עובדות זה לחלשים: כשהקהל בכנס של כחול לבן התקיל את גבי אשכנזי

בשבועיים הקרובים "המשרוקית" תרפה לרגע מהטלוויזיה והרדיו ותצא לשטח, כדי לבדוק כמה המתמודדים שולטים בחומר מול הבוחרות והבוחרים • הפעם הקשבנו לטיעונים בכנס של כחול לבן בהוד השרון • המשרוקית של גלובס יוצאת לשטח

גבי אשכנזי / צילום: רפי קוץ, עיבוד: טלי בוגדנובסקי
גבי אשכנזי / צילום: רפי קוץ, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

מה אמרו?
"אסותא זה פרטי וזה 300 מיטות"
מי אמר?
גבי אשכנזי 
איפה?
כנס "כחול לבן", מרכז דור, הוד השרון , 13.2.20, 20:00
כמה הגיעו? 
כ־200 משתתפים
מי עוד היה?
אבי ניסנקורן, אורלי פרומן, איתן גינצבורג, אמיר כוכבי
מה חילקו?
דגלי ישראל על הכיסאות, שלטים ומדבקות, חוברות בעברית וברוסית

המשרוקית יצאה להקשיב לטיעונים בכנס של כחול לבן בהוד השרון. הדובר המרכזי באירוע, שהתקיים במרכז דור בעיר, היה גבי אשכנזי. הוא התחיל במסכת טיעונים מוכנה מראש, שנעה בין התהדרות בהישגי כחול לבן בקלפי, לביקורת על הטיפול בנפגעי השטפונות בנהריה. אבל כעבור כעשרים דקות, הוא נתן לקהל הזדמנות להתקיל אותו בשאלות.

אחת הסוגיות שעלו הייתה קשיי מערכת הבריאות, נושא מרכזי בקמפיין כחול לבן. אשכנזי פנה לקהל: "מישהו יודע מתי בפעם האחרונה בנו בישראל בית חולים ציבורי? למעלה מ-35 שנים". מישהו צעק בתשובה: "אסותא!" - אבל אשכנזי התעקש: "אסותא זה פרטי, וזה 300 מיטות".

מי צודק? לא אשכנזי. "אסותא מרכזים רפואיים" מפעילה כמה מוסדות, חלקם באמת פרטיים. אבל האסותא שנפתח באשדוד ב-2017 הוא בית חולים ציבורי. מה זה אומר? שרוב השירותים שלו ניתנים דרך ביטוח הבריאות הממלכתי שכל תושבי ישראל זכאים לו. אף שהוא שייך לקופת חולים מכבי, אופיו הציבורי היה חלק מהחוזה עם המדינה. במקור הייתה כוונה לאפשר לו למכור גם שירותים פרטיים (שר"פ), אבל ב-2016 משרד הבריאות התחרט והפך אותו לציבורי מלא-מלא. מכבי פוצתה ביותר מ-400 מיליון שקל.

לפחות במספר המיטות אשכנזי דייק - כשבדקנו את השאלה באפריל הקודם היו באסותא אשדוד 291 מיטות.

עוד התקלה מהקהל: אדם שהציג את עצמו כ"איש ההתיישבות העובדת" דרש מאשכנזי ("המושבניק") להתחייב לסייע למגזר. "אנחנו מכירים את הכאב של החקלאים", ענה אשכנזי, ושלף מספרים מרשימים: "אתם יודעים כמה חקלאים יש בארץ? חקלאים באמת. פחות מ-10,000. כמה היו לפני עשור? כמעט פי שלושה".

האם מספר החקלאים בישראל של היום הוא באמת רק שליש מאשר ב-2010? הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס) פרסמה לפני חודש נתונים ממפקד החקלאות שנערך ב-2017. במושבים בלבד נמצאו יותר מ-10,000 משקים, וביישובים ערביים יותר מ-4,000. התאחדות חקלאי ישראל מעריכה את מספר בעלי המשקים הפעילים ביותר מ-12 אלף.

בלמ"ס מציינים שזו ירידה של 32% לעומת 1995, ושל 61% לעומת 1981 - הצטמקות ניכרת, אבל רחוקה מאוד מהאומדן של אשכנזי. בלמ"ס מסייגים שבמפקד החדש נספרו משקים קטנים שהושמטו בעבר, וייתכן שהירידה האמיתית חדה יותר.

מספר העובדים שמתפרנסים מחקלאות, לרבות שכירים, גבוה בהרבה: 77 אלף לפי סקר כוח האדם של למ"ס ב-2017. גם בניכוי עובדים זרים ותושבי הרשות הפלסטינית, מדובר ב-38 אלף בני אדם. הנתון המקביל ב-2008 היה 48 אלף - פחות, אבל לא פי שלושה.

תחקיר: ארן רונדל ובעז רקוץ'

לקריאה נוספת:

בדיקת המשרוקית - גבי אשכנזי על אסותא כבית חולים פרטי

בדיקת המשרוקית - גבי אשכנזי על הירידה במספר החקלאים בעשור החולף

צרו איתנו קשר *5988