הוועדה המקומית חיפה אישרה פרויקט התחדשות עירונית ענק בקריית אליעזר

התוכנית שמומנה בסיוע כלכלי של 16 מיליון שקל על ידי הרשות להתחדשות עירונית, מחייבת את היזם ב-19 יחידות דיור בשכירות מוזלת והשקעה חברתית ל-10 שנים

הדמיה של השכונה החדשה / הדמיה: הקוביה
הדמיה של השכונה החדשה / הדמיה: הקוביה

לנוכח הביקורת הקשה של יזמים על הכמות הקטנה של היתרי הבנייה שאושרו בתקופה האחרונה בעיר חיפה, הודיעה בשבוע בעבר הוועדה המקומית חיפה על אישור מספר תוכניות ובהן למעלה מ-1,000 יחידות דיור (יח"ד).

התוכנית המשמעותית היא פרויקט התחדשות עירונית במתחם בשטח של 21 דונם, בין הרחובות ג'יימס דה רוטשילד והמעפילים, בשכונת קריית אליעזר, המציע הקמה של 760 יח"ד במקום 168.

הפרויקט מומש בזכות היענות של החברות ביתא-רוטשילד ואפריקה ישראל לקול קורא ייחודי שפרסמה הרשות להתחדשות עירונית, בניסיון להניע תהליכי התחדשות בשכונות חסרות כדאיות כלכלית.

המתווה שהרשות מציעה כולל מענק כספי של 16 מיליון שקל לתקופה של עשר שנים, בתמורה להתחייבות היזם לבנייה של 19 יח"ד להשכרה במחיר מסובסד, והשקעה חברתית בשכונה, הכוללת שלל פעילויות עם אוכלוסיות מוחלשות, קשישים, גיל רך ושילוב משפחות חדשות.

התוכנית, אשר תוכננה על ידי משרד האדריכלים "אלכסנדר מרלי אדריכלים בע"מ" והוגשה על ידי אדר' פנינה רוזנברג, כוללת תשעה בניינים חדשים בני עד 22 קומות, כולל 1,150 מ"ר שטחי ציבור.

התוכנית מציעה, בין היתר, שימור של שדרת האקליפטוסים העוטפת את המתחם מכוון שד' רוטשילד והרחבה של רחוב המעפילים, כך שתתאפשר בו תנועה דו-סטרית. יש לציין, וזה לא טריוויאלי בעיר חיפה, שהחניות תהינה תת קרקעיות בתחום מגרשי המגורים.

מאחר שברור לכל שהתוכנית תקודם ולא בבת אחת, ניקבע שהתוכנית תחלוק לשלושה מתחמי משנה שיקודמו באופן אוטונומי. המבנה הראשון שיוקם בכל מתחם אמור לכלול בתחומו שטחי ציבור. כמו כן, נקבע כי השטחים הפתוחים בכל מתחם בהם נקבעה זיקת הנאה לציבור, יפותחו כתנאי למתן היתר אכלוס למבנה האחרון במתחם.

"המדינה הכניסה יד לכיס"

דני פרידלר, מנכ"ל חברת ביתא מסר בתגובה לאישור התוכנית כי "חברת ביתא, שמחה להשתתף בפרויקט הזה כדי להביא בשורה למקומות האלה, שלא טריוויאלי שתהיה בהם התחדשות עירונית משמעותית. למזלנו, בגלל שיתוף פעולה, עם שחקנים מכל מיני דוקטרינות, המהלך הזה מתאפשר.

"המדינה הכניסה יד לכיס, ויחד עם הרשות העירונית, אפשרה, באמצעות סבסוד, את המהלך. בתחילת הדרך זה דרש הרבה שיתופי פעולה, שעוד יתעצמו ויביאו את הבשורה של איך צריכה להתבצע התחדשות עירונית בהיקפים כאלה, במקומות כאלה. הכוונה היא שהפרויקט יהיה קטליזטור לכל השכונה כולה וגם לשיתופי פעולה דומים במקומות אחרים.

למי מיועד הפרויקט?
"אני חושב שיקרה פה משהו מעניין. זה יהיה אולי אנשים שגדלו בשכונה, שנמצאת במרכז מוקדי תעסוקה ותחבורה. זו שכונה שיכולה להיות מתאימה למשפחות. האוכלוסייה בשכונה היא מגוונת, רב תרבותית וכוללת גם יהודים, גם ערבים וגם יוצאי ברית המועצות.

"עד היום לא היה להם מקום לקנות דירות חדשות, שיהי גם מישורי. בעיני זה יביא לגיוון של האוכלוסייה, אבל לא בהכרח יזיז את האוכלוסייה הקיימת. לתוך זה נכנסים המהלכים החברתיים שבהם מסייעים לנו הארגונים 'ארץ עיר' ו'שחף'. זה לא נועד למשקיעים. זה שינוי מהותי. אני מניח שיהיו גם וגם וגם".

פרידלר נמנע מלציין כמה כסף יעלה הפרויקט, אבל הוא מדגיש שאין לו ספק שיהיה ריווחי. לדבריו, "הפרויקט מורכב מהעלויות וממרכיב המכירות. אני חושב שכל השחקנים שהצטרפו למהלך הבינו שלא יקום פרויקט אם הוא לא יהיה כלכלי.

"זה שהעירייה נתנה לנו פטור מהיטל השבחה, ושמהנדס העיר סייע לדחוף את הפרויקט בכל הכוח, יש לזה משמעות עם ערכים כלכליים. אני עוד לא יודע להגיד עד כמה הפרויקט יהיה ריווחי".

צרו איתנו קשר *5988