מהומה בדיון ועדת הבחירות: סתיו שפיר הורדה מבימת הדוברים

שפיר טענה כי קיבלה איומים על חייה בשל פרסום פרטיה האישיים ע"י איתמר בן גביר ולכן נזקקה לאבטחה, הדברים עוררו מהומה במהלכה סגרו לה את המיקרופון, והסדרנים הגיעו להורידה מהדוכן • עו"ד בן גביר: "ככה נראה ניסיון להפיכה שלטונית, קודם בן גביר ומרזל אחר כך נתניהו. כולם יודעים שבלי עוצמה יהודית אין ממשלה ופסילתנו תביא לכך"

סתיו שפיר / צילום: אוריה תדמור
סתיו שפיר / צילום: אוריה תדמור

מהומה בדיוני ועדת הבחירות על הבקשות לפסילת רשימת עוצמה יהודית ומועמדיה כאשר סתיו שפיר הורדה מבימת הדוברים, במהלך עימות עם אנשי עוצמה יהודית ועם יו"ר הועדה השופט חנן מלצר. שפיר טענה כי קיבלה איומים על חייה בשל פרסום פרטיה האישיים על ידי איתמר בן גבירולכן נזקקה לאבטחה. הדברים עוררו מהומה, השופט מלצר ביקש שתסיים את דבריה ותרד, נציג יהדות התורה קרא לה "פשיסטית". במהלך המהומה סגרו לה את המיקרופון, והסדרנים הגיעו להורידה מהדוכן. היא המשיכה להעלות את טענותיה ולבסוף הוצאה מהאולם. בטרם הוצאה אמרה כי מי שמנסים לחדור לכנסת כדי להחריב את הדמוקרטיה מפנים וכי עוצמה יהודית היא מפלגה אנטי ציונית אנטי חברתית ואנטי דמוקרטית.

ח"כ שפיר ציינה כי בעבר היו נציגים מהימין כמו דן מרידור שסייעו להרחיק את הכהניסטים מהכנסת, היום נציגי המפלגות מימין פוחדים ושולחים עורכי דין במקומם. "מי שמעז להתנגד להם מקבל איומים ותביעות דיבה. כשבעלי כוח ומיקרופון מפיצים אמירות הפחדה ואיומים, הציבור שלהם לא צריך הנחיה מפורשת לפגוע בצד השני. כשחברי רשימה מסיתים נגד ציבור הערבי כולו. הם מסכנים את החברה הישראלית", כך לדברי שפיר.

חברת הכנסת תמר זנדברג שעלתה אחריה הוסיפה כי בנצי גופשטיין, מועמד רשימת עוצמה יהודית, עומד בראש ארגון להב"ה שבין השאר מגיע למסעדות שבהן מועסקים ערבים ומפעיל נגדם אלימות.

עורך הדין ענר הלמן נציג היועץ המשפטי לממשלה אמר בדיון כי מסת העדויות נגד מרזל וגופשטיין כבדה בהרבה מזו של בן גביר, ולכן עמדת היועץ היא כי יש לפסול אותם אך לא את בן גביר.

מצטט את השופטת נאור שקבעה בעבר כי אין להסתמך על כתבות עיתונאיות כראיה של ממש וכעילה לפסילה, צריך ראיות של ממש, הקלטות, דברים שכתבו בעצמם וכו'. והוא מביא כמה מהראיות החדשות שהועלו ובהם דברי מרזל בדף הפייסבוק שלו, טורי דעה, ראיונות ונאומים: "הערבים כולם הם אויב, והפתרון הוא פתרון מהתורה לשלוח את הערבים האויבים לארצות ערב. ועוד, רוב ערביי ישראל לא משלמים מיסים וחובות לחשמל מים וכו'. עבודה לא יהיה לאנשי מוחמד פרנסה לא תהיה להם ואז יעזבו למדינות אחרות. 60 אחוז מדמי הביטוח הלאומי הולכים לאוייב. סרטון יוטיוב של מרזל: הם חיות ואני מנסה להביע בכך את מה שאני יודע על הערבים. 99 אחוז מהם תומכים בטרור. הם משתלטים על הערים היהודיות נצרת עילית, עפולה חיפה ועוד. אנחנו פראיירים הנותנים לאויב שלנו מבפנים. מחבל עם סכין מסוכן פחות ממחבל שנכנס לגור בשכונות יהודיות, כיבוש מבפנים".

לפי הלמן יש עוד לא מעט ראיות דומות וטענתו של מרזל כי מישהו אחר מתפעל את דפי הפייסבוק שלו אינה קבילה בבית המשפט והוא נושא באחריות להם.

חבר הכנסת דוד ביטן מהליכוד שאל מדוע לא התייחסתם לאמירות דומות של חנין זועבי?. הלמן מגיב שבדיון לפני בחירות 2015, נקבע כי זועבי לא עמדה ברף הנדרש לפסילה אז. ביטן מגיב כי בלד החליטה לא להריץ שוב את זועבי כדי שלא תובא לפסילה שוב לאחר שהתבטאה באופן בוטה נגד מדינה יהודית.

עו"ד רנאטו יאראק המייצג את כחול לבן תהה, מדוע משתמשים בראיות נגד מרזל אבל לא משתמשים באותן ראיות נגד בן גביר, כשהוא מצטט ראיון רדיו של בן גביר שאמר דברים דומים למרזל. הלמן מגיב כי דברי בן גביר לא היו מובהקים וכי בעדויות כולן שהובאו אין מסה של אמירות גזעניות והסתה.

הלמן הוסיף ציטוטים של בנצי גופשטיין המהווים לדבריו הסתה וגזענות ומצדיקים את פסילתו ובהם האשמות כי "הערבים אחראים להצתת היערות", "הכנסת תרבות של רצח גניבה ואונס על ידי הערבים", "הרב כהנא צדק ויש לגרש את הערבים", "האין יום שהם לא אונסים את הילדות שלנו ומנסים לרצוח אותנו", "אין מקום פה לישמעאל וגם ליצחק", "הפתרון הוא לגרש אותם מכאן" ועוד.

תגובת סתיו שפיר לאחר שהורדה מהדוכן בועדת הבחירות: "הכהניסטים לא ישתיקו אותי. הפסקנו לפחד מכם. מי שהיה פחדן מספיק מול הכהניסטים, מי שנתן להם במה בכל תחנת רדיו וטלוויזיה, קיבל עכשיו עוד מפלגה מפלצתית שעקפה אותם מימין והשוותה להט"בים לנאצים. אפשר לנתק לנו את המיקרופון, אבל אף אחד לא יעצור אותנו במאבק על הדמוקרטיה הישראלית".

עורך הדין איתמר בן גביר המועמד בראש עוצמה יהודית, שכמה מהעותרים דרשו לפסול אותו, פתח באמירה חריפה: "עמדות היועץ המשפטי ופרקליט המדינה שנקבעו בעוד בטרם קראו את החומר ככה נראה ניסיון להפיכה שלטונית, קודם בן גביר ומרזל אחר כך נתניהו. כולם יודעים שבלי עוצמה יהודית אין ממשלה ופסילתנו תביא לכך".

עו"ד בן גביר הביא לטובתו בין השאר את אמירותיה של שרת המשפטים לשעבר איילת שקד כלפיו, עדויות מכתבת "הארץ" על כך שהוא הגורם הממתן של עוצמה יהודית, וגם ציטוטים מראיון עם ניסים משעל: "אני מעריך מאוד את הרב כהנא שהיה גיבור ישראל אבל אני לא חותם כל הצעה שהעלה, אני לא בעד הפרדה, שירותים נפרדים וכו'. אני כהניסט באהבת ישראל ובזה שעודה וטיבי לא צריכים להיות בכנסת וכך גם בלד, לעומת בן ארי שצריך להיות. יש הרבה ערבים נאמנים למדינה ומי שנאמן למדינה אני איתו. אני לא מסכים עם מי שאמר ש-99 אחוזים מהערבים אינם נאמנים. נציג היועמ"ש שיקר בדברים שטען שאמרתי. אין לי בעיה עם הדרוזים שעימם יש ברית דמים, ויש הרבה ערבים מוסלמים ונוצרים שאין להם בעיה עם המדינה והם נאמנים לה. הבעיה שלי היא עם אלה הפוסלים אותנו כי אנחנו יהודים, תומכי חמאס וארגוני הטרור, מי שפוסל את קיום המדינה כמדינה יהודית. ודין אחד לתומכי הטרור האלה כמו לנטורי קרתא הפוסלים את קיום המדינה, משתפים פעולה עם שונאי ישראל, מתחבקים עם נשיא איראן. אנחנו לא נגד כל הערבים, מי שנאמן אהלן וסהלן? זו גזענות? ומי שרוצה למחוק אותנו ותומך בטרור, אני לא רוצה אותו כאן".

הוא דחה את העדויות שהביאו בדיון נגדו, ואמר כי הן הובאו בחלקן והוצאו מהקשרן.

עורך הדין יאראק דרש הבהרה של המונח "נאמן" - לדברי בן גביר: "מי שמיידה אבנים על היהודים, צועק איטבח אל יהוד וברוח ודם נפדה את פלסטין, איתם יש לי בעיה. לא עם כל האחרים".

ברוך מרזל, השני ברשימת עוצמה יהודית, שהיועץ המשפטי לממשלה המליץ לקבל את הדרישה לפסילתו, חזר בו בדיון מאמירות שיוחסו לו ולפיהן כל הערבים אוייבים. מרזל הבהיר בדיון כי לא תמיד הוא אומר את הדברים הנכונים, והוא מוכן לחזור בו מהדברים "הלא נכונים" שאמר.

השופט מלצר דורש ממנו חזרה בו מדברים קונקרטיים שהובאו בדיון ובטיעונים נגדו. מרזל טוען שאינו יודע מה זה פייסבוק והציטוטים משם אינם שלו: " איני משתמש בכך". השופט מלצר השיב בדרישה: "אז תודיע שאתה דורש להוריד את זה. אם אינו שלך, ברור שמי שעשה בשמך אסור לו. אם זה בשמך ובהסכמתך פייסבוק יורידו את זה".

מרזל נענה והתחייב כי כל הדברים הלא נכונים כדבריו יורדו: "אמצא את מי שעשה כן והוא יוריד מהפייסבוק". השופט אמר קיבל את דבריו: "כל הפרסומים שצוטטו כאן ונטענו כנגד מרזל יורדו לפי כללי הקהילה. שכן הפרסומים אינם על דעתו של מרזל כפי שהודה בעצמו", מרזל הוסיף כי: "הדברים שצוטטו ממני - חלקם נחתכו בעריכה - מה שאמרתי אינו בדיוק בקווים שאני מאמין בהם, ואני חוזר בי - חלק גדול מהערבים מזדהים עם האוייבים ורוצים בחיסול המדינה ולכן הם אוייבנו - כל ערבי שאינו חושב ככה הוא לא שם וזכאי להיות פה. אני לא חושב שלערבים לא מגיע ביטוח לאומי אלא רק לאויבים. - האמירה ש-99 אחוז מהערבים לא נאמנים שהשמעתי אינה נכונה, אפילו בחברון שהיא העיר הכי קיצונית יש ערבים ראויים מאוד, אני מכיר וקשור לערבים שאינם אוייבנו".

צרו איתנו קשר *5988