אישום נגד חב' התקשורת של רמי לוי: מעקב אחר עובדים, לקוחות ועיתונאים

החברה ובכירים בה מואשמים כי השתמשו במאגר מידע של פלאפון כדי לבלוש, בין היתר, אחר אזרחים שתבעו את החברה ועיתונאים שפרסמו עליה כתבות שליליות

רמי לוי / צילום: שלומי יוסף
רמי לוי / צילום: שלומי יוסף

פרקליטות מחוז ירושלים הגישה לבית משפט השלום בירושלים כתב אישום נגד חברת "רמי לוי שיווק השקמה תקשורת" שבבעלות איש העסקים, רמי לוי, וכן נגד מנהל החברה אטיאס, ונגד אחראי אבטחה בחברה, שלמה ג’וליאן. זאת, בגין פגיעה בפרטיות ומעקבים אסורים. לוי נחקר גם הוא בפרשה, אך בפרקליטות הבהירו כי לא היו נגדו ראיות שקשרו אותו למעשים ונסגר התיק נגדו.

תחילת הפרשייה ב-2011 אז קיבלה חברת התקשורת של רמי לוי רישיון ממשרד התקשורת למתן שירותי רדיו טלפון נייד. בהתאם לכך התקשרה החברה עם חברת פלאפון תקשורת וקיבלה גישה למערכות הפעלה שונות של חברת הסלולר, בין היתר למערכת המתעדת נתוני תקשורת ומאפשרת להפיק פלטי שיחות ואיכונים. המערכת נועדה לשימושן של חברות תקשורת לצורך מניעת הונאות. הפקת נתוני תקשורת שלא למטרות המאגר, מחייבת הוצאת צו שיפוטי.

על פי כתב האישום, שהוגש על ידי עו"ד אביה גליקסברג בניטה ומיכל בלומנטל מפרקליטות מחוז ירושלים, בין השנים 2011-2016 בוצעו מאות בדיקות במערכת, בניגוד למטרת מאגר המידע. "הנאשמים ניצלו לרעה את המערכת על מנת להתחקות, לבלוש ולחקור אודות אנשים, עובדי החברה ושאינם עובדי החברה, בלא ידיעתם או הסכמתם ותוך פגיעה קשה בפרטיותם", נאמר בכתב האישום.

לטענת הפרקליטות, "זאת, עשו הנאשמים לצרכים שונים - אישיים ועסקיים, בהזדמנויות רבות ובאופן שהפך לדפוס פעולה חוזר לבירור עניינים שונים שאותם ביקשה הנהלת החברה או ביקשו הם לברר באמצעות מאגר הנתונים שהופקד בידם".

לפי האישום, למשל, בשנת 2013 על רקע פריצה לביתו של אטיאס ועל מנת לאתר חשודים בביצועה, ערך ג’וליאן, לבקשתו של אטיאס, בדיקות במערכת על מספרי הטלפון של אנשים שונים. במקרה אחר ביצע ג’וליאן בדיקה במערכת על מספרו של אדם בשל תביעה קטנה שהגיש נגד חברת "רמי לוי שיווק השקמה תקשורת". במקרה נוסף, ביצע ג’וליאן בדיקות במערכת על מספרם של עיתונאים וזאת על רקע כתבה שלילית שפרסמו על החברה. בדיקות נוספות נעשו לגבי עובדת חברה בת של "רמי לוי שיווק השקמה תקשורת" על רקע חשד להקמת ועד עובדים.

לטענת הפרקליטות, "הבדיקות המופיעות בכתב החשדות נערכו שלא למטרה לשמה הוקם המאגר ושבגינה נמסר המידע ומבלי שהתקבלה הסכמתם של הנבדקים, תוך הפרת חובת סודיות שנקבעה בדין לגבי ענייניו הפרטיים של אדם ובאופן המהווה בילוש או התחקות אחרי אדם, העלולים להטרידו, ובניגוד להוראות הדין בדבר שימוש במאגר מידע".

החקירה נוהלה על ידי ימ"ר ירושלים במשטרת ישראל ויחידת החקירות של הרשות להגנת הפרטיות.

מהרשות להגנת הפרטיות נמסר כי: "מאגרי המידע הנמצאים בידי חברות התקשורת הינם רגישים במיוחד בשל העובדה שהם מאפשרים להתחקות אחר כל קשריו של אדם ואף אחר מיקומו הגיאוגרפי. משכך, שימוש במידע אישי המצוי בידי חברות התקשורת למטרות עסקיות או פרטיות הינו פסול ומהווה הפרה בוטה של הוראות דיני הגנת הפרטיות". 

***חזקת החפות: ההליכים המשפטיים נגד אטיאס ג'וליאן והחברה הם עדיין בעיצומם. הנאשמים מכחישים את המיוחס להם ועומדת להם חזקת החפות.

צרו איתנו קשר *5988