק, וזאת תחת השקעה מחברת קנאביס קנדית

שלומי סנדק - חברת קנאביסנדק / צילום: שלומי יוסף
שלומי סנדק - חברת קנאביסנדק / צילום: שלומי יוסף

"25 שנה אני נלחם על ההכרה בסגולות הקנאביס", אומר שלומי סנדק, מייסד ומנכ"ל חברת קנאביסנדק, קליניקה רפואית המעניקה שירותי ייעוץ למטופלים בקנאביס. "אחרי השחרור מהצבא ב-1980 נסעתי ללוס אנג'לס וראיתי את המגזין היי-טיימס, וזה גרם לי להבין שאני לא היחיד שרואה בצמח הזה תרופה. אמרתי לעצמי - כשאחזור לארץ, אני חייב לעשות משהו עם המידע הזה. אבל זה היה יותר מפחיד אז מאשר להגיד היום שאתה שמאלני".

רק 14 שנה אחרי כן החל סנדק במסעו כאקטיביסט. הוא אסף מידע מחקרי על הצמח, כולל מפרופ' רפאל משולם, שהיה החוקר הראשון שבודד את הרכיבים הפעילים בצמח, והפיק את החוברת "עשב השדה - מריחואנה תרופת הפלא של המאה ה-21".

את החוברת הדפיס באלף עותקים וחילק למובילי דעה בפוליטיקה ובתקשורת. "כדי לקדם את החוברת התראיינתי והסכמתי להצטלם לערוץ 2 כשאני מגלגל ג'וינט. הייתי בטוח שהמשטרה תגיע, וניקיתי את כל הבית מגראס, ובכלל. אבל הם לא הגיעו. במקום זה השכן דפק בדלת ואמר -בוא נעשן יחד".

ב-1999 היה סנדק ממקימי עלה ירוק, יחד עם בועז וכטל. "עשינו הרבה סנסציות", הוא אומר. בין היתר, נתן סנדק ב-2008 קנאביס לחולה קרוהן שלא היה לו עדיין רישיון לקנאביס רפואי, מול העיניים של כתב גלי צה"ל.

"ב-2009 קיבלתי את הרישיון שלי לטיפול בכאבי גב, והרגשתי שסוף סוף אני חופשי, כמו שמדינת ישראל קיבלה עצמאות. הרי מגיל 18 אני מטפל בכאבים שלי כך, אמרו לי שאצטרך ניתוח אבל אני בן 60 ועוד לא נותחתי. לא הייתי יכול להיות הבנאדם שאני היום, אבא לילדה בת 8, אם הייתי עובר ניתוח. ואם הייתי לוקח ליריקה (משכך כאבים במרשם - ג"ו) כל השנים לא בטוח שהייתי חי היום".

מ-2009 סנדק עוזר למטופלים, תמורת תשלום של כמה מאות שקלים למטופל, במחתרת. "ממש לא היינו מוכרים קנאביס, אבל היינו מייעצים. לאיזה רופא ללכת ומה להגיד לו, ומה לא להגיד לו. אמרנו אל תגיד אני ממילא מעשן מגיל צעיר, לא להגיד שכבר ניסית. אל תגידי שיש לך מיגרנות אלא רק כאב ראש מצררי. לגברת עם יד קטועה שסובלת מכאבי פאנטום ניסיתי שיקצרו את השנה שהיא חייבת לבלות בטיפול קונבנציונלי לפני ששוקלים להעביר אותה לקנאביס, באמצעות הקשרים שלי". כך זכה סנדק בשם "הרב פיהרר של הקנאביס".

גם אחרי השגת הרישיון סנדק נפגש עם מטופלים, הנחה אותם איזה זן לרכוש, כיצד ומתי לעשן. כעת הפעילות הזו יוצאת מן המחשכים. "היום להשיג רישיון פחות קשה, אבל המטופלים עדיין צריכים תמיכה. לעשן קנאביס זה לא כמו לצרוך תרופה אחרת. זה סגנון חיים. אנחנו רוצים להקים מועדון שבו אפשר לפגוש חברים, לעבור סדנאות, לשמוע הרצאות. אנחנו מציעים גם רפואה משלימה, פסיכולוג".

גם רופאים קובנציונלים, שירשמו מרשמים?

"יהיו רופאים קונבנציונלים. עד עכשיו לא היו, כי היינו מתחת לרדאר". בהמשך, הוא אומר, אולי יופעל בקליניקה גם בית מרקחת.

הרופאים אצלך ירשמו קנאביס על פי הספר הירוק של משרד הבריאות, שקובע מהם אחוזי ה-THC וה-CBD שצריכים להיות בצמח כדי לטפל בכל מחלה ומחלה?

"הספר הירוק, יום אחד יסתכלו עליו כמו הפרוטוקולים של זקני ציון. כמו אדם לבן שמגיע לאפריקה או לבדואים ותוך שבועיים הוא אומר שילמד אותם תרבות. להגדיר קנאביס רק לפי ריכוזי שני החומרים הכי פעילים, זה כמו לחלק את כל האוכל במסעדות לפי חריף או מתוק. לא תבדיל בין טופו סלט".

לך אישית יש זן אהוב?

"זו לא רק שאלה של זן אהוב אלא גם איך גידלו".

גם סנדק מתנגד לרפורמת הקנאביס של משרד הבריאות. "אתה שולח חולים לבית מרקחת ואין שם את מה שהם צריכים, זן הצמח שהתרגלו אליו. הכי גרוע זה לחתוך את הרצף הטיפולי. זה ניסוי בבני אדם. עכשיו יובל (לנדשפט) יגיד שקנאביס זו תרופה לא טובה כי אנשים לא ימשיכו את הטיפול, כי ברפורמה הם מקבלים טיפול גרוע בקנאביס. הוא לא מעשן והוא בא ללמד אותי, שאני מעשן 42 שנה".

גם סנדק מריר כלפי מתקפת אנשי הפוליטיקה, הביטחון והמשטרה על התחום. "כל האנשים שרצו לעצור אותי, עכשיו באים לאסוף את הכסף", הוא אומר. "מה אפשר לומר, הלוואי שזה יקרה גם עם השלום. אולי זה מה שיקרה אם כולם יעשנו". לגבי חברות התרופות הוא אומר: "החלום שלי הוא לעשות להן מה שיוטיוב עשתה לחברות התקליטים".

לאחרונה הודיעה חברת הקנאביס הקנדית אורה (לא ענקית הקנאביס אורורה) על מו"מ מתקדם לרכישת 57% מקנביסנדק תמורת סכום של מעט יותר ממיליון דולר, שישולם ברובו עם השגת אבני דרך מסוימות. אורה היא חברה קנדית שנסחרת לפי שווי של 216 דולר קנדי (165 מיליון דולר אמריקאי) ויש לה כבר השקעה אחת בישראל, בחוות גידול קנאביס על פני עשרה דונם במושב בשרון. החווה נמצאת בימים אלה בשלב ההקמה, בהשקעה שתגיע ככל הנראה לכ-10 מיליון שקל.

לדברי דניאל כהן, מנכ"ל אורה, "אנחנו רוצים לפעול בשוק הישראלי וגם לייצא מישראל לגרמניה ולאירופה בכללותה. קנאביסנדק יצרה מותג חזק ומקימה קליניקה, שתהפוך עם הזמן לבית מרקחת, מה שאצלנו נקרא דיספנסרי".

הכוונה היא לשווק דרך קנביסנדק תחילה מוצרים שירכשו ממגדלים אחרים ואחר כך את המותג HolyCanna, שיצמח במושב בשרון.

מי שניהלה וליוותה את שתי העסקאות של אורה בישראל היא עו"ד חגית ויינשטוק ממשרד ויינשטוק זהבי, מומחית משפטית לתחום הקנאביס ורגולציה בינלאומית בו.

בעבר כספים קנדיים לא יכלו להיות מושקעים בעסקי קנאביס ישראלים, וזאת משום שמשטרת ישראל טענה שאין לה אפשרות לבצע לגורמים זרים בדיקת נאותות. "היו לנו כמה קשיים בעבר, אבל היום יש נוהל מסודר של משרדי הבריאות וביטחון פנים שאפשר לאשר השקעה מחברות זרות באמצעות העברת מניות או מזומן, כך שחברות זרות או משקיעים זרים יכולים להשקיע כעת בכל חברת קנאביס ישראלית", אומרת ויינשטוק. "הקנדים בשלב זה מעתיקים את המודלים המוצלחים האלה לשאר העולם, ובכלל זה ישראל, שנהנית מעדיפות בגלל מספר בעלי הרישיונות הגדול יחסית. לכולם ברור היום שישראל היא נקודת הייצוא הריאלית ביותר לאירופה, ובנוסף על זה, גם לשוקי המזרח הרחוק".

צרו איתנו קשר *5988