למרות הנגיף: משרד הפנים מאשר כניסה לארץ גם לסטודנטים ואברכים שאינם ישראלים

במכתב שעליו חתום שר הפנים אריה דרעי הוא מבשר כי אברכי הישיבות ובני משפחותיהם שמבקשים לשוב ארצה לחזור ללימוד יקבלו היתר לכך • זאת בנוסף לתלמידים זרים באוניברסיטאות ובפנימיות, לרופאים ולמשתלמי רפואה

ח"כ אריה דרעי./ צילום: רפי קוץ
ח"כ אריה דרעי./ צילום: רפי קוץ

בשעה שעדיין לא פורסם מתווה חזרה לשגרה בתחום התעופה, וההנחיות של המדינה מתירות כניסה רק לבעלי דרכון ישראלי, יש אוכלוסיות שמקבלות היתר כניסה מיוחד לישראל. במכתב שעליו חתום שר הפנים אריה דרעי ואשר מוען לראשי הישיבות הקדושות הוא מבשר כי אברכי הישיבות ובני משפחותיהם שמבקשים לשוב ארצה לחזור ללימוד, יקבלו היתר לכך.

מדובר באזרחים של מדינות שונות, רובם מארה"ב, שלא מחזיקים בדרכון ישראלי. התלמידים יוכלו לשוב ארצה אחרי שיצהירו כי יש להם מקום לשהות בו בבידוד למשך 14 ימים: אברכים נשואים בבתיהם ואברכים רווקים בישיבות. את התצהיר יצטרכו להעביר גם הישיבות.

עוד נקראים האברכים להקפיד על הנחיות משרד הבריאות, לרבות עטיית מסכה והקפדה על היגיינה אישית. "החשיבות בהקפדה על ההנחיות היא קריטית מול אוכלוסיית תלמידים זו וזאת משום שהם מגיעים ממדינות שבהם קיימת התפשטות רחבה של המגפה", כך במכתב עליו חתום שר הפנים דרעי.

האם בתקופה שבה החזרה לשגרה נעשית בהיסוס ובחשש מפני גל שני נכון לאפשר למאות תלמידים להגיע לישראל ודווקא מארה"ב מוכת הקורונה? נציין כי באופן תמוה למדי ולאורך כל החודשים האחרונים, בשעה של עוצר אווירי כמעט מוחלט עם טיסות נוסעים בודדות מדי יום - עדיין נוחתת בישראל מדי יום טיסת יונייטד איירליינס מניוארק. ההנחיות כאמור מחייבות את כל השבים להיכנס לבידוד של 14 ימים, כשהן מתירות כניסה לישראל רק לבעלי דרכון ישראלי. הנחיות אלה מקורן בנתוני הדבקה שקובעים כי מקור ההדבקה העיקרי הוא בייבוא מחו"ל ובעיקר מארה"ב. למעשה, ארה"ב כבר חצתה את רף 100 אלף המתים עם כ-1.7 מיליון אנשים שאובחנו כחולים בקורונה.

רוב ההדבקות בישראל התרחשו באמצעות "מפיצי-על"

ההחלטה להכניס ארצה תלמידים וסטודנטים ממדינות אחרות, מתקבלת בשעה שמדינות העולם עדיין תוהות ומתלבטות כיצד להתמודד עם הכנסת זרים או תיירים לשטחן.  מספר מדינות מנהלות ביניהן שיח על פתיחת גבולות בין מדינות "ירוקות", שהצליחו להתמודד היטב עם הקורונה. עם זאת, יש מספר מדינות בהן בולטים "אזורים אדומים", והצוותים הרפואיים עדיין נדרשים להתמודד עם הדבקה נרחבת בקהילה. אחת הבולטות שבהן, היא ארצות הברית, בה מספרי המאובחנים היומיים הם בין הגבוהים בעולם, ועמדו אתמול על כ-22,000 איש.

לאחר שהצליחה ישראל לבלום את התפשטות הקורונה, נשאלת השאלה - האם הכנסה של אזרחים מאזורים בהם המגפה ממשיכה להתפשט, הינה מידתית? ממחקר שהתבצע באוניברסיטת תל אביב, עולה כי רוב ההדבקות בישראל התרחשו באמצעות "מפיצי-על", כאשר 80% מהמקרים מקורם ב-10% מהחולים לכל היותר. 70% מהחולים בישראל נדבקו על ידי נשאים שנדבקו בארה"ב והביאו עמם את הנגיף לישראל. כמעט 30% מהחולים משתייכים ל"שרשראות הדבקה" שמקורן במדינות אירופה ובמדינות נוספות: בלגיה (כ-8%), צרפת (כ-6%), בריטניה (כ-5%), ספרד (כ-3%), איטליה (כ-2%), אוסטרליה (כ-2%), הפיליפינים (כ-2%), ורוסיה (כ-2%). 

ההקלות הראשוניות בסגר, הביאו עמן גם חשש מפני "גל שני". משרד הבריאות חושש מפני שתי תחזיות לא אופטימליות; פתיחת בתי עסק או מקומות בהם יכולה להיווצר התקהלות שתייצר מוקדי התפרצות מרוכזים ("קלסטרים") של הדבקה ותוביל לגל תחלואה חדש, או שובו של הנגיף בחורף הבא, בשילוב השפעת העונתית. רק בתחילת החודש, התריעו במשרד הבריאות מפני סבירות לא מבוטלת של התפרצות מחודשת בישראל, וזאת בלי ביטול חובת הבידוד במלוניות לחוזרים מחו"ל. בתנאים הנוכחיים, יתקשו הרשויות לפקח על שמירת חובת הבידוד של השבים מחו"ל, ועולה החשש כי השילוב בין החזרה לשגרה לעונת הקיץ, תיצור תחושת ביטחון בקרב הנכנסים לישראל וידרבן את הפרת ההנחיות.

כעת, עולה החשש שבמידה ואכן יגיעו לישראל מספר גדול של תיירים או ישראלים ממוקדי הדבקה במדינות אחרות, הם יביאו איתם מחדש את הנגיף לישראל. גם במדינות אחרות, לאחר ההקלות בסגר, החלו הרשויות לזהות "קלסטרים" משמעותיים של הדבקה - בסין, סינגפור ובהונג קונג הופיעו מוקדי הדבקה משמעותיים לאחר דעיכת השיא, וגם בגרמניה בימים האחרונים, זוהו שני מוקדים של התפרצות משמעותית בעקבות תפילה משותפת, בה נדבקו 107 בני אדם, ובמסעדה בחלל סגור, למרות הריחוק הפיזי בין בני האדם במקום.

"האישור החריג שניתן לאברכים הוא חלק ממהלך המשקף את החזרה ההדרגתית לשגרה במערכות הלימוד"

ד"ר אשר שלמון, מנהל המחלקה ליחסים בינלאומיים במשרד הבריאות, מסביר כי האישור החריג שניתן לאברכים הוא חלק ממהלך המשקף את החזרה ההדרגתית לשגרה במערכות הלימוד. לדבריו במסגרת הלימודית מדובר בארבע אוכלוסיות של סטודנטים שלומדים בארץ ושהם בעלי אזרחות זרה. הקבוצה הראשונה היא של סטודנטים באוניברסיטאות שכבר קיבלה היתר לחזור לארץ (חלקם כבר שבו לישראל ואחרים ישובו לקראת ספטמבר לפני פתיחת שנה"ל), הקבוצה השנייה היא של נערים יהודיים ששוהים בפנימיות - לקבוצה זו צפוי להתקבל היתר השבוע, השלישית היא של רופאים ומשתלמים בתחום הרפואה. הקבוצה הרביעית היא של בחורי ישיבות - קבוצה שנחלקת לבחורי ישיבה נשואים ולרווקים.

לדברי ד"ר שלמון ההיתר להחזרת כל אחת מהקבוצות נעשה באופן פרטני כאשר הדגש הוא על חובת הבידוד שחלה על כל מי שנכנס לישראל. "האברכים הנשואים שחוזרים לדירה יתחייבו להישאר בבידוד עצמאי והרווקים שמגיעים לשנת ישיבה יתחייבו הם והישיבה שהם ישהו בבידוד במתקן מרוכז ובפיקוח הישיבה וכן חתימה על תצהיר התחייבות לבידוד הן על ידי הבחור והן על ידי ראש הישיבה".

עוד מסביר ד"ר שלמון כי מדובר במאות אברכים שמגיעים מאזורים חרדים שונים בארה"ב ברובם ואחרים ממדינות אחרות וכי מטרת המהלך הוא לאפשר חזרה לשגרה יחד עם שאר מערכות החינוך.

באשר להקלה בהנחיות לטובת פתיחת השמים, בשלב ראשון בין מדינות ירוקות (בהסכמים הדדיים) - ובמדיניות שלא תחייב בידוד במדינה בה נוחתים, הוא מעריך כי עד לאמצע חודש יוני לא צפוי שינוי בהנחיות, כלומר חובת הבידוד ל-14 ימים תישאר וכמוה איסור הכניסה לאזרחים שלא מחזיקים בדרכון ישראלי.

מרשות ההגירה והאוכלוסין נמסר: "במסגרת דיונים עם משרד הבריאות לגבי הקלות בכניסת זרים, הוחלט לאפשר לסטודנטים ולתלמידים אשר למדו בישראל ובידיהם אשרת שהייה בתוקף, לשוב לישראל ולהשלים את לימודיהם. הסטודנטים לומדים במוסדות שונים, לרבות אוניברסיטאות, מכללות וישיבות וכן משתתפי התכניות מסע ונעלה. המוסד הלימודי יהיה אחראי על מילוי הדרישה לבידוד, בהתאם לתנאים שהוצבו על ידי משרד הבריאות".

צרו איתנו קשר *5988