הבחירות נגמרו, החובות נשארו: מי חייבת לכנסת יותר מ-3 מיליון שקל?

מבין המפלגות שלא התמודדו לכנסת ה-24 ונדרשו להסדיר את תשלומיהן עבור הלוואות שנלקחו מהכנסת עד לשבוע שעבר, נותרה הבית היהודי היחידה שלא פרעה את חובה • יו"רית הבית היהודי חגית משה אמרה לגלובס כי בכוונתה להסדיר את התשלומים

משכן הכנסת / צילום: שלומי יוסף
משכן הכנסת / צילום: שלומי יוסף

מועד פריעת החובות עבר ומפלגת הבית היהודי נותרה חייבת לכנסת 3.25 מיליון שקל. מבין המפלגות שלא התמודדו לכנסת ה-24 ונדרשו להסדיר את תשלומיהן עבור הלוואות שנלקחו מהכנסת עד לשבוע שעבר, בתאריך 6 באפריל, נותרה הבית היהודי שבראשה עומדת כיום חברת מועצת העיר ירושלים, חגית משה, היחידה שלא פרעה את חובה. מדובר בהלוואה שנלקחה על ידי הבית היהודי במהלך הכנסת ה-23 וטרם שולמה במלואה וזאת למרות שני מכתבי הדרישה שנשלחו כבר מטעם הכנסת.

בבית היהודי הוחלף היו"ר רק לפני חודשים ספורים, אז פינה את מקומו השר רפי פרץ לטובת משה, שנבחרה בפריימריז מצומצמים. מי שעוד התמודד על התפקיד וכיהן עד לא מזמן כמנכ"ל המפלגה הוא ח"כ ניר אורבך, שכיום הוא חבר כנסת מטעם ימינה. מבדיקת גלובס עולה כי למרות ההסכמים בין ימינה לבית היהודי, בימינה לא התחייבו לכסות על חובותיה של הבית היהודי, והמפלגה, גם ללא יחידות מימון שוטף תידרש להמציא דרכים אחרות לתשלום חובותיה.

בחשבות הכנסת עוסקים בימים אלו בפריסת תשלומי חובות למפלגות וסגירת חובות קודמים של מפלגות שלא נבחרו לכנסת ה-24. במסגרת פעולות אלו, השבוע צפויה להתקיים פגישה בין יו"ר הבית היהודי משה לבין חשב הכנסת חיים אבידור בניסיון להגיע להסדר תשלומים למחיקת החוב הקיים של המפלגה. יו"רית הבית היהודי משה אמרה לגלובס כי בכוונתה להסדיר את התשלומים ביום' א השבוע. "לכל הסיעות יש הרבה מאוד חובות ועד היום עמדנו בהסדר התשלומים מיחידות המימון שקיבלנו מהכנסת. קיבלתי ירושה לא פשוטה, אבל אנחנו לא בורחים לשום מקום ונפתור את הבעיה. המפלגה מתפקדת ותסגור את ההתחייבויות שלה".

בינתיים מפלגה שהסדירה את נושא חובותיה לכנסת היא מפלגת תל"ם של משה בוגי יעלון. לגלובס נודע כי תל"ם שילמה ביום 5 באפריל את מלוא ההתחייבויות שלה לכנסת, כולל ריבית והצמדה, בסכום של 8.53 מיליון שקל. מפלגות נוספות שמקיימות בימים אלו דיונים מול החשבות הן עצמאות של אהוד ברק והתנועה הירוקה של סתיו שפיר שעדיין חייבות לכנסת כל אחת מהן כארבעה מיליון שקלים. שתי המפלגות הגיעו להסכם הסדרת החוב מול חשבות הכנסת באיחור של שנה וחצי, במסגרתו חלק מהכספים שכבר מצויים בקופת המפלגה יועברו לכנסת.  

צרו איתנו קשר *5988