כמעט נוגעים בגלים: תושבים באשדוד מתנגדים לבניית מלון הילטון על קו המים

בניית בית המלון במרחק של פחות מ–100 מטר מקו המים כבר החלה, אך קבוצת תושבים יוצאת נגד הפגיעה שתיגרם לטענתם לחוף ולנוף • יזם התוכנית: "מניפולציה זולה, זה נגד האינטרס הציבורי" • עיריית אשדוד: "למעלה מרבע מיליון תושבי העיר רואים ברכה בפיתוח התיירות"

ההפגנה מול אתר הבנייה של המלון בחוף "לידו" באשדוד / צילום: דויד אסייג
ההפגנה מול אתר הבנייה של המלון בחוף "לידו" באשדוד / צילום: דויד אסייג

בנייתו של בית המלון הילטון אשדוד החלה לפני מספר שבועות, אלא שמבחינת קבוצת תושבים ופעילי סביבה יש לעצור את הפרויקט במתכונתו הנוכחית. ביום שישי האחרון קיימו כמה עשרות תושבים, מלווים בח"כ אילן גילאון, הפגנה בסמוך לאתר בניית המלון שבחוף "לידו". לטענתם, הפרויקט שממוקם במרחק קטן מ-100 מטרים מקו המים, מביא לגזל של משאב ציבורי ולנזק סביבתי שתוצאותיו העתידיות עדיין לא ברורות.

לפי חוק שמירת הסביבה החופית שנכנס לתוקף ב-2004, אין לבנות בטווח של 100 מטרים מקו המים. כן נקבע כי לכל בנייה או שינוי מהותי בטווח של 300 מטרים מהחוף נדרש הליך אישור מיוחד. עם זאת, התוכנית לבניית המלון אושרה טרם כניסתו של החוק לתוקף, ועל כן היא לא אושרה על ידי הולחו"ף (הוועדה לשמירה על הסביבה החופית). "המדידה היחידה שנערכה לצורך קביעת המרחק מקו המים נעשתה בשנת 1999. כאשר ב-2004 נקבעו סטנדרטים חדשים לשמירה על החוף. העיריה אישרה שינויים ללא העברה של הנושא לולחוף. אותה ועדה שאמורה לשמור ולהגן על האינטרס הציבורי לא דנה בנושא. לדעתנו, זה גובל בשערורייה", אמר ל"גלובס", אחד ממובילי המאבק, רוני סאיג.

אתר הבנייה של המלון בחוף "לידו" / צילום: דויד אסייג
 אתר הבנייה של המלון בחוף "לידו" / צילום: דויד אסייג

תוכנית לבניית שני בתי מלון ומגדל מגורים

התוכנית להקמת מתחם מלונאות ונופש בחוף "לידו" התגלגלה במוסדות התיכנון במשך כעשר שנים עד שאושרה סופית על ידי הוועדה המחוזית דרום בשנת 2015. יזמי התוכנית ובעלי הזכויות בקרקע הם קבוצת "אופק השקעות" בשליטת קובי אברהמי והיזם איל בן-יוסף. התוכנית הוכנה על ידי משרד האדריכלים פייגין, כשעל תוכנית הבינוי המפורט חתומה האדריכלית לאה רובננקו. שטח הפרויקט הינו שלושה דונם, כשלפי התוכנית גובה המלון יעמוד על ארבע קומות ויהיו בו 66 חדרי אירוח. זו אמנם התוכנית הקרובה ביותר לקו המים, אך לא היחידה בחוף "לידו". בשנה שעברה אושרה תוכניתה של קבוצת גבאי להקמת בית מלון בגובה תשע וקמות, ו-242 חדרי מלון, מזרחית להילטון. כן מתוכנן במקום מגדל מגורים בגובה 14 קומות.

ד"ר יובל ארבל מעמותת צלול מבהיר כי הבנייה תהווה מפגע סביבתי: "מהניסיון ממקומות דומים בארץ ובעולם בנייה של מבנים וקירות וכל בנייה קשיחה כמו בטון וכדומה, בקו מפץ הגלים תגרום להגברת הארוזיה - גריעה של החול מהחוף וצמצום רוחבו. לכן בנייה בתחום ה-100 מקו המים עלולה לפגוע באופן קשה בחופים אלו, ולפגוע בציבור הנהנה מחוף רחצה חולי ליד הבית. אפשר לפתח עירוניות ותיירות לצד החוף במרחק בטוח, מבלי לפגוע בחוף עצמו".

המתכננת הראשית של עמותת אדם טבע ודין, יעל דורי, טוענת שיש כאן מחדל ארוך שנים " התוכנית מאד ישנה. היא התחילה בסוף שנות ה-90. זכויות נוספות התקבלו ב-2004, זמן קצר לפני אישור חוק החופים. חוף אשדוד הוא חוף מדהים ובנייה עליו תהיה בכייה לדורות. במקומות האלה, המדינה צריכה להתגייס, לפצות את היזמים ולהחזיר לנו את החופים".

"בא מישהו עם מגפון וסתם עושה רעש"

קובי אברהמי, מנכ"ל קבוצת "אופק השקעות" סבור שהמחאה האחרונה איננה תמימה ואף הרסנית: "הביקורת על התוכנית נעשית בחוסר תום לב מוחלט ואנחנו יודעים מה המקור שלה והוא לא תמים. זה מישהו שניסה לעשות איתנו פעילות מסחרית על אותו מגרש. כשכשל המו"מ הוא ניסה לעשות דברים שהם בניגוד לכל חוק, לכל דין. זה עבר את האישורים של כל הוועדות, מלפני 20 שנים. עוד לפני שקנינו את המגרש, לפני שהילטון נכנסו לתמונה, המגרש כבר היה חפור. איפה המתנגדים היו? מדובר בניצול ציני של עו"ד מסוים שכשלה עיסקתו. זה פרויקט שישדרג את העיר בעשרות מונים".

לדבריו הפרויקט בחוף הוא הראשון מבין שני מלונות הילטון שבכוונתם להפעיל בעיר. "זו בשורה אמיתית לאשדוד. לציבור היום אין איפה להלין אורחים מחו"ל, למעט שני מלונות קיימים שיש בהם רק 300 חדרי מלון. בנתניה, שהיא עיר בסדר גודל דומה יש 2,300 חדרי מלון. בא יזם, שלפניו אתגרים לא פשוטים, ואז בא מישהו עם מגפון וסתם עושה רעש. אין שום מקום למחאה הזאת".

נראה כי גם בעירייה לא ממש מאושרים מהמחאה. "בהפגנה לקחו חלק 27 איש בלבד, בהם נבחרי ציבור ועיתונאים לעומתם, למעלה מרבע מיליון תושבי אשדוד רואים ברכה בפיתוח התיירות בעיר בהיותו מנוף כלכלי ותעסוקתי ומוקד לבילוי ונופש וכן פיתוח ערכי טבע וסביבה המשמרים את הסביבה החופית", נמסר היום מעיריית אשדוד, שם הוסיפו כי, "הבנייה של מלון הילטון נעשית בהתאם לתב"עות ישנות ומאושרות כחוק והעירייה כאמור הפועלת על פי חוק תוך היצמדות מלאה להנחיותיו, תכבד תב"עות קיימות ותפעל במסגרתן כפי שהתיר החוק. העירייה לא יוזמת ולא תאפשר יוזמות חדשות המנוגדות לחוק החופים. אנו פועלים לקידום התיירות ובכלל זה שטחי המלונאות תוך שמירה על האינטרס הציבורי". 

צרו איתנו קשר *5988