חברות הסלולר נגד פלאפון: הגב מבזק סייע לה במכרז דור 5

פלאפון כבר עומדת בתנאים לקבל מענק על הקמת אתרים של דור 5, אך המתחרות מאיימות להשוות את המספרים עוד הרבעון

משרדי פלאפון / צילום: איל יצהר
משרדי פלאפון / צילום: איל יצהר

סלקום ואקספון (CMG) ופרטנר הוט מובייל (PHI), אינן מתכוונות לוותר לפלאפון במרוץ לקבלת המענק הגבוה במסגרת התמריצים שמעניק משרד התקשורת למי שתפרוס ראשונה 250 אתרי דור חמישי. פלאפון הצהירה שכבר פרסה 250 אתרים ובכך לכאורה הבטיחה את קבלת המענק הגבוה בסך 82 מיליון שקל.

עם זאת, מתחרותיה של פלאפון כבר החלו להאיץ פריסת אתרים על מנת שלכל הפחות החלוקה של כספי המענק תתחלק שווה בשווה בין שלוש הקבוצות הזוכות. סלקום הולכת בשלב הראשון עם נוקיה כספק הדור החמישי המוביל שלה ופרטנר והוט מובייל הולכות עם אריקסון.

על פי תנאי המכרז, המועד הקובע לחישוב אם חברה עמדה בתנאים לקבלת תמריץ מתחיל מרגע קבלת הרישיון והתדרים ממשרד התקשורת, שצפוי להיות בתום 45 יום מהזמן שהחברות קבלו את הודעת הזכייה במכרז. המענק הגבוה ניתן לחברה שתשלים ראשונה ברבעון את הפריסה של 250 האתרים (בתדר 3.5 גיגה הרץ).

משמעות הדבר היא, שאם כל החברות ישלימו פריסת 250 אתרים בתוך רבעון אחד (רבעון שלישי או רביעי השנה), סכום המענקים יתחלק באופן שווה. אם אחת החברות מפספסת רבעון אז החלוקה תהיה יחסית ובהתאם להוראות. כך יוצר שלמרות שפלאפון כבר הודיעה על השלמת הפריסה ועמידה ביעד, מתחרותיה עוד עשויות להצליח לעמוד ביעד הרבעוני לקבלת מענק, שבחלוקה שווה צפוי לעמוד על 67 מיליון שקל לכל חברה.

בתוך כך, חלק מהמתחרים מתחילים להשמיע ביקורת גלויה על פלאפון וקבוצת בזק. משיחות עם בכירים בשוק נשמעות טענות כלפי משרד התקשורת על כך שהוא העלים עין מהעובדה שפלאפון מיהרה להשקיע בדור החמישי עוד בטרם נסגר המכרז וכי הסיבה שהיא הייתה מוכנה לקחת סיכון כה משמעותי קשור אך ורק לכך שהיא נמנית על קבוצת בזק. לדברי המתחרים, אין אף מפעיל שיכול לעשות את מה שעשתה פלאפון ולהתחייב לרכישת מאות אתרי סלולר בלי שניתן לדעת מה יעלה בגורל המכרז, אלא אם כן אתה חלק מקבוצת חזקה כמו בזק.

כפי שזה נראה כרגע, המתחרות של פלאפון ייאבקו על כך שהחלוקה של כספי המענקים תהיה ככל שניתן שווה, ולהביא לכך שהמשרד יבין שבמסגרת מדיניות התמריצים שקבע, את העובדה שבזק היא היחידה שיכלה לפרוץ קדימה ולהסתכן בהשקעות עוד בטרם זכתה במכרז.