דעה: נתניהו מתחזק ואפילו המילה "שוחד" לא מצליחה לעצור את המומנטום

לפני יובלות, עוד לפני השימוע אצל מנדלבליט, רבים העריכו שאם עבירת השוחד תופיע בכתב האישום הדבר יפגע בנתניהו • הימים האחרונים של המרוץ מוכיחים שלאישום כמעט אין משמעות • רף הסיבולת לשחיתות של הציבור ממשיך לעלות

בנימין נתניהו / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס
בנימין נתניהו / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

אנחנו עומדים ימים ספורים לפני הבחירות, שבהן רבים מאזרחי ישראל עומדים לבחור באדם שמשפטו הפלילי בגין שוחד, מרמה והפרת אמונים יפתח תוך שלושה שבועות. עם זאת, לא בטוח שראש הממשלה בנימין נתניהו ינצח בבחירות. למרות הסקרים המעודדים עבורו בשבוע האחרון, הוא עדיין רחוק מהאפשרות להרכיב קואליציה. אולם, אין חולק שהוא זוכה לתמיכה נרחבת בקרב אזרחי ישראל.

לפני כשנתיים, כאשר נשאלו שרים בכירים בליכוד איך יתקדם העניין הזה של ראש ממשלה שסוחב מה שאז היו עדיין בגדר חשד בשוחד, ועם העובדות שנפרשו בפני הציבור - אמרו רבים מהם בשיחות פרטיות - "לא יקום ולא יהיה. שוחד הוא קו אדום. ראש ממשלה עם שוחד לא יוכל להמשיך". חלק משרי הליכוד התבטאו בפומבי, וציינו כי יש להמתין להחלטות סופיות של היועץ המשפטי לממשלה עו"ד אביחי מנדלבליט.

למשל השר משה כחלון, מארס 2018: "ימצו את ההליכים ואם היועמ"ש יודיע שהחליט להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה, הוא לא יוכל להמשיך לכהן כראש ממשלה תחת כתב אישום... בליכוד יכולים לומר מה שהם רוצים. אם מתחיל משפט נגד ראש הממשלה, הוא לא יוכל לכהן, הוא לא צריך אותי בשביל זה. לדעתי הוא עצמו יקום ויילך, או שהמפלגות האחרות (יעזבו)".

בינתיים, מי שהולך הוא כחלון ולא נתניהו. ראש הממשלה לא התרשם אז וגם לא היום מההצהרה של שותפו הפוליטי. יתר על כן, כחלון ממשיך גם היום לשבת בנחת במשרד האוצר ולמלא תפקיד בכיר בממשלתו היוצאת של נתניהו, כשהמשפט כבר תכף נפתח.

שתיקת הכבשים

גם השר גלעד ארדן רמז בעבר, כי מועד הזמן הקובע לקבלת החלטות הוא היום שבו היועץ המשפטי לממשלה יקבל החלטה אחרי השימוע. הימים עוברים והשנים רצות ואיפה ארדן? בפברואר 2018 הוא אמר מעל בימת הכנסת: "העמדה הקובעת לגבי נבחרי ציבור היא אך ורק העמדה של היועץ המשפטי לממשלה. גם ראש הממשלה, כמו כל נבחר ציבור כאן וכמו כל אזרח ברחוב, יש לו את חזקת החפות. הוא צריך להמשיך לנהל את מדינת ישראל באחת התקופות הכי קשות, הכי מאתגרות והכי מורכבות, והוא עושה את זה בהצלחה רבה. בינתיים, עד שהיועץ המשפטי לממשלה, שהוא הגורם המוסמך, יחליט - אני מציע לכולנו לנהוג באיפוק ובסבלנות".

בינתיים התברר לנו שעמדת מנדלבליט פחות מהותית עבוד ארדן. הפוליטיקה היא מעל לכל, גם מעל שלטון החוק. בפריימריז בתוך הליכוד ארדן תמך בנתניהו נגד סער. בימים אלה הוא משתתף בקמפיין הליכוד. ארדן מתראיין בכלי התקשורת ומפאר את ראש הממשלה, שהוא האיש אשר רק לפני כמה שנים, לפי כתבי האישום - תפר את העברת ארדן כשר ממשרד התקשורת, בשיתוף פעולה עם איש העסקים שאול אלוביץ' .

ארדן אף הלך צעד קדימה וביקש לבדוק את הנושא "העקרוני" של חסיונות בתיקים פליליים, באמצעות קיום דיון משרדי בנושא זה. זאת במטרה לעכב את פתיחת משפטו של נתניהו, שהוא הרבה יותר עקרוני עבורו, מסתבר. מנדלבליט התערב וחסם את היוזמה, מכיוון שארדן הוא עד תביעה בתיקים נגד נתניהו.

לפני 13 שנה ארדן לא היסס לדרוש מראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט לפנות את תפקידו מייד בעקבות פרסום דו"ח מבקר המדינה והמעבר של פרשת מרכז ההשקעות לחקירות פליליות. "שום מקום עבודה , בוודאי לא משרד ראש ממשלה, אינו יכול להרשות לעצמו שמי שאמור לנהל אותו יקדיש את מרב זמנו להתייעצות עם עורכי דין בניסיונות להיחלץ מזרועות החוק" אמר אז ארדן.

וכך אמר אז ארדן על שותפיו הפוליטיים השותקים של אולמרט: "הציבור לא ישכח לשותפיו של אולמרט את מדיניות 'שתיקת הכבשים' , אותה הם נוקטים אל מול החשדות הפלילייים" . מי שותק כיום ואיפה הן הכבשים?

כשסער גילה מנהיגות

בסתיו 2019 העז ח"כ גדעון סער להתמודד מול נתניהו על הנהגת הליכוד, אבל גם הוא פוחד להגיד בקול רם, שעם שוחד ושאר כתבי אישום אי-אפשר לנהל ממשלה.

סער משליך את יהבו על הקושי של נתניהו להרכיב קואליציה. הרי הוא כשל בכך פעמיים בשנה האחרונה. ומדוע לא הרכיב נתניהו קואליציה? זאת סער לא אמר, כאילו יד נעלמה מנעה זאת.

סער נתפס כאביר שלטון החוק. אבל, הוא בסדר עם כך שנתניהו יעבור את רף 61 המנדטים ויחליק לתפקיד ראש הממשלה, כשהוא גם מתייצב בבית המשפט באישומים של שוחד, הונאה והפרת אמונים. בראיון ברשת 13, סער לא נשאל על הבעיה הזו של ראש ממשלה עם 3 אישומים. הוא נשאל על בנט, על גוש חוסם וגם על הרשימה המשותפת. העניין הפעוט הזה של נתניהו וכתבי האישום הוא שולי - אפילו לא שאלה בשידור פריים. 

קמפיין הפריימריז של סער נשען על חוסר יכולותו של נתניהו להגיע למספר הקסם, שיאפשר לו להקים ממשלה. במספר רב של ראיונות בנובמבר-דצמבר הוא אמר: "נתניהו לא יוכל להקים ממשלה, גם אם יתקיימו בחירות שלישיות ורביעיות"; "במקום נתניהו, הייתי מתפטר, נתניהו היה צריך לקבל אחריות לא בגלל כתב האישום, אלא בגלל המצב שהמדינה תקועה".

אם לשפוט לפי הסקרים האחרונים המתפרסמים לקראת יום הבחירות, סער קרוב למצב שבו יוכל להגיד "אמרתי לכם". מדוע? כי גם עם 59 מנדטים אי-אפשר להקים בישראל ממשלה.

מה זו דמוקרטיה?

ובחזרה להווה, 2020. נראה שהמערכת הפוליטית של ישראל קהתה. דור שלם של בוחרים איבד את התחושה בקצה האצבע למה היא "דמוקרטיה תקינה" וכיצד ראוי להתייחס לשלטון החוק וערך השוויון בדמוקרטיה צעירה ופריכה.

נתניהו לא שוקל להתפטר, גם אחרי שכשל פעמיים בהקמת ממשלה. במארס 2020 בכוונתו להתייצב לדיוני בית המשפט, כאילו אין בכך כל בעיה. הרי זו השגרה - מנהיג שנאשם בשוחד. ושותפיו הפוליטיים הבכירים זורמים איתו.  אז איפה כאן הבעיה מבחינתו?

האופן שבו הציבור הישראלי מתרגל להעלאת הרף היא כמעט בלתי נתפסת. מי זוכר שבנובמבר 2019, היה הדיון הציבורי סביב השאלה - האם אחרי השימוע יפיל מנדלבליט את אישום השוחד? לפי אחת הסברות שרווחה אז, נתניהו היה אמור להישאר "רק" עם עבירות מרמה והפרת אמונים אחרי השימוע. כלומר "צח כיונה", חשוד בשתי עבירות בלבד ולא בעבירה כבדה בפרק עבירות השחיתות.

בינתיים, כל מי שצפה ואמר בשיחות פרטיות שעבירת השוחד תחסל את עתידו של נתניהו מכה עצמו במצח. דבר לא יחסל את נתניהו, כל עוד שותפיו הפוליטיים נותנים לי גיבוי מלא, עמוק וארוך שנים.

נתניהו וצוקרברג: לא מסים 

לפני מספר שבועות דווח ב"הארץ" שנתניהו הרים טלפון ליו"ר פייסבוק, מארק צוקרברג, ושוחח איתו על חסימת הצ׳ט-בוט שלו במערכת הבחירות מועד ב'. נתניהו טען שפייסבוק מפנה מאמצים גדולים מהרגיל בהגבלת הימין.

תזכורת קצרה: נתניהו כתב מתוך חשבון הפייסבוק שלו מסר צ׳ט למאות אלפי ישראלים, וכלל שם דברים נוראיים על הציבור הערבי בישראל. "אסור שתקום ממשלת שמאל מסוכנת עם לפיד, עודה, גנץ וליברמן. ממשלת שמאל חילונית חלשה, שסומכת על הערבים שרוצים להשמיד את כולנו - נשים, ילדים וגברים".

עבור פייסבוק זו הייתה עבירה על כללי שיח השטנה (Hate Speech). הם חסמו את הצ׳ט ל-24 שעות, כמה ימים לפני ההצבעה. זאת סנקציה לא קלה. כל הכבוד לפייסבוק על ההיענות אז למהלך. השבוע פייסבוק הסירה כ-30 חשבונות פייסבוק, שפעלו לדיכוי הצבעה בחברה הערבית. כל הכבוד לפייסבוק פעם שנייה.

אולם, כאשר שמענו שנתניהו מתקשר לפייסבוק לבקש שלא יסגרו לו את ערוץ המידע, תהינו האם כל המדיניות של ראש ממשלת ישראל, נוגעת רק לעניינו האישי?

מדוע שנתניהו לא ינצל את השיח הישיר עם יו"ר אחד התאגידים החזקים בעולם ויעלה נקודה שנוגעת לכלל הציבור הישראלי - למשל אי-תשלום מיסים על ידי פייסבוק. עבור נתניהו, זה הוא ורק הוא. אין מדיניות כלל-ישראלית.

פנינו השבוע למשרד ראש הממשלה לנסות לשמוע מהם מה עוד היו נושאי השיחה. הם בחרו שלא להגיב לפנייה (בכלל).

רשות המיסים הציעה באפריל 2019 תוכנית למיסוי פעילות חברות ענק, כמו פייסבוק וגוגל, בישראל. מטרת התוכנית היא גביית מס בשיעור 5% ממחזור פעילות החברה בישראל. מס נמוך למדי. זה ממש על קצה המזלג.

יש בעיה בנוגע לכימות רווח חברת פייסבוק בישראל. אין דו"חות כספיים על כמות הישראלים שמזרימים להם כסף (באמצעות פרסום) ואם נערכים דו"חות מן הסוג הזה, פייסבוק שומרת על סודיות המידע.

את נתניהו זה פחות מעניין, יותר חשוב לו שענייניו האישיים יוסדרו. רק שלא יוגבל לו חופש הדיבור (והלכלוך).

פנינו לחברת פייסבוק לבקשת תגובה בנוגע לתוכן השיחה. מפייסבוק נמסר, "אנו כל הזמן מדברים עם מנהיגים בעולם ומארק הדגיש בשיחה, שפייסבוק היא פלטפורמה פתוחה לכל הרעיונות". 

איפא"ק מתרחקת מהדמוקרטים - הגיע הזמן לחשב מסלול מחדש

יממה אחרי בחירות מועד ג׳ בישראל, יצביעו חברי המפלגה הדמוקרטית ב-14 מדינות ברחבי ארה"ב, זהו ה"סופר טיוזדיי". בין ברני סנדרס, ג׳ו ביידן, פיט בוטיג׳ג׳ או מייקל בלומברג, השטח הדמוקרטי הולך ומתייצב סביב המועמד הבולט, סנדרס. אירוע הבחירה הנרחב, במספר רב של מדינות, מתרחש במקביל לוועידת איפא"ק השנתית, הנערכת בוושינגטון.

השדולה הפרו-ישראלית בוושינגטון סובלת השנה גם מהיעדר נציגות ישראלית, בשל הבחירות. נתניהו וגנץ שהו בוושינגטון במארס 2019 (נתניהו לא הגיע פיסית בסופו של דבר, בשל הטיל שפגע במושב משמרת והוא מיהר לטוס חזרה), אבל הם לא יכולים להגיע השנה. כך גם פוליטיקאים ישראלים רבים ועיתונאים.

ברני סנדרס  / צילום: Pablo Martinez Monsivais, Associated Press
 ברני סנדרס / צילום: Pablo Martinez Monsivais, Associated Press

מי שהחליט לא לבוא ופרסם על כך ציוץ זועק, הוא המועמד הדמוקרטי המוביל סנדרס. הוא לא עצר בהודעה מנומסת, אלא עדכן שהסיבה לכך היא שאיפא"ק מאפשרת במה למנהיגים שמביעים דעות קיצוניות ומתנגדים לזכויות בסיסיות של הפלסטינים. איפא"ק בתגובה עדכנו, שגם בעבר סנדרס לא נהג להגיע.

אליזבת וורן, שכבר אינה מובילה, עדכנה לפני יותר מחודש שתיעדר. אולם אחרי סנדרס, גם שני המועמדים המתונים, איימי קלובשאר ופיט בוטיג׳ג׳ עדכנו שייעדרו. יש להם "סופר טיוזדיי" יום לפני. נותר רק מייק בלומברג שלא מתכוון להחמיץ את האירוע.

ההודעות של בכירי המפלגה הדמוקרטית מותירות טעם מר בקרב ראשי איפא"ק. המפלגה הדמוקרטית מתרחקת מהם. זהו הזמן לחשוב מה היא הדרך עבורם ולהצטייר כארגון שאינו רק ימני-רפובליקאי, אלא ממשיך להיות מייצגם של כל הצדדים הפוליטיים.

***חזקת החפות: ההליכים המשפטיים נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו הם בעיצומם. נתניהו מכחיש את המיוחס לו, לא הורשע בביצוע עבירה, ועומדת לזכותו חזקת החפות.

צרו איתנו קשר *5988