קסטרו הפסיקה לשלם, מליסרון דורשת פינוי חנויות וחילוט ערבויות

ל"גלובס" נודע כי קבוצת הקניונים שבשליטת ליאורה עופר שלחה היום מכתב לקסטרו ממנו עולה כי החוב כלפיה עומד על 4 מיליון שקל • יחד עם זאת, חשוב להדגיש כי דרישת הפינוי היא כלפי שתי חנויות בלבד • מקסטרו נמסר: "כולנו בסירת הקורונה. הדרישה של מילסרון היא לא במקום"

חנות קסטרו בקניון שרונים / צילום: בר־אל
חנות קסטרו בקניון שרונים / צילום: בר־אל

המלחמה בין הקניונים לרשתות האופנה עולה שלב: ל"גלובס" נודע כי קסטרו הפסיקה באופן חד צדדי את התשלומים לקבוצת מליסרון, וכעת מליסרון דורשת מקבוצת האופנה לפנות חנויות, ומצהירה כי תחלט את הערבויות שלה.

מהמכתב ששלחה מליסרון עולה כי היקף החוב של קסטרו לקבוצת מליסרון, הבעלים של קניוני עופר, מסתכם בכ-4 מיליון שקל, וזאת על רקע ביטולים חד צדדים של הוראות הקבע בקבוצה. בתגובה לצעד, בקניוני עופר משיבים מלחמה ומסלקים את רשת האופנה קסטרו בשלב זה משני מרכזי קניות שבבעלות הקבוצה - קניון רמת אביב מתחם עופר סנטר נוף הגליל.

בקבוצת הנדל"ן המניב דורשים מקסטרו לפנות את שני הסניפים הללו ולהשיבם לידי קבוצת הקניונים בתוך 10 ימים מהיום, זאת בנוסף למימוש כלל הבטוחות שהופקדו בידיה על ידי קסטרו, ומבהירים: "הנכם נדרשים לסלק לאלתר את מלוא חובותיכם לקבוצתנו, ולמסור מיידית כתבי הרשאה לחיוב חשבון ולחדש את הבטוחות שיחולטו".

במכתב שהפנתה מליסרון שבשליטת ליאורה עופר למנכ"ל קסטרו, רון רוטר, נכתב: "אין זו זכותכם להפסיק חד צדדית את תשלומי השכירות והניהול כפי שעשיתם. פעולה חד צדדית זו, המהווה כשלעצמה הפרה יסודית וחמורה של כל חוזי השכירות שבין הקבוצות, אף מהווה לא פחות מסטירת לחי מצדכם, ודחייה בוטה וחסרת תום לב של כל מאמצי קבוצתנו לצמצם את פגיעת משבר הקורונה בעסקי השוכרים, לרבות עסקכם. גם לנו נגרמו ונגרמים נזקים, ולמרות זאת הלכנו כברת דרך ארוכה לקראת השוכרים בקניוני הקבוצה, לרבות קבוצתכם".

במליסרון טוענים כי "ביטולם הגורף של כתבי הרשאה לחיוב חשבון, בכל סניפי קבוצתכם בקבוצתנו, ויצירת חוב בהיקף של למעלה מ-3.8 מיליון שקל מהווים כאמור הפרה יסודית וחמורה של כל אחד מחוזי השכירות שבין קבוצתכם וקבוצתנו". עוד כותבים במליסרון: "לעת הזו, ומבלי שישתמע מכך כל ויתור מצד קבוצתנו על זכות או טענה או תביעה כלשהן כלפי קבוצתכם, נמסרת לכם בזאת הודעה בדבר ביטול חוזי השכירות של חנויות קסטרו בקניון רמת אביב ובמתחם עופר סנטר נוף הגליל".

מליסרון מציינת במכתבה כי קסטרו בחרה שלא להשתמש באחת מההטבות שהציעה הקבוצה לשוכרים, במסגרתה קיימה מבצע רחב במסגרתו חלקה שוברים לצרכנים בהיקף של עשרות מיליוני שקלים, וזאת בנוסף להקלות אחרות שהעניקה, דוגמת פטור משכר דירה בחודש אפריל, ופריסת תשלומים בחודשים מאי ויוני.

עם זאת, נדגיש כי לקבוצת קסטרו-הודיס חנויות רבות בקניונים של קבוצת מליסרון, והדרישה לפינוי כעת ניתנת לשתי חנויות בלבד של המותג קסטרו ולא של יתר מותגי הקבוצה, כך שנראה כי מדובר בחלק ממשא ומתן שמתנהל בימים האחרונים לא רק מול קבוצת קסטרו, כי אם גם מול קבוצות אופנה נוספות. כבר בגל הראשון של משבר הקורונה, קסטרו, כמו גם קבוצות אחרות בתחום, הודיעו בחודש מרץ על ביטול חד צדדי של תשלום דמי השכירות לקניונים.

מליסרון שבשליטת ליאורה עופר היא אחת משתי חברות הקניונים הגדולות בישראל. בבעלותה 20 מרכזי מסחר וקניונים בפריסה ארצית, המושכרים לכ-2,350 שוכרים.

קבוצת קסטרו נחשבת לאחת מקבוצות האופנה הגדולות הפועלות בשוק המקומי; היא מפעילה בישראל כ-460 חנויות, ומעסיקה 5,400 עובדים.

מחברת קסטרו נמסר: "קסטרו מאז ומעולם עמדה בכל התחייבויותיה הכספיות וכך יהיה גם בעתיד. אנחנו מוחים על כך שמי בחברת מליסרון מנסה להלך עלינו אימה באמצעות התקשורת על החברה. אנו תמהים על כך כי במילסרון בניגוד לכל חברות הקניונים האחרות, עדיין לא הפנימו את צו השעה בעולם כולו בכלל, ובישראל בפרט. אנו מצפים יותר מתמיד לאוזן קשבת. כולנו בסירת הקורונה. ולכן, הדרישה של מילסרון היא לא במקום בלשון המעטה. כמו כן אנו רואים בחומרה שעד היום לא קיבלנו החזרים על התקופה בה קניוני מליסרון היו סגורים".