האם יום למחרת ההסלמה נחזור לסבבים החוזרים ונשנים בעזה?

ההתפכחות מאשליית הבידול בין יהודה ושומרון לבין רצועת עזה וביניהן למזרח ירושלים – כאילו המתרחש באחד מהם אינו משליך על האחרים – את מחירה משלמים שוב ושוב תושבי העוטף והדרום כולו, מחייבת גיבוש אסטרטגיה חלופית אשר תגייס קואליציה אזורית ובינלאומית למהלך משולב של ביסוס הפסקת האש מול הרצועה, תוכנית שיקום ופיתוח נרחבת לאוכלוסייתה וחזרה מדורגת של הרשות הפלסטינית לניהולה

יירוטים של כיפת ברזל / צילום: Reuters, איברהים אבו מוסטפה
יירוטים של כיפת ברזל / צילום: Reuters, איברהים אבו מוסטפה

מטח רקטות אל עבר אשקלון, ​התפרעויות בהר הבית ובמזרח ירושלים, התנגשויות​ ​אלימות ​בין כוחות משטר​ת ישראל​ ל​בין ​מאות צעירים פלסטינים ובינם לבין קיצוניים יהודים, פרץ הרגשות בקרב אזרחי ישראל הערבים - ​​כל אלה מהווים עדות לפוטנציאל הנפיצות בירושלים​ המאיים על היציבות והביטחון גם מעבר לה​​​.

המסרים המודאגים מהעולם הערבי - בכלל זה מדינות אשר אך לא מכבר נרמלו את יחסיהן עם ישראל - ומהעולם הרחב ממחישים את מרכזיותה של העיר ואת הרגישות לכל המתרחש בה ומחייבים מדיניות שקולה בטרם ייגרם נזק ליחסי ישראל - המדיניים, כלכליים ואף הביטחוניים - באזור ומעבר לו.

​​לישראל יש את היכולת והעוצמה הדרושים כדי להתמודד עם כל אתגר ביטחוני. עם זאת, השתלשלות האירועים מעידה הן כי לא לכל בעיה מצוי פתרון בתחום העוצמה הצבאית, והן כי התנהלות מדינית נבונה יכולה למנוע הידרדרות ביטחונית.

על רקע זה אני קורא לממשלה לטפל באירוע המתגלגל ברגישות ובתבונה הראויות לעיר מורכבת המקודשת על יהודים, מוסלמים ונוצרים בעולם כולו.

יש לברך את בית המשפט העליון על ההחלטה הנבונה לדחות הכרעתו בסוגיית שייח ג׳ראח, לבל תנוצל על-ידי קיצוניים להלהטת הרוחות ברגע עתיר סיכונים זה. באותה רוח, התנועה קוראת לממשלה להפגין אחריות, להמחיש שריבונות אינה נמדדת ביכולת לייצר פרובוקציות אלא במשילות שקולה, לרסן מסיתים - יהיו אשר יהיו - ולהרחיקם לאלתר מאזורי החיכוך.

סדרת הכשלים במגוון תחומים אשר חוותה המדינה בתקופה האחרונה מחייבת בחינה יסודית של הנחות עבודה ודפוסי פעולה. כפי שמתברר שוב בשעות אלה, הדבר נכון במיוחד בתחום הביטחון.

בבוקר שאחרי תידרש ממשלת ישראל להפיק לקחים באשר לשלוש אשליות שנחשפו עתה במלוא העצמה:

ההתפכחות מאשליית השקט היחסי בירושלים, תוך התעלמות מנפיצות היחסים בין פלסטינים לישראלים בעיר והרגישות האזורית והבינלאומית למתרחש בה, מחייבת שינוי יסודי בהתייחסות לצרכי כל הדתות והאוכלוסיות בעיר והקפדה בלתי מתפשרת על הסטטוס קוו במקומות הקדושים.

ההתפכחות מאשליית הבידול בין יהודה ושומרון לבין רצועת עזה וביניהן למזרח ירושלים - כאילו המתרחש באחד מהם אינו משליך על האחרים - את מחירה משלמים שוב ושוב תושבי העוטף והדרום כולו, מחייבת גיבוש אסטרטגיה חלופית אשר תגייס קואליציה אזורית ובינלאומית למהלך משולב של ביסוס הפסקת האש מול הרצועה, תוכנית שיקום ופיתוח נרחבת לאוכלוסייתה וחזרה מדורגת של הרשות הפלסטינית לניהולה.

ההתפכחות מאשליית היציבות בין ישראל לפלסטינים במרחב כולו מחייבת גיבוש אסטרטגיה אשר תענה על צורכי ביטחון ישראל ותשלב מהלכים ליצירת אופק מדיני (גם אם מימושו רחוק), שיפור איכות החיים של כל החיים בשטחים שבשליטת ישראל, צמצום החיכוך בין ישראלים לפלסטינים, ובכך תתרום ליציבות בשטח ולסיכויי היפרדות עתידית בין שני העמים.

אני וכל חברי תנועת מפקדים למען ביטחון ישראל עומדים לרשות הממשלה, מערכת הביטחון וגורמים ממלכתיים אחרים במאמץ החיוני לגיבוש מדיניות חלופית בכל אחת מסוגיות הביטחון הללו.

הכותב הוא סגן הרמטכ״ל, מפקד פיקוד דרום וראש אכ״א לשעבר. יו״ר תנועת מפקדים למען ביטחון ישראל 

צרו איתנו קשר *5988