נדחתה תביעה של משקיע קריפטו נגד משה חוגג בבית משפט בארה"ב

ביהמ"ש בסיאטל דחה את תביעתו של שון סניידר האמריקאי בגין נזק כספי שנגרם לו לטענתו ע"י חוגג, בעלי מועדון הכדורגל בית"ר ירושלים, וחברת Stox שבבעלותו • תביעה אחרת נגד חוגג, הנוגעת גם היא להנפקת מטבע הקריפטו של סטוקס, עדיין מתנהלת במחוזי בת"א

משה חוגג / צילום: יונתן בלום
משה חוגג / צילום: יונתן בלום

בין שלל התביעות של משקיעים שהוגשו בשנים האחרונות נגד  משה חוגג, בעלי חברת ההשקעות סינגולריטים ומועדון הכדורגל בית"ר ירושלים, תביעה אחת ירדה באחרונה מהפרק. ביום שישי האחרון קיבל בית המשפט הפדרלי בסיאטל שבמדינת וושינגטון, ארה"ב, החלטה לדחות תביעה שהוגשה בנובמבר 2019 על-ידי משקיע הקריפטו האמריקאי שון סניידר נגד חוגג ונגד אחת מחברות הבלוקצ'יין שבבעלותו, STX Technologies, המוכרת בשם Stox.

בהחלטתו קבע בית המשפט הפדרלי כי תידחה בקשתו של התובע סניידר (Sean Snyder) להגיש תביעה מתוקנת נגד חוגג וסטוקס, ומנגד תתקבל בקשתם של חוגג והחברה לדחות את התביעה נגדם בגין כישלון בהוכחת עילה לתביעה. לפיכך, תיק התביעה נסגר, מעט יותר משנה לאחר פתיחתו.

תביעה אחרת נגד חוגג, שגם היא בעניין הנפקת מטבע הקריפטו של סטוקס, עדיין מתנהלת בבית המשפט המחוזי בתל אביב. מדובר בתביעה בסך כ-5 מיליון שקל, שהוגשה ביולי האחרון על-ידי המשקיע הקנדי בראד מילס נגד חוגג, אופיר גרטנר ויוסי פרץ ונגד החברות סינגולריטים, סטוקס וקומולוג'יק. מילס טוען בתביעתו כי הכספים שגויסו בהנפקת מטבע הקריפטו של סטוקס ב-2017, שימשו את הנתבעים לשימושם הפרטי ולמטרות אישיות, תוך הפרת התחייבויות למשקיעים.

שתי תביעות קודמות הוסרו בהסכמת הצדדים

חברת Stox של חוגג גייסה כ-33 מיליון דולר בהנפקה ראשונית של מטבע דיגיטלי (ICO) באוגוסט 2017, לצורך הקמת פלטפורמה של חיזוי שווקים מבוססת טכנולוגיית בלוקצ'יין.

בתביעה של סניידר, שעל הגשתה ב-2019 דיווחנו לראשונה בגלובס, טען המשקיע האמריקאי כי לאחר שרכש מטבעות קריפטו של סטוקס (סימול המטבע: STX) על סמך הצהרות שנכתבו ב"מסמך הלבן" (Whitepaper) לפני ההנפקה הראשונית של מטבעות אלה ב-2017, הציפו חוגג והחברה את השוק במטבעות שהנפיקו, ובכך "גרמו לירידת ערך המטבע באופן קיצוני ובלתי צפוי". לטענת התובע, מעשיהם של סטוקס וחוגג גרמו לו נזק כספי בהיקף של 435 אלף דולר. עם זאת, כאמור, תביעה זו נדחתה על-ידי בית המשפט הפדרלי.

שורת האישומים נגד חוגג בתביעה שנדחתה בבית המשפט בסיאטל, כללה בין השאר עבירה על RICO (קיצור של Racketeer Influenced and Corrupt Organizations Act) - חוק של הממשל הפדרלי שנועד למאבק נגד הפשע המאורגן בארה"ב. סניידר גם לא הצליח להוכיח בבית המשפט את הטענות שלפיהן הנתבעים הפרו את חוקי ניירות ערך, חוק השירותים הכספיים וחוק הגנת הצרכן של מדינת וושינגטון.

סניידר טען בתביעה, בין השאר, כי הרווחים שעשה חוגג ממכירות המטבעות של סטוקס, שימשו אותו "למימון כמה רכישות יקרות, כולל רכישת קרקע ב-19 מיליון דולר באזור תל אביב (עסקה שנחשפה בגלובס ביוני 2018, ובה רכש חוגג מאילן בן דב קרקע בכפר שמריהו בכ-70 מיליון שקל), 7.2 מיליון דולר לרכישת מועדון הכדורגל בית"ר ירושלים ותרומה של 1.9 מיליון דולר לאוניברסיטת תל אביב, שבשיתוף עמה הוקם מכון חוגג לחקר הבלוקצ'יין", כלשון התביעה. חוגג רכש את מועדון הכדורגל בית"ר ירושלים מידי איש העסקים אלי טביב באוגוסט 2018 תמורת 26 מיליון שקל.

לתביעה שנדחתה בסוף השבוע האחרון בסיאטל, קדמו שתי תביעות אחרות נגד חוגג שהיו קשורות גם הן ב-ICO של סטוקס, שהוגשו בבית המשפט המחוזי בתל אביב - ושתיהן הוסרו לבסוף בהסכמת הצדדים, כפי שדיווחנו בגלובס. בנובמבר 2018 תבעו 17 בעלי מניות בחברת האופציות הבינאריות AnyOption Holdings להוציא צו פירוק לחברת Invest.com של חוגג, בטענה כי הוא נישל אותם מזכויותיהם בהנפקת המטבע של סטוקס. בינואר 2019 הגיש המשקיע הסיני ז'וון הו תביעה של 17 מיליון שקל נגד חוגג וחברת סטוקס, בטענה כי חוגג רוקן את קופת החברה מכספי ה-ICO של סטוקס ומשך אותם לעצמו או לעסקיו, תוך שהפר שורה של התחייבויות הכלולות ב-White Paper.

בסופו של דבר, בשתי התביעות הקודמות של המשקיעים, כפי שדיווחנו בגלובס, נמסר על-ידי מקורות שהיו בקיאים במגעים בין הצדדים כי חוגג הגיע להסכם פשרה עם התובעים מחוץ לכותלי בית המשפט, אף כי חוגג עצמו הכחיש זאת.

צרו איתנו קשר *5988