"סייבר נחשב תחום גברי, אבל לא אצלנו"

אילור יפרח (25) היא מתכנתת בחברת אודיקס (Odix) • טווח שכר: 18-23 אלף שקל

אילור יפרח, מתכנתת בחברת אודיקס / צילום: גל אבישר
אילור יפרח, מתכנתת בחברת אודיקס / צילום: גל אבישר

איפה אני תופסת אותך ומה כולל התפקיד שלך?
"מסיימת יום עבודה בבית. בשל הקורונה חלק מהימים אני עובדת מכאן. עבדתי עד השעה שש, ובדרך-כלל אני יוצאת להתאמן בסוף יום עבודה. אודיקס היא חברת סייבר סקיוריטי, שעוסקת בניקוי קבצים מקודים זדוניים, והרכבה שלהם מחדש. אני חלק מצוות הפיתוח של מוצר הדגל שלנו - file wall. הוא מנטרל נוזקות מקבצים שמצורפים למייל. סייבר נחשב לצערי לתחום גברי, אבל אצלנו זה לא ככה. מעל שליש מצוות הפיתוח הוא נשים".

כמה זמן את עובדת שם, ומה עשית קודם?
"הגעתי לפני שנתיים כשעוד הייתי סטודנטית, בסמסטר האחרון. התחלתי בתכנות של אוטומציות ו-QA. היום אני כבר עוסקת בתכנות בצד שרת. זה הרבה יותר מעניין. תמיד אהבתי טכנולוגיה, ובתיכון עשיתי 10 יחידות מחשבים ושירתתי ב-8200".

איפה למדת שבחרת דווקא ב-10 יחידות מחשבים.
"אני מגיעה מצפת. מה שנקרא - הפריפריה. בבית הספר חשפו אותנו למגמות והתנסינו. שם בפעם הראשונה נחשפתי לתחום ולעולם הזה. אהבתי מאוד, וברגע שגם בצבא עסקתי בזה, היה לי ברור שהדרך שלי סלולה".

לדעתך היה קל יותר להגיע למסלול הזה אם היית מגיעה ממרכז הארץ?
"בפריפריה יש מעט חברות הייטק, וההורים שלי ממש לא מהתחום הזה ולא קשורים אליו. גם לא היו לי עוד חברות שבחרו בזה. אבל להורים שלי כן היה חשוב שאתמקצע במשהו שמעניין אותי, ושאקח את זה עד הסוף. כשהתחלתי ללמוד באוניברסיטת תל אביב ראיתי הרבה סטודנטים שממשיכים לגור אצל ההורים כדי לקבל תמיכה כלכלית. אני יצאתי מהבית והייתי צריכה להסתדר עם הוצאות המחיה לצד אתגר הלימודים שהיו אינטנסיביים. לשמחתי אני מלגאית של עמותת 'הזנק לעתיד', שעוזרת לצעירים מהפריפריה בשכר לימוד התואר שלהם, וגם מעניקה סדנאות כמו למשל להתמודדות עם לחצים, עמידה מול קהל וכיו"ב".

ומי שצמח במרכז הארץ פחות זקוק לזה?
"יש במרכז הרבה יותר חוגים וסדנאות בשגרה. העמותה יצרה לי קהילה, והיום כבוגרת אני משמשת כמנטורית לסטודנטים חדשים. העמותה לאו דווקא מתמקדת בטכנולוגיה, כך שהסטודנטים מגוונים. העמותה עוזרת לבחור מקצוע, וגם להתמודד עם הלחץ".

מה את עושה כמנטורית?
"בין היתר יש לנו קבוצה של סטודנטים שאנחנו עושים להם מפגשים בזום, למשל של כתיבת קורות חיים והתמודדות עם ראיונות עבודה בהייטק. אנחנו מתכוננים לפני, מעבירים להם מצגות ועונים על שאלות. כמובן שאילולא הקורונה זה היה מפגש פנים אל פנים".

איפה את רואה את עצמך בעוד חמש שנים מהיום?
"מקימה משפחה, במרכז הארץ, וממשיכה להתמקצע במה שאני אוהבת".

צרו איתנו קשר *5988