תיק היהלומים התכווץ במפתיע ועסקת המיזוג מזרחי-איגוד חוזרת לשולחן הממונה

לאחר שהממונה על התחרות נתנה אור ירוק מבחינתה לגבי המשוכה הרגולטורית האחרונה שעמדה עד אז בפני השלמת עסקת מיזוג אגוד בתוך מזרחי טפחות, ייתכן שאגוד ומזרחי טפחות לא יעמדו בתנאים בשל קיטון חד בהיקף התיק הנמכר

מיכל הלפרין / צילום: יונתן בלום
מיכל הלפרין / צילום: יונתן בלום

האם עסקת המיזוג של אגוד לתוך מזרחי טפחות שוב עולה על הכוונת של רשות התחרות, שבראשות מיכל הלפרין, ועומדת בפני שרטון? בעקבות תלונות שהתקבלו אצלה, בהן מעמותת הצלחה, רשות התחרות פתחה בבדיקה בנוגע לצניחה החדשה בהיקף תיק האשראי שבנק אגוד אמור למכור לפנינסולה קודם שיירכש בעצמו ובמלואו על ידי בנק מזרחי טפחות.

במהלך יולי אישרה הממונה על התחרות את פנינסולה  כרוכשת ולמעשה נתנה אור ירוק מבחינתה לגבי המשוכה הרגולטורית האחרונה שעמדה עד אז בפני השלמת עסקת מיזוג אגוד בתוך מזרחי טפחות. עתה מתברר שזה לא היה סוף פסוק ושייתכן שאגוד ומזרחי טפחות לא יעמדו בתנאים שהרשות העמידה בפניהם, לא רק בגלל זהות הרוכשת שאושרה. זאת בשל קיטון חד בהיקף התיק הנמכר, שאולי עורר דאגה מצד פנינסולה.

הבדיקה של הרשות בוחנת האם הירידה בתיק היא הגיונית וסבירה, וקרתה כחלק ממהלך העסקים הרגיל כולל השפעות משבר הקורונה, או שמא מדובר בירידה חריגה ובעייתית שעוברת על התנאים שהציבה לצדדים למיזוג. נציין כי סוגיה זו תתברר למזרחי טפחות ולאגוד רק בדיעבד, ככל שהצעת הרכש שמזרחי טפחות הציע למניות אגוד תושלם בהצלחה.

על כל פנים, נראה כי המיזוג לא עובדה מוגמרת לא רק בגלל הבדיקה החדשה של רשות התחרות אלא גם בגלל הצעת הרכש הבנק הגדול מהשניים פרסם לאחרונה לרכישת כל מניות הבנק הקטן ממנו. למזרחי טפחות מובטחת היענות חיובית מבעלי מניות השליטה באגוד ומשלמה אליהו, כך שבסך הכל יש אור ירוק להצעת הרכש מכ-75% מבעלי מניות הבנק. ואולם, על מנת שהצעת הרכש תצליח יש הכרח בקבלת מענה חיובי להצעה מלפחות 95% מבעלי המניות. וכאן עלול להיווצר פער. זאת משום שעל פי הערכות המוסדיים שנוהגים להכריע במצבים מעין אלה (ושבנק מזרחי טפחות יודע לדבר עמם) מחזיקים בכמחצית מהמניות הנותרות. זה משאיר די הרבה בעלי מניות מהציבור שלא אחת פשוט לא מצביעים - כשאי מתן תשובה כמוהו כסירוב להצעת הרכש. על כן, נראה שבימים אלה עמלים במזרחי טפחות ובאגוד להגיע לציבור הרחב על מנת להגיע לשיעור היענות של 95% לפחות, אחרת הצעת הרכש תיפול.

מרשות התחרות נמסר היום ל"גלובס" כי "הרשות בודקת את נסיבות הירידה בהיקף התיק שאמור לעבור לפנינסולה. תנאי המיזוג כפי שנקבעו אוסרים על פגיעה בתיק בתקופת הביניים שעד המיזוג. האישור שניתן לפנינסולה לרכוש את הפעילות עומד בעינו".

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988