הקבוצה למען אחד: הכוכבים שיצרו מעמד חדש בעולם הכדורגל

כריסטיאנו רונאלדו וליונל מסי, שחקני כדורגל, הם חלק מאנשי העשור של "גלובס" • פרויקט מיוחד

מעריצים עם מסכות של מסי ורונאלדו / צילום: רויטרס, Carl Recine
מעריצים עם מסכות של מסי ורונאלדו / צילום: רויטרס, Carl Recine

שני שחקני כדורגל אחראים לאופן שבו ילדים, נערים ובוגרים יצרכו ספורט ויבחרו את קבוצות הספורט האהובות עליהם בשנים הבאות. היום הסגידה למגה-כוכב עולה על האהדה לקבוצה. לא המועדון הוא הגדול והחשוב - אלא הכוכב שמשחק בשורותיו. ובלכתו לקבוצה הבאה שתסכים לשלם עבורו סכומים דמיוניים תיפלט החולצה של הילד/נער האוהד מארון הבגדים בתירוץ כי הפכה בין לילה לקטנה על מידותיו, ובמקומה תירכש במחי קליק חולצת המועדון החדש. בגדי המלך החדשים, גם אם המלך לא גר עוד במדריד אלא עבר לטורינו.

כריסטיאנו רונאלדו וליונל מסי הם שחקני כדורגל שמחזיקים במועדון שבו הם משחקים. הם אחראים למכירת חולצות, למחיר שספונסרים ישלמו למועדון, לכמות האוהדים ביציע, למחיר שהמועדון יכול לגבות על כרטיס ליציע, למחיר המנייה של המועדון בבורסה, הם יקבעו איזה מאמן מתאים לקבוצה, ואיזה שחקן ישחק לצדם ומי לא יגיע לעולם למועדון כל עד הם נמצאים בו.

הם הכוכבים הגדולים ששיחקו בעולם השפע והגלובליזציה, שבו לא צריך עוד לדמיין אלא לעלות על מטוס ולבוא לראות את הנס מתרחש ממרחק של מטרים. הם קבעו למיליוני משפחות בעולם את יעדי הנסיעה השנתיים. בישראל הם הפכו את ברצלונה ומדריד בעשור האחרון ליעדי חובה לבר מצווה, למתנת לפני גיוס, למתנת אחרי שחרור, ולסתם סיבה לנסוע לראות כדורגל בחו"ל. הם הצמיחו חברות ספסרות במסווה של חברות תיירות. והם הפכו שני מועדונים בספרד לכוחות הכלכליים המובילים בכדורגל האירופי, מועדונים ראשונים שצפויים לחצות בתוך עונה או שתיים רף הכנסות של מיליארד אירו בעונת כדורגל אחת.

רונאלדו ומסי איפשרו את יצירתו של מעמד הכוכב שגדול יותר מהקבוצה, בגלל סיבה אחת בלבד: כוכבם דרך וזהר בשיא במשך תקופה של למעלה מעשור. הם לא היו כוכבים לעונה או שתיים, אלא תיחזקו הופעות נדירות ושערים כמעט שבוע אחרי שבוע, לקחו תארים קבוצתיים ואישיים, לועגים לסטטיסטיקות שמדברות על תקופות פחות טובות או פציעות.

איך יראה העשור הבא ללא שניהם? אפשר להניח שאת הוואקום נרגיש לאט לאט בשנים הקרובות. זה יקרה כמו שקורה לכולם: התאיידות איטית, פה ושם משחקים שיוחסרו בגלל פציעה, פחות דומיננטיות על המגרש, פחות מספרים גרנדיוזיים, פחות ופחות מהכל.

תופעת רונאלדו ומסי תימשך גם כשהם לא יהיה עוד על כר הדשא - הילדים והנערים יכתירו מהר מאוד את האלוהים הבא. חברות התיירות ימצאו את הקורבן הבא. ויעדי הנסיעה לבר מצווה, נסיעות לפני גיוס או אחרי שחרור יומרו למקומות שבהם ישחקו בעשור הקרוב קיליאן אמבפה, ז'ואאו פליקס או לאוטרו מרטינז.

צרו איתנו קשר *5988