נעילה חיובית בוול סטריט; מניית סימרקס אנרג'י זינקה ב-10.2% על רקע העליות במחירי הנפט

המסחר באירופה ננעל במגמה מעורבת • ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון קיבל את אישור המלכה להשעות את הפרלמנט למשך שבועות, במטרה למנוע ברקזיט ללא הסכם • מלאי הנפט האמריקאי ירד ב-10 מיליון חביות בשבוע החולף • התשואה על האג"ח של ממשלת ארה"ב ל-30 שנה נופלת לשפל היסטורי

סוחרים בוול סטריט / צילום: רויטרס
סוחרים בוול סטריט / צילום: רויטרס

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

23:00

בורסות וול סטריט ננעלו בעליות שערים בהובלת מדד הדאו ג'ונס שטיפס ב-1%, S&P 500 הוסיף 0.66% לערכו והנאסד"ק עלה ב-0.4%.

מניית סימרקס אנרג'י  זינקה ביותר מ-10% על רקע העליות במחירי הנפט הגולמי בארה"ב בכ-2%. מניות שברון  ואקסון מובייל  גם נהנו מעליות קלות של כ-0.8%.

הנפילה במניית אוטודסק  נבלמה מעט והמניה איבדה 6.7% מערכה.

20:00

עליות שערים קלות נרשמות במדדים בניו יורק בשעה זו, הדאו ג'ונס עולה ב-0.67%, S&P 500 מוסיף 0.46% לערכו והנאסד"ק עולה גם הוא ב-0.23%.

מניות חברות הדלק שברון  ואקסון מובייל  עולות כ-1% על רקע הזינוק במחירי הנפט. סימרקס אנרג'י  מזנקת ב-8% ומובילה את העליות ב-S&P 500.

מניית אוטודסק  מתרסקת ב-10% לאחר שיצרנית התוכנה חתכה את תחזית הרווח וההכנסות השנתית.

מניית חברת האנרגיה טולגראס מזנקת ביותר מ-34% לאחר שחברת ההשקעות בלאקסטון, שכבר מחזיקה ב-44% מהחברה, הציעה להפוך אותה לפרטית.

מניית HP  עולה ב-3% לאחר שהרווח למניה בדוחותיה עקף את צפיות האנליסטים.

מניית פיטביט  עולה בכ-5% לאחר שחברת השעונים החכמים חשפה דגם חדש שצפוי להתחרות באפל ווטץ'.

18:40

המסחר בבורסות ארה"ב מתנהל בשעה זו בעליות. דאו ג'ונס עולה ב-0.7%, S&P 500 מטפס ב-0.5% ונאסד"ק מוסיף 0.3%. המסחר באירופה ננעל במגמה מעורבת. פוטסי עלה ב-0.54%, קאק איבד 0.25% ודאקס ירד ב-0.2%. סטוקס 600 ננעל בירידה של 0.2%.

מניית תומאס קוק  צנחה ב-16.6% במסחר. מניית Royal Unibrew  זינקה ב-10.8%. 

17:40

מלאי הנפט האמריקאי ירד ב-10 מיליון חביות בשבוע החולף, כך לפי נתוני ה-EIA. מחיר הנפט מזנק בתגובה בכ-3% לרמה של 56.4 דולרים לחבית.

המדדים בוול סטריט עברו לעליות קלות, כך הדאו ג'ונס מטפס ב-0.4%.

נשיא טראמפ שוב תוקף הערב את יו"ר הפד פאואל, בטענה כי תנאי הסחר בעולם לא הוגנים בעוד ארה"ב מקופחת.

17:20

ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, קיבל את אישור המלכה אליזבת להקפיא את פעילות הפרלמנט הבריטי למשך שבועות, במטרה למנוע ממנו ליזום חוק שימנע פרישה חד-צדדית של בריטניה מהאיחוד האירופי ב-31 באוקטובר. הליש"ט מאבדת 0.7%.

בוול סטריט המדדים נסחרים ללא שינוי מהותי לאחר פתיחה שלילית, כך הנאסד"ק, הדאו ג'ונס ומדד S&P 500 נסחרים בצמוד לרמות הפתיחה. 

מניית טבע  מטפסת ביותר מ-2% לאחר הנפילה אתמול, שבאה על רקע ההצעה של פרדו ליישוב פרשת משככי הכאבים.

16:45

המסחר בוול סטריט נפתח בירידות במדדים המובילים, כך הדאו ג'ונס מאבד 0.2%, ומדד הנאסד"ק מאבד 0.5%. מדד הפחד (VIX) מטפס ב-3.8%.

14:25

המסחר באירופה מתנהל בירידות בהובלת הקאק שמאבד 0.9%. החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט מאבדים בשעה זו עד 0.1%, בעוד החששות ממיתון מתורגמות בשוק האג"ח, שם התשואה על האג"ח האמריקאיות ל-30 שנה יורדת לשפל היסטורי.

בבריטניה הליש"ט מאבדת גובה על רקע הדיווח לפיו ראש הממשלה, בוריס ג'ונסון, צפוי לנקוט צעד חריג ולהשעות את הפרלמנט הבריטי למשך שבועות, במטרה למנוע ממנו ליזום חוק שימנע פרישה חד-צדדית של בריטניה מהאיחוד האירופי ב-31 באוקטובר.

"בינתיים האסטרטגיה הכי טובה לגבי מלחמת הסחר הייתה לקנות מניות כשהיא מסלימה ולמכור כשהיא נרגעת", כך כותב אמיר כהנוביץ', הכלכלן הראשי של אקסלנס בסקירתו השבועית, בהמשך לתנודתיות החריפה שנרשמה מסוף השבוע האחרון בשווקים. "להערכתנו אין תרחיש סביר שבו ייחתם הסכם סחר, מה שהופך כל תגובת שוק שנשענת על אופטימיות להזדמנות פעולה", המשיך כהנוביץ'.

"למרות התגובות החדות לעתים של השוק להתפתחויות במלחמת הסחר, אנו מעריכים כי היא איננה גורם משמעותי לכלכלה העולמית, ממספר סיבות, בניהן שהיקף הסחר בין ארה"ב לסין מדוד, כשהמטבע הסיני עובר ברקע פיחות וסופג חלק גדול מהמכסים, כשחברות מסוגלות להעביר חלק משמעותי מפסי היצור המיועדים לשוק האמריקאי או הסיני למדינות צד שלישי וכשחלק מהסחורה המיוצאת כנראה מוסווית כיצור של צד שלישי".

אתמול היואן הסיני נקבע ברמה שלא נראתה מאז פברואר 2008 -רמת שפל של יותר מעשור, כאשר הבנק העממי של סין קיבע את המטבע מעבר לתחזיות המוקדמות של הכלכלנים.

12:55

הליש"ט  נופל מול הדולר על רקע הדיווח לפיו ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, צפוי לנקוט צעד חריג ולהשעות את הפרלמנט הבריטי למשך שבועות, במטרה למנוע ממנו ליזום חוק שימנע פרישה חד-צדדית של בריטניה מהאיחוד האירופי ב-31 באוקטובר. לפי הדיווחים בבריטניה, ג'ונסון פנה למלכה וביקש את אישורה לקבוע את "נאום המלכה" ל-14 באוקטובר. את הנאום נושאת בדרך כלל הממשלה, ולא המלכה, אולם משמעות הצעד תהיה סיום המושב הנוכחי של הפרלמנט והשעייתו מהשבוע הבא ועד לתאריך המבוקש, מה שיותיר לפרלמנט שבועיים בלבד לחוקק חוק נגד פרישה, משימה שנחשבת לבלתי אפשרית.

הצעד גרר ביקורת חריפה מצד פרלמנטרים מהאופוזיציה, שאמרו כי מדובר ב"הכרזת מלחמה" על הדמוקרטיה הבריטית והתנהגות דיקטטורית. שתי הצבעות בעבר בפרלמנט הוכיחו כי מרבית הנציגים אינם מעוניינים בפרישה חד-צדדית. ג'ונסון סבור כי רק תחת איום קונקטרי בפרישה שכזו האיחוד האירופי יהיה מוכן לשנות את עסקת ה"ברקזיט" הקיימת, כפי שהוא דורש.

בשוק האג"ח האמריקאי מתחזקים הסימנים לפיהם המשקיעים מוכנים לנעול את כספם לתקופה ארוכה יותר, בעבור תשואה נמוכה מאד וזאת בצל חוזר היציבות בשווקים. התשואה על האג"ח האמריקאי ל-30 שנה נופלת לרמת שפל של כל הזמנים, ונסחרת ברמה של 1.918%.

מניית חברת המשקאות הדנית Royal Unibrew  עולה ב-10% לאחר שפרסמה דוחות טובים לרבעון השני של השנה. 

מניית תומאס קוק  מתרסקת ב-15%. חברת התיירות שמתמודדת עם קשיים פיננסיים הסכימה לחבילת החילוץ של קבוצת ההשקעות הסינית פוסון. לפי העסקה, פוסון תשקיע 450 מיליון ליש"ט בתמורה לכ-75% מעסקי התיירות של תומאס קוק ו-25% מחברת התעופה שלה. 

11:00

המסחר בבורסות אירופה מתנהל בשעה זו במגמה מעורבת, כאשר הדאקס משיל 0.15%, הקאק יורד ב-0.3% ומנגד הפוטסי עולה ב-0.25%.

בשעה זו החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט מאותתים על הליות בפתיחה, ומטפסים ב-0.3%.

המסחר באסיה ננעל במגמה מעורבת. שנחאי איבד 0.3% והנג סנג ירד ב-0.2%. קוספי עלה ב-0.86%, ASX 200 הוסיף 0.45% וניקיי עלה ב-0.1%.

06:20

המסחר בבורסות אסיה מתנהל ביציבות. כך, בורסות טוקיו והונג קונג שומרות על יציבות, בורסת שנחאי יורדת בכ-0.4%. ה- S&P/ASX 200 האוסטרלי מתרומם קלות.

בורסות וול סטריט ננעלו אמש בירידות שערים קלות בהובלת מדד הנאסד"ק שירד ב-0.34%, הדאו ג'ונס השיל 0.48% מערכו, ו-S&P 500 ירד גם הוא ב-0.33%.

יממה לאחר שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר כי נציגיה של סין קיימו שתי שיחות טלפון ליליות בבקשה לחזור לשולחן הדיונים, בסין לא  מאשרים כי אכן התקיימו שיחות שכאלה.

"לא שמעתי על מצב כזה בהתייחס לשתי שיחות טלפון שארה"ב ציינה שהתקיימו", אמר דובר משרד החוץ הסיני גנג שואנג "למרבה הצער, ארה"ב הגדילה עוד יותר את שיעור המס על היצוא של סין לארה"ב. לחץ קיצוני זה מזיק גרידא לשני הצדדים ואינו בונה כלל".

"סין לא נכנעה ולא תיכנע" מסרו נציגה של סין בהמשך למתיחות הסחר האחרונה. "ממשלת ארה"ב הפעילה בריונות ולחץ מקסימלי, הסלימה שוב ושוב את המתח המסחרי ומנסה להכריח את סין לקבל את דרישותיה הלא הגיוניות".

נשיא הפדרל ריזרב בניו יורק לשעבר, ויליאם דאדלי, פרסם אתמול מאמר באתר "בלומברג" הקורא לבנק המרכזי של ארה"ב שלא לשתף פעולה עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ במלחמת הסחר שלו נגד סין. "הבנק המרכזי צריך לסרב לשחק עם אסון כלכלי בהתהוות", כך לדברי דאדלי.

דאדלי מבקש במאמרו הביקורתי מחברי הבנק המרכזי של ארה"ב לא להוריד את הריבית במדינה על מנת לגבות את הכלכלה האמריקאית בזמן שהנשיא טראמפ ממשיך במלחמת המכסים עם שי ג'ינגפינג. 

ארה"ב וצרפת הגיעו לפשרה לגבי המס הדיגיטלי הצרפתי על ענקיות הטכנולוגיה במהלך שהייתם בוועידת G7 שנערכת בצרפת. לפי ההסכם בין השתיים, צרפת תבטל את המס כאשר ה-OECD יגבש הסכם בינלאומי בנוגע למיסוי דיגיטלי, והחברות שהמס הוטל עליהן אף יקבלו החזר מממשלת צרפת ברגע שיעבור הסכם כזה. 

חברת הפארמה פרדו, שנתבעה יחד עם טבע בפרשת האופיואידים, הציעה לשלם 10-12 מיליארד דולר כדי ליישב יותר מ-2,000 תביעות שהוגשו נגדה - רף גבוה שמעלה חששות כי טבע תיאלץ לשלם סכום ברף הגבוה מהצפוי. 

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא גלובלי ושוקי עולם?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988