איילת שקד הכריזה על כוונתה לרוץ לראשות הממשלה

באירוע השקת מסע הבחירות של איחוד רשימות הימין אמרה איילת שקד בנאומה: "אני מכוונת הכי גבוה שאוכל להנהגת המדינה, כדי לקדם את ערכי ומטרות הימין" • שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' התנצל על התבטאויותיו הקשות מול ראש הממשלה נתניהו בעקבות פגישתו עימו אחר-הצהריים

איילת שקד בהצגת רשימת "ימינה" לכנסת / צילום: כדיה לוי, גלובס
איילת שקד בהצגת רשימת "ימינה" לכנסת / צילום: כדיה לוי, גלובס

איילת שקד, יו"רית רשימת הימין המאוחדת "ימינה", הציבה בנאומה הערב (ב') את היעד האמיתי שלה - הנהגת המדינה, החלפתו של ראש הממשלה נתניהו. שקד אמרה בנאומה: "אני מכוונת הכי גבוה שאוכל להנהגת המדינה, כדי לקדם את ערכי ומטרות הימין".

שקד פתחה את דבריה בברכה לבצלאל סמוטריץ', "ערב טוב לשר התחבורה בהווה ובעתיד", עקיצה לנתניהו שבלע את העלבון מסמוטריץ' ולא פיטר אותו.

בנאום דיברה על ההתנתקות מרצועת עזה שנבעה לדבריה מהתנתקות מערכי היהדות, שם הבינה גם את הצורך באחדות ושת"פ בין דתיים לחילוניים. "הוכחנו בארבע השנים האחרונות שאפשר לתרגם את האידאולוגיה למעשים, אנחנו הימין היחיד שהוכיח שאין ממה לפחד. ימינה נוביל את ישראל ולשם הוא רוצה להגיע אך לא תמיד מקבל. גם אנשי תנועת העבודה ראו בתנ"ך השראה וראו בהתיישבות גם ביהודה ושומרון ערך נעלה. מקור כוחנו באחדותנו אך לא באחידותנו, יותר מרמז לחילוקי הדעות ביניהם. הבנו יחדיו כי רק במאבק משותף נוכל לקדם את ערכי הימין, במדיניות וגם בכלכלה".

העימות בין סמוטריץ' לנתניהו הטיל צל כבד על האירוע החגיגי, כאשר הכל ציפו להודעתו של סמוטריץ' לאחר פגישת הנזיפה אצל ראש הממשלה נתניהו אחר-הצהריים. סמוטריץ' כזכור מתח אתמול (א') ביקורת קשה על ראש הממשלה ובין השאר כינה אותו הססן וחלש. בליכוד נשמעו קריאות לפטרו, ונתניהו זימן אותו ללשכתו, אך נמנע מפיטורים. סמוטריץ' התקבל בקריאות עידוד נלהבות.

באירוע השקת מסע הבחירות שהתקיים הערב בכפר המכבייה הוצג הלוגו החדש של המפלגה "ימינה", שמה החדש של הרשימה, שעימה תריץ את מסע הבחירות כולו.

הסמל החדש של רשימת "ימינה" / אילוסטרציה: פייסבוק
 הסמל החדש של רשימת "ימינה" / אילוסטרציה: פייסבוק

יו"ר הבית היהודי, הרב רפי פרץ, הזכיר בניגוד לשקד את ראש הממשלה נתניהו באומרו "אנחנו רוצים גוש ימין שיעמוד לצד נתניהו בכל משימה ובכל מטרה". לדבריו, "ימינה" היא משפחה אחת והאחריות שלה הוא האחריות לציונות הדתית לחינוך, ולעם כולו. "אני משיב למי שמאשים אותי בסקטוריאליות אין טיפת סקטוריאליות בחינוך של הציונות הדתית המגדלת רופאים וטייסים, מיישבת את ההר והבקעה ומפתחת את המדינה". הוא הוסיף כי החרדים הם שותף לגיטימי בחברה במדינה ובממשלה.

הרב רפי פרץ בהצגת רשימת "ימינה" לכנסת / צילום: כדיה לוי, גלובס
 הרב רפי פרץ בהצגת רשימת "ימינה" לכנסת / צילום: כדיה לוי, גלובס

פרץ תקף את החלטת בית המשפט בנצרת לאסור הפרדה באירוע חרדי בעפולה. "בימים אלה נשמעים קולות נגד הזהות היהודית ומנגד כל מה שמריח מסורת ישראל. אירוע אחד מ-360 אירועים בעפולה אינו יכול להתקיים על פי אמונת הציבור, זה חופש ביטוי ששמור רק לצד אחד במפה הפוליטית. לא נוותר על שום דגל של הציונות הדתית אבל כדי שנוכל להיאבק עליהם על כל אנשינו לחזור הביתה".

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' התנצל על התבטאויותיו הקשות מול ראש הממשלה נתניהו בעקבות פגישתו עימו אחר-הצהריים. סמוטריץ' אמר: "לעתים אני אומר את האמת שלי בהתבטאויות חריפות וקשות, כשכואב לי אני צועק - ומתוך זה נאמרו דברים שלא היו צריכים להיאמר בוודאי בין שר לראש ממשלתו על כך אני מצר, זו לא בושה. מותר שתהיה ביקורת אבל עניינית וללא ביטויים אישיים. חברי ליכוד תקפו אותי בצורה לא מכובדת, חברי להנהגה יצאו להגנתי. נתניהו הוא שותפנו ואנחנו מגבים אותו מול התקפות השמאל. אבל כשצריך לבקר ואף אחד לא ישתיק את הביקורת הצודקת הזו".

הוא הוסיף כי "כשצריך להיות מנומסים נהיה וכשצריך נהיה חריפים. יש לנו לב ואנחנו קשובים לרחשי לב העם. כשמדברים מהלב וכאב ככה דברים נשמעים. הדברים שנכתבו אתמול נכתבו בכאב גדול להביעו צעקה. החלטת השופט בזה ליהדות ומנסה לכפות עלי סולם ערכים נאור וליברלי במירכאות כפולות ומכופלות. עוד אמר כי "רשימת הימין התאחדה כדי לעמוד באתגרים העומדים בפני המדינה, בטחון זהות יהודית ועוד ובעיקר לבלימת ממשלת שמאל ושינוי במערכת המשפט. גם ממשלת הימין לא עשתה די בנושא הזה" - הוסיף מעין עקיצה לשרת המשפטים היוצאת איילת שקד שותפתו לרשימה. לדבריו הרשימה תוביל מדיניות שתנצל את הזמן שבו טראמפ יושב בבית הלבן. בהיבט הכלכלי אמר "נסיר חסמים בביורוקרטיה ונקדם את הכלכלה החופשית, נפתח את השוק".

מגורם בליכוד נמסר בתגובה להתנצלות סמוטריץ': "ראש הממשלה נתניהו זימן אחר-הצהריים את השר בצלאל סמוטריץ' לשיחת נזיפה והבהיר לו כי אם לא יתנצל פומבית על ההשתלחות נגדו - יפוטר לאלתר מהממשלה. בעקבות הדברים, סמוטריץ' התנצל. ראש הממשלה הבהיר לסמוטריץ': לא תהיה אזהרה נוספת".

צרו איתנו קשר *5988