"זהו לילה מדהים": ניצחון היסטורי למפלגות האופוזיציה בהונג קונג

אחרי כחצי שנה של הפגנות נגד המשטר הסיני, המצביעים ביטאו את ההתנגדות שלהם בקלפי • "זהו לילה מדהים. הציבור לא יכול היה להיות קולני או ברור יותר בדרישותיו מהממשלה"

מועמדים פרו-דמוקרטיים לאחר הניצחון בבחירות בהונג קונג / צילום: Adnan Abidi, רויטרס
מועמדים פרו-דמוקרטיים לאחר הניצחון בבחירות בהונג קונג / צילום: Adnan Abidi, רויטרס

הבוחרים בהונג קונג הנחילו תבוסה גדולה לממסד העירוני, והפגינו תמיכה גדולה בתנועת המחאה הפרו-דמוקרטית. מיליוני מצביעים נהרו לקלפיות בבחירות מחוזיות-מוניציפליות שהפכו למשאל עם על הסנטימנט בעיר. מדד הנג סנג ההונג קונגי טיפס ב-1.5% הבוקר. 

התוצאה בבחירות מגבירה את הלחץ על הממשלה, שנתמכת על ידי בייג'ין, לנהל שיחות עם המפגינים שדורשים חקירה של אלימות המשטרה, ובחירות דמוקרטיות לגוף המחוקק ולמנהיג העיר. זוהי גם נזיפה בבייג'ין, שלוחצת על רשויות העיר לדכא בכוח את ההפגנות והמהומות.

הבוחרים הדיחו עשרות מועמדים של הממסד ותומכי סין שהתמודדו על 452 מושבים במועצות המחוזיות, והעניקו רוב ברור למועמדי המחנה הפרו-דמוקרטי. זו הפעם הראשונה שמפלגות אופוזיציה זוכות ברוב בגוף פוליטי בהונג קונג. המועצות הן גופים בדרג נמוך שמטפל בנושאים שכונתיים, אך הבחירות להן הן הבחירות החופשיות היחידות בעיר, ומכאן חשיבותן כשיקוף של רצונות הציבור.

"הבחירות האלו יטעינו אנרגיה מחודשת לתנועת החופש - והמשבר הנוכחי לא יסתיים בקרוב, אלא אם הממשלה תהיה מוכנה להציע פתרונות פוליטיים אמיתיים לתיקון המתחים בחברה", אמר ג'פרי נגו, פעיל שהוא גם החוקר הראשי ב"דמוסיסטו", תנועת נוער פוליטית. הוא הוסיף ש"מספר השיא של המצביעים לא רק מוכיח שהתושבים רוצים שקולם יישמע, אלא גם משקף את הנכונות להשתתף בהליך האלקטורלי".

בהצבעה אתמול השתתפו 2.9 מיליוני בוחרים, יותר מ-70% מהבוחרים הרשומים.

עד היום בצהריים (ב') זכו מועמדי האופוזיציה ב-390 מושבים, לפי תחנת הרדיו-טלוויזיה המקומית, יותר מפי שלוש ממה שהם החזיקו ב-2015. המחנה הדמוקרטי זכה גם ברוב ב-17 מ-18 המועצות המחוזיות, שכולן היו בעבר בשליטת הממסד.

"זה ניצחון גורף, אבל אני חושב שעדיין חשוב לציין ש-40% הצביעו בעד הממסד", אמר סמסון יואן, פרופסור למדע המדינה באוניברסיטת לינגנן המקומית. "זה אולי לא יעצור את המחאות, אבל זה ירגיע את המפגינים ויחליש את הפעולות שלהם כי כעת יש מסלול חלופי להבעת מחאה".

למועצות המחוזיות אין אמנם סמכויות חקיקה, אך הן מחזיקות בכ-10% מ-1,200 מושבי ועדת הבחירות שבוחרת את מנהיגי הונג קונג. כעת יוכל המחנה הדמוקרטי לבחור את כל הנציגים הללו. למחוזות שמורים גם שישה מושבים בגוף המחוקק של העיר, שמורכב מ-70 חברים.

הבחירות באו אחרי אלימות שהגיעה לשיא במשך כחצי שנה. המפגינים נלחמו בשוטרים בקרבות באוניברסיטאות, שבהן הם צברו מלאים מאולתרים של בקבוקי מולוטוב וחיצים וקשתות. בתי ספר היו סגורים ונוסעים לעבודה נתקעו בדרכם כמה ימים.

הו-פונג הונג, פרופסור לכלכלה פוליטית באוניברסיטת ג'ונס הופקינס, אמר שתגובת הנגד של השמרנים למחאות שבייג'ין ציפתה לה לא התרחשה. "זהו לילה מדהים. הציבור לא יכול היה להיות קולני או ברור יותר בדרישותיו מהממשלה", הוא אמר.

אחר סגירת הקלפיות אמש ב-22.30 בלילה, הן הפכו לתחנות ספירת קולות, בתהליך שהיה פתוח לצפיית הציבור. לראשונה, כל 452 מושבים המועצות היו פתוחים להתמודדות. רבים מהמנצחים של הלילה היו מועמדים צעירים שאך זה הצטרפו לפוליטיקה.

אחת מהן היתה טיפאני יואן, בת 26, שניהלה קמפיין שהבטיח להילחם לשירות אוטובוסים טוב יותר במחוז טין וואן ולביטול ריחות לא נעימים מצנרת בבניינים, וקראה להקמת ועדה בראשות שופט לחקירת התנהגות המשטרה בהפגנות. יואן גברה על בעל המושב הנוכחי, שהחזיק בו בכמה בחירות קודמות שבהן לא התמודד מולו איש.

"הפרנסה של אנשים והפוליטיקה היו תמיד בלתי נפרדות", אמרה יואן, שהודתה ליותר מ-4,000 התושבים שהצביעו עבורה. "כל מפגין עורר אנשים רבים בחודשים האחרונים, ואף אחד לא מוכן לוותר על הזדמנות להוריד את הממסד".

ההפגנות החלו במחאה נגד הצעת חוק שנמשכה בינתיים שהייתה מאפשרת הסגרה של חשודים בפלילים לסין. הן הפכו מאז לתנועה רחבה של דרישה ליותר זכויות דמוקרטיות.

אחד המניעים לתסיסה הציבורית הייתה התחושה שהרשויות סתמו את פיות פעילי התנועה למען הדמוקרטיה בשנים האחרונות, על ידי פסילת חברותם במועצות נבחרות או מניעת התמודדותם מלכתחילה.

השנה אושרו כל מועמדי האופוזיציה מלבד ג'ושוע וונג, האייקון של תנועת הדמוקרטיה, שדעותיו הפוליטיות הוגדרו על ידי פקידים כקיצוניות מדי. קלווין לאם, המועמד שהתמודד במקומו, גבר על ג'ודי צ'אן, בת חסות של פוליטיקאית מהממסד, רג'ינה אייפ.

כשהתוצאות החלו לזרום באיטיות ממאות קלפיות ברחבי העיר, היו התפרצויות שמחה כאשר הבוחרים הבינו עד כמה הם חולו שינוי. במחוז אחד שבו הובס מועמד הממסד ג'וניוס הו, נפתחו בקבוקי שמפניה. המפלגה הפרו-סינית הגדולה ביותר, "הברית המודקרטית לקדמה בהונג קונג", איבדה 156 מושבים עד 5.37 בבוקר, כולל המושב של סגן היו"ר שלה, הולדן צ'ואו. היא זכתה ב-21 מושבים בלבד.

"מבחינתי, הבחירות ייצגו את מה שנלחמנו עבורו השנה: מגרש משחקים שווה לכל האזרחים, ודרך חוקית לבטא את השקפותינו ולדעת שתהיה להן השפעה", אמר מייפל יאו, בן 22, שהשתתף בהפגנות בכל ששת החודשים האחרונים. 

צרו איתנו קשר *5988