באים לפלורידה בגלל השמש, נשארים בגלל הטבות המס

עשירים ממדינות שבהן מיסוי גבוה, כמו ניו יורק, ניו ג'רזי וקונטיקט, עוברים למדינה שטופת השמש שאין בה מס הכנסה מדינתי ואין מס רכוש

פלורידה / צילום: Shutterstock, א.ס.א.פ קריאייטיב
פלורידה / צילום: Shutterstock, א.ס.א.פ קריאייטיב

הרבה מיליונרים ומיליארדרים שמחים לוותר על מגורים במדינות עם שיעור מס גבוה כמו ניו יורק, ניו ג'רזי, קונטיקט וקליפורניה. נשיא ארה"ב דונלד טראמפ והמשקיע קארל אייקן הודיעו שניהם לפני מספר חודשים שיהפכו את פלורידה למעון העיקרי שלהם, והצטרפו בכך לבכירים מפורסמים כמו אנשי הפיננסים ברי שטרנליכט, אדי למפרט ופול טיודור ג'ונס.

זוג מניו יורק שמגיש דוח מס משותף עם הכנסה של חמישה מיליון דולר בשנה, יחסוך כ-395 אלף דולר במס הכנסה מדינתי כשיעבור לפלורידה, אומר טארין גולדסטין, מנהל יחידת המס של BDO ארה"ב, פירמת ראיית החשבון שמספקת שירותי תכנון מס וייעוץ פיננסי. אם הם יעברו מבוסטון, החיסכון יעמוד על 252.5 אלף דולר; מעבר מגריניץ', קונטיקט, יחסוך להם 342.7 אלף דולר.

"אני מוכרח להודות שנדהמתי לגלות כמה כסף חסכתי במעבר לפלורידה. זה מטורף", מספר קונור לינץ', מנכ"ל סוכנות הביטוח פלסטרידג' בדלריי ביץ', פלורידה.

אם נוסיף לכך את עלות המחיה הנמוכה יותר בפלורידה, יחסית למדינות שבהן המסים גבוהים, ההחלטה לעבור קלה עוד יותר.

נתונים של לשכת רישום האוכלוסין בארה"ב מראים ששש מבין שבע המדינות שאין בהן מס הכנסה ומס על הכנסה מריבית ומדיבידנדים - פלורידה, נבאדה, וושינגטון, ויומינג, דקוטה הדרומית וטקסס - נהנו מגידול באוכלוסייה מיולי 2018 עד יולי 2019. רק אלסקה, המדינה השביעית, רשמה ירידה של 0.5% באוכלוסייה.
"העשירים רוצים להישאר עשירים", אומרת דינה גולדנטייר, מסוכנות הנכסים דגלאס אלימן. בדרום פלורידה לבדה, הסוכנות מדווחת על עלייה של 30% בנפח המכירות הכולל ב-2018 ביחס ל-2017. היא כרגע מציעה למכירה נכס של חמישה חדרי שינה וחמישה וחצי חדרי אמבטיה על האיים הוונציאניים, במחיר של 21 מיליון דולר. שטח הבית 805 מ"ר.

פנטהאוז על חוף האוקיינוס נמכר לאחרונה ב-11 מיליון דולר לאיש כספים מוול סטריט שמעביר את משפחתו לפלורידה כדי לחסוך מס. "מסים עירוניים או מקומיים משחקים תפקיד גדול בהחלטה לעבור, יותר מהניכוי של ריבית המשכנתאות למס", מציינת גולדנטייר, שמכרה את הנכס.

"שוקי היוקרה ברחבי פלורידה, שלפי ההגדרה כוללים את הבתים והדירות שנמצאים בעשירון העליון של המחירים (10% הגבוהים ביותר), רשמו ב-2019 ביצועים טובים יותר מרוב שוקי היוקרה המקבילים במדינות אחרות בארה"ב", אומר ג'ורג' רטיו, כלכלן בכיר ב-Realtor.com. בנובמבר עמד המחיר הממוצע של בית יוקרה על כ-1.65 מיליון דולר, עלייה של 8.6% מ-2018.

גם ליעד המעבר - פלורידה - יש השלכות פיננסיות. מחיר הנכס החציוני למכירה בשוק היוקרה במחוז מונרו, שכולל את איי קיז, הוא כ-2.9 מיליון דולר. במיאמי-דייד, המחיר החציוני הוא 2.09 מיליון דולר. אבל המחיר החציוני במחוז אורנג' שכולל את העיר אורלנדו הוא 935 אלף דולר בלבד, לפי Realtor.com.

ביטוח הבית עולה יותר, עוד לפני ההצפות

אחד הדברים שעולים בפלורידה דווקא יותר - הוא ביטוח הנכס, אומר לינץ', מנהל סוכנות הביטוח. הוא מעריך שפוליסה על בית בשווי שני מיליון דולר מגיעה ל-11-20 אלף דולר בשנה, ושבעלי בתים באזורים מסוימים יצטרכו גם לשלם ביטוח הוריקן והצפות, שאינם כלולים בפוליסה רגילה.

המולטי-מיליונרים לא רק מעבירים את משפחותיהם דרומה, אלא גם את העסקים שלהם, אומרת קלי סמולרידג', נשיאת לשכת הפיתוח העסקי של מחוז פאלם ביץ'. "הבאנו לכאן יותר מ-70 חברות שירותים פיננסיים בשנתיים-שלוש האחרונות", היא אומרת. "ככל שהמסים גבוהים יותר, כך הטלפונים שלנו מצלצלים יותר".

לשכת הפיתוח עוזרת למנהלי העסקים לאתר שטחי משרד, בדרך כלל 550-700 מ"ר לחמישה עד 50 עובדים. חברי הלשכה לוקחים גם את המנהלים לסיורים למציאת בתים, מתאמים פגישות היכרות עם ראשי ערים, מנהלי בתי ספר פרטיים, מועדוני ספורט ומוסדות דת באזורים הרצויים להם. הם גם מלווים את התושבים החדשים בתהליך רישומם החוקי כתושבי פלורידה.

"אנחנו לא עושים את זה בשקט", אומרת סמולרידג'. היא מציינת שהלשכה שלה מגייסת באופן פעיל מנהלים במקומות כמו גריניץ', קונטיקט, מנהטן ובוסטון.

בניו יורק לא מוותרים בקלות על המס

אבל איך הופכים לתושב רשמי של פלורידה? הרי רשויות המס במדינות המוצא של המהגרים החדשים לא יוותרו בקלות.

החדשים צריכים להגיש "הצהרת תושבות" במחוז בפלורידה שבו ממוקם הבית העיקרי שלהם. גם בקשה לפטור מרישום המגורים בפלורידה תנמיך את מיסי הרכוש. חשוב גם לקבל רישיון נהיגה של פלורידה, לוחיות רישוי וביטוח רכב. חשוב גם להירשם כבוחרים ולפתוח חשבון בנק מקומי.

מרטי קאס, מנהל יחידת השירותים הפרטיים במחוז הדרום-מזרחי של BDO, אומר שפקידי המס של המדינה יכולים לשאול עוד שורה של שאלות את המבקשים הקלות מס כמו "היכן הילדים שלכם? היכן עבודות האמנות שלך? האם את רשומה עדיין לקאנטרי קלאב בניו יורק? היכן הרופאים ורואי החשבון שלכם?", אומר קאס. "קל לרשויות בניו יורק לטעון שלא באמת שיניתם את הכתובת שלכם. הם גם עשויים לבדוק נתוני טלפון נייד ואת הפוסטים שלכם במדיה החברתית".

מדינת ניו יורק ערכה בשנים 2013-2017 יותר מ-15 אלף חקירות בנוגע למגורים של תושבים, כך לפי נתוני Monaeo, חברה שמוכרת אפליקציה שעוזרת למשתמשים להוכיח מגורים במדינה. 52% מתושבי ניו יורק לא צלחו את החקירה הזו בשלום, אלא נאלצו לשלם בממוצע עוד 144 אלף דולר במסים ובקנסות. 

צרו איתנו קשר *5988