ישראל זינקה ב-14 מקומות בדירוג "קלות עשיית העסקים" של הבנק העולמי

ישראל מדורגת במקום ה-35 מתוך 190 מדינות בדירוג של הבנק העולמי • השיפורים המשמעותיים ביותר נרשמו במדד תשלום מסים, שבו דורגה ישראל במקום ה-13 לעומת המקום ה-90 בשנה שעברה

רוני חזקיהו, החשב הכללי באוצר / צילום: תמר מצפי
רוני חזקיהו, החשב הכללי באוצר / צילום: תמר מצפי

ישראל עלתה 14 מקומות בדירוג מדד "קלות עשיית העסקים" ("Doing Business") של הבנק העולמי - כך עולה מהדירוג החדש שמפרסם היום (ה') הבנק. מדינת ישראל מדורגת במקום ה-35 מתוך 190 מדינות, לאחר שבשנה שעברה דורגה במקום ה-49. זוהי שנה שנייה של עלייה בדירוג, שמשלימה עלייה מצטברת של 19 מקומות.

השיפורים המשמעותיים ביותר נרשמו במדד תשלום מסים, שבו דורגה ישראל במקום ה-13 לעומת המקום ה-90 בשנה שעברה - הישג הנותן ביטוי למגמת הדיגיטציה ושיפור השירות אותה מובילה רשות המסים בשנים האחרונות. שיפורים נוספים הושגו במדד קבלת אשראי, שבו עלתה ישראל ממקום 60 למקום 48, בעקבות יישום הרפורמה בחוק נתוני האשראי אותה הוביל בנק ישראל. בנוסף, ישראל עלתה במדד רישום נכס והקמת עסק, בהם עלתה ישראל השנה ב-14 וב-17 מקומות בהתאמה; וכן במדד היתרי בנייה, בו נרשמה עלייה מצטברת של 30 מקומות בשנתיים האחרונות.

באוצר זוקפים את השיפור במדד לזכות מאמץ בין-משרדי לטפל נקודתית בחסמים שגרמו להידרדרות דירוגה של ישראל במדדים הקודמים. את המאמץ הוביל בשנים האחרונות אגף החשב הכללי לאחר שהחשב הכללי הנוכחי, רוני חזקיהו, שהגדיר את שיפור הסביבה העסקית אחד משני יעדי העל של כהונתו. במאמץ היו שותפים גם משרד ראש הממשלה, משרד המשפטים, משרד הכלכלה, רשות המסים ואגף תקציבים באוצר.

באוצר מציינים במיוחד את משרד המשפטים שפעל לשיפור הסביבה העסקית בישראל, בין היתר באמצעות מהפכת מקוונות בטאבו וברשות התאגידים, זאת לצד פיתוח מתודולוגיה ותכנית עבודה לשיפור מיקומה של ישראל במדד ה"Doing Business", והתוצאות בהתאם, בעיקר במדדים בפתיחת עסק ורישום נכס. 

Doing Business נחשב למדד המוכר ביותר בעולם של ביורוקרטיה משקית. את דירוג Doing Business העולמי מובילה ניו זילנד, ואחריה סינגפור, הונג קונג, דנמרק ודרום קוריאה. ישראל מדורגת כאמור במקום ה-35, ומקדימות אותה אזרביג'ן (34), טורקיה (33), צרפת (32), סין (31).

במדדי המשנה המרכיבים את הדירוג ישראל בולטת לטובה בתחום הקלות של תשלום מסים (מקום 13 בעולם לעומת מקום 90 בדירוג הקודם) ובהגנה על זכויות משקיעי מיעוט (מקום 18 בעולם). לעומת זאת, ישראל בולטת לרעה בתחום קלות ההתחברות לחשמל (מקום 86 בעולם), קלות אכיפת חוזים (מקום 85) וקלות רישום נכס (מקום 75).

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר בתגובה לפרסום הדירוג כי "בזכות מדיניות אחראית ונחושה, הבאנו את ישראל לקפיצה דרמטית ועלינו 14 מקומות במדד ה-Doing Business של הבנק העולמי. הישג זה הוא תוצאה של עבודה מאומצת של הממשלה, של משרד רה"מ, משרד האוצר, משרד המשפטים ומשרדים נוספים. הקמתי ועדת שרים לרגולציה בראשותי, שמביאה לחסכון של מיליארדי שקלים. נמשיך לפעול לצמצום הרגולציה לטובת רווחת אזרחי ישראל".

שר האוצר משה כחלון אמר כי "זו מגמה שמשדרת לשווקים הבינלאומיים על כיוון של מלחמה בביורוקרטיה והסרת חסמים שפותחים את המשק ומקלים על עשיית עסקים. זו תוצאה של עבודה יומיומית קשה של כל משרדי הממשלה, בהובלת החשב הכללי במשרד האוצר רוני חזקיהו. נמשיך לפעול לחיזוק כלכלת ישראל".

שר המשפטים אמיר אוחנה אמר כי "הזינוק המרשים של מדינת ישראל במדד קלות עשיית העסקים נובע משינוי תפיסה אותו מוביל ראש הממשלה בשנים האחרונות. מאחר ואני רואה ברגולציה ובביורוקרטיה גורמים הפוגעים בחירות הפרט ובכללי השוק החופשי, עם כניסתי לתפקיד שר המשפטים העליתי לראש סדר העדיפויות של המשרד את הנושא על מנת לחתוך בהתערבות המדינה בנושאים שאין לה יתרון יחסי בהם. אנו פועלים במשרד המשפטים ביתר שאת על מנת להמשיך מגמה זו למען הציבור הישראלי. אני סמוך ובטוח שגם בשנה הבאה נזכה לראות שיפורים משמעותיים והישגים שיציבו את מדינת ישראל בשורה הראשונה ביחס למדינות העולם ובמקום טוב אף יותר בקלות עשיית העסקים".

החשב הכללי באוצר, רוני חזקיהו, מסר: "מדובר בקפיצה משמעותית בדירוג של מדינת ישראל, המבטאת רפורמות שקודמו במהלך השנים האחרונות וכן את המשך השיפור בתהליכים בתוך משרדי הממשלה, בהם מגמת הדיגיטציה והמעבר לשירותים מקוונים. האגף אחראי על תכלול העבודה לשיפור מיקומה של ישראל במדד, ועומד בקשר רציף מול הבנק העולמי בנושא. במהלך שנת 2019, בעבודה משותפת עם משרדי הממשלה הרלוונטיים, שיקפנו לבנק העולמי את הנתונים והצעדים שבוצעו בשנים האחרונות בכל עשרת תחומי המדד".

ערן יעקב, מנהל רשות המסים, מסר: "הנושאים של שיפור השירות לאזרח ולמגזר העסקי והדיגיטציה של השרותים, נמצאים בליבה של התוכנית האסטרטגית, לאורה צועדת רשות המסים בשנים האחרונות, וזאת במטרה להקל על עשיית העסקים במשק ולקדם מיצוי זכויות. המאמצים הללו דורשים השקעה של משאבים רבים ולעתים שיתוף-פעולה בין מספר רב של גורמים. אנו שמחים לראות שהמאמצים נושאים פרי ומקבלים ביטוי בשיפור מקומה של ישראל במדד בקלות עשיית העסקים במשק, ובמיוחד בשיפור הדרמטי בפרמטר של תשלום מסים', ומברכים על חלקם של השותפים הרבים לדרך, במשרד האוצר ומחוצה לו. זוהי רק תחילתה של דרך. אנו מקווים כי הציבור ייהנה משיפורים נוספים עליהם אנו שוקדים בתקופה הקרובה". 

יו"ר ועדת הסברה בהתאחדות התעשיינים, ד"ר רון תומר אמר בתגובה כי "אנו שמחים על השיפור במדד 'קלות עשיית העסקים' שהוא תוצאה של פעילות מאומצת של התאחדות התעשיינים מול נציגי הממשלה השונים, זו תחילת שיפור, אבל יש עוד הרבה מה לעשות. ישראל היא מהמדינות המורכבות בעולם להקים ולנהל חברות תעשייה. כמי שהקים מפעל בפריפריה אחרי פעילות מאומצת מול עשרות פקידים ממשלתיים, אני יודע שלישראל יש בהחלט מקום להשתפר עד שנגיע למצב הקיים באירופה שם לוקח שליש מהזמן בלבד להקים מפעל".