רשות המסים: כאלפיים מקרים שבהם נגרם נזק לרכוש

בערכת מצב שקיים שר האוצר הוחלט כי יתבצע מימוש מיידי של החוק להענקת פיצויים בגין נזק ופגיעות ישירות ברכוש • רשות המסים מסרו כי דיור חלופי סופק לעשרות משפחות

כלי רכב שורפים בלוד לאחר לילה של התפרעויות אלימות / צילום: Reuters, Ronen Zvulun
כלי רכב שורפים בלוד לאחר לילה של התפרעויות אלימות / צילום: Reuters, Ronen Zvulun

שר האוצר, ישראל כ"ץ, קיים היום (ד') הערכת מצב יחד עם בכירי משרד האוצר ונגיד בנק ישראל במסגרתה סוכם עם מנהל רשות המסים, ערן יעקב, על מימוש מיידי ויעיל של החוק להענקת פיצויים בגין נזק ופגיעות ישירות ברכוש שנגרמו כתוצאה מסבב הלחימה הנוכחי והן עקב אירועי המהומות, בהתאם לחוק מס רכוש. זאת, לאחר סקירת הנושא בפורום והצגת ההיבטים המקצועיים והמשפטים.

בהערכת המצב נסקרו כל הגזרות התקציביות והפיננסיות, תפקודי מערכות הממשלה בחירום, הבנקים, חברות הביטוח והבורסה, וכן התקבלה סקירה על היבטי מאקרו מהכלכלנית הראשית. בנוסף, הממונה על התקציבים והחשב הכללי עדכנו בדבר הפעולות הדחופות שבוצעו ביממה האחרונה ואשר מתבצעות כעת במרץ, בכדי להעמיד את המשאבים הנדרשים במטרה לתת מענה לצרכים דחופים ולאפשר תפקוד מלא של משרדי הממשלה ויחידות המטה.

עוד בדיון, הממונה על השכר הודיע כי הוציא הנחייה עדכנית למגזר הציבורי אשר מרחיבה את האפשרות לעבוד מהבית. זאת, בהתאם להחלטת המנהלים במשרדים וביחידות השונות.

בנוסף, בהערכת המצב מנהל רשות המסים הציג את פתיחת מוקדי קרן פיצויים לעובדים ולעסקים, וצוין כי עובדי קרן הפיצויים מס רכוש, מלווים בשמאים ומהנדסים, פועלים כל העת באזורים שנפגעו, ונותנים מענה מיידי לאזרחים שביתם או רכושם נפגע מירי הטילים ובמסגרת המהומות. כן נמסר מהרשות כי עד כה נמנו כאלפיים מקרים בהם נגרם נזק לרכוש בדרגות פגיעה שונות וכעשרות משפחות שסופק להם דיור חלופי, וכן, כפי שדווח, סוכם עם מנהל רשות המסים כי תינתן אורכה לתשלום ולדיווח תשלומי המע"מ עד ל-24 במאי, ויקודמו באופן מיידי הצווים לאישור מענקי הקורונה בגין החודשים מאי-יוני. זאת, בכדי להגביר את הוודאות לעסקים ולעצמאים בפרט בשעה זו.

בנוסף, כפי שפורסם, עדכן החשב הכללי בדיון כי הנחה את חשבי משרדי הממשלה להקדים ולשלם לספקים ולרשויות בטווח של עד 80 ק"מ מרצועת עזה, את התשלומים המגיעים להם באופן מיידי וללא תלות בימי האשראי.

בדיון השתתפו, מ"מ מנכ"ל המשרד, קובי בליטשטיין, נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון, החשב הכללי, יהלי רוטנברג, מ"מ ראש אגף תקציבים, יוגב גרדוס, מנהל רשות המסים, ערן יעקב, ראש מערך חירום סייבר וביטחון, יוני מור, הממונה על רשות שוק ההון, משה ברקת, ראש הרשות לניירות ערך, ענת גואטה, הכלכלנית הראשית, שירה גרינברג, יועמ"ש המשרד, אסי מסינג, הממונה על השכר, קובי בר נתן, רמ"ט כלכלי של שר האוצר, תמיר כהן, וכן נציגים נוספים מכלל האגפים ויחידות האוצר.

לדברי כ"ץ, "משרד האוצר נערך לימי הלחימה הצפויים בכל הכלים העומדים לרשותו, ואנשי המשרד כולם מגויסים על מנת לוודא שכל הצרכים הנדרשים לציבור הישראלי יסופקו באופן יעיל ומהיר, וכן כי יינתן מענה לכל מי שנפגע מהמצב. נמשיך לפעול במלוא העוצמה כנגד ארגוני הטרור, תוך מתן ביטחון מלא לעורף ולמשק הישראלי, בדיוק כפי שעשינו ועודנו עושים במהלך משבר הקורונה".

צרו איתנו קשר *5988