סערת נחל האסי מגיעה לכנסת: "לשים סוף להפליה של עיירות הפיתוח"

הוועדה להגנת הסביבה התכנסה לדון בסוגיית המאבק על הגישה לנחל שבקיבוץ ניר דוד, שעורר הדים בחודשים האחרונים • יו"ר הוועדה מיקי חיימוביץ': "יש להביא צדק לשני הצדדים"

נחל האסי / צילום: אסף מרדכי
נחל האסי / צילום: אסף מרדכי

הוועדה להגנת הסביבה בכנסת דנה הבוקר (ג') בעניין פתיחת נחל האסי שבקיבוץ ניר דוד. זאת, ברקע התגברות המחאות לפתיחתו שנמשכות על אף ההסכם שהושג על התרת כניסה חלקית לציבור הרחב.

יו"ר הוועדה, ח"כ מיקי חיימוביץ' (כחול לבן), אמרה בפתח הדיון כי מטרתו היא למצוא את הנוסחה הצודקת ביותר לפתרון הסוגיה. "אני מודעת לכך שהוויכוח הפך ייצרי ומעבר לנושא הגישה לנחל. אין לי כוונה להפוך את הדיון לזירת התגוששות", אמרה. "מטרתנו למצוא את הדרך להגיע לנוסחה שתעשה צדק עם כל הצדדים. כדי שצדק ייעשה. ניתן לגשר על המחלוקות בבניית פתרון משותף לכל מי רוצים לחיות במדינה שמכבדת את כל אזרחיה".

טרם הדיון, ראשי המחאה טענו כי לא הוזמנו לוועדה, ותקפו האחראים לכינוסה. "כל מה שישמע שם מפי המשתתפים האורחים הוא לחלוטין צד אחד בסיפור", אמרו. "את הזמן להשמיע טענותיהם, יקבלו מנהיגי המחאה בצורת כמה שניות דרך הזום. מדובר בתרגיל מתוכנן היטב והיום בוועדה, כשנשמע את חברי הכנסת מדברים בנושא, נדע מי אחראי עליו ומי החליט לשתף פעולה עם 300 משפחות נגד כל עם ישראל".

ח"כ קרן ברק (הליכוד), שיזמה את הדיון, אמרה: "אני גרה בתל אביב, ודי קרוב לנחל הירקון יש בתים על הנחל, אני גרה על הנחל, ואף פעם לא סגרנו את השערים. בעיני זה אותו הדבר. גם לא את החופים של תל אביב. הסכסוכים תמיד מובילים למועצות מקומיות נגד מועצות אזוריות".

ברק המשיכה, "היום שר הפנים שלא ממפלגתי הוא שחקן מרכזי בסיפור הזה. אריה דרעי שינה את המציאות. שם את זה כדגל ותחת פיקודו קמו הוועדות הגאוגרפיות שאמורות לתת פתרונות מסוימים לסוגיה הזו. כל מי שהשוויון חשוב לו, ורוצה לסיים את ההפליה, צריך לשים סוף להפליה של ערי הפיתוח".

ח"כ רם בן ברק (יש עתיד) הציג עמדה התומכת בתושבי הקיבוץ. "מה הם רוצים, לשבת להם בחצר? החצר של הקיבוץ היא קניין פרטי על פי דין. כן, הנחל של כולם. אבל צריך ליישם את מה שהוחלט ב-2015. המדינה פשוט לא עשתה את זה". בן ברק פנה לח"כ קרן ברק ואמר: "גם את לא היית מוכנה שייעשו לך פיקניקים בחצר".

מאהל מחאה מול הקיבוץ

במסגרת המחאה, שמחריפה בשבועות האחרונים, עשרות מפגינים מקבוצת "משחררים את האסי" פרצו במהלך יום שישי את שער קיבוץ ניר דוד, וחדרו לשטחו. בהמשך, עיכבה המשטרה שניים מהם. המפגינים התאספו תחילה בכניסה לניר דוד, שם הוקם מאהל מחאה. בקיבוץ אמרו כי הם ביצעו קצר חשמלי מכוון בשער כדי להיכנס לשטחו. זאת בהמשך למחאה שקיימו בשעות הלילה אזרחים, שהגיעו בשיירת רכבים לשער הקיבוץ וצפרו.

אחד המפגינים שנכנסו לקיבוץ טען כי השער לא נפרץ, אלא נפתח מעצמו. לדבריו, כ-200 איש נכנסו לשטח הקיבוץ, לא נוצר מגע עם התושבים ולא היו עימותים או ויכוחים. יו"ר הקהילה בקיבוץ תקף בחריפות את המפגינים, וכינה אותם "עבריינים רושפי שנאה". לטענתו, אתמול בשעות הערב "לשערי הקיבוץ הגיעה שיירת מכוניות, חסמה את היציאה תוך דקות ארוכות של צפירות בלתי פוסקות. כמה מהם יצאו עם מגפונים וצרחו. עבריינות לשמה, הפרת הסדר הציבורי והטרדה מאיימת. לפעמים אני שואל את עצמי מאיפה הרוע הצרוף והשנאה הבלתי נגמרת הזאת".

צרו איתנו קשר *5988