הממשלה ה-36 יוצאת לדרך: מנופחת, מגוונת ובעלת ניסיון

יאיר לפיד הבטיח ממשלה של 18 שרים בלבד, אך הממשלה הנכנסת תמנה 27 שרים • 9 נשים יכהנו כשרות: מדובר במספר דומה לממוצע ב-OECD • מחצית מחברי הממשלה יהיו בעלי ניסיון מיניסטריאלי קודם

ישיבת הממשלה ה-36 הראשונה / צילום: יוסי זמיר
ישיבת הממשלה ה-36 הראשונה / צילום: יוסי זמיר

1. ממשלה מנופחת נוספת

בממשלה יכהנו 27 שרים. רחוק מהשיא של הממשלה היוצאת - 34, וקטנה גם ממשלת נתניהו השנייה (2009) שכללה 30 שרים. עם זאת, זה לא ממש מספר להתפאר בו. זאת היא הממשלה השלישית בגודלה מאז הקמת המדינה ובהשוואה לגודל הקואליציה - 61 ח"כים, בהחלט אפשר לומר שהממשלה מנופחת. בנוסף, יכהנו שישה סגני שרים, לעומת שמונה בממשלה הקודמת. כדאי להזכיר ששר החוץ ומי שיהיה הראש הממשלה הבאה יאיר לפיד הבטיח ממשלה של 18 שרים בלבד.

פגישת ראשי הקואליציה / צילום: אריאל זנדברג
 פגישת ראשי הקואליציה / צילום: אריאל זנדברג

2. מספר שיא של נשים

הממשלה ה-36 תכלול מספר שיא של נשים - תשע, כשליש מסך השרים. מדובר במספר דומה לממוצע ב-OECD לפי דוח מ-2019 של הארגון. עם זאת, הן לא ינהלו את אחד מהמשרדים ה"יוקרתיים": אוצר, ביטחון וחוץ.

יו
 יו

3. לראשונה: ראש ממשלה דתי

עד היום שירתו 12 איש כראשי ממשלה. כולם חילוניים, או לכל הפחות לא חבשו כיפה. נפתלי בנט עומד להיות הראשון שהוא דתי. אמנם החרדים לא יהיו חלק מהקואליציה, אבל בסך הכול תכלול הממשלה שישה שרים חובשי כיפה

4. מחצית עם ניסיון מינסטריאלי

מחצית מחברי הממשלה יהיו בעלי ניסיון מיניסטריאלי קודם בין אם בממשלה הקודמת ובין אם קודם לכן. חמישה מתוך חברי הממשלה המסתמנת הם בעלי רקע ביטחוני, כלומר בעלי דרגת אלוף משנה ומעלה. חמישה מהשרים התחילו בשלטון המקומי.

5. בפעם השנייה: שר ערבי

מדובר בפעם השנייה בלבד בהיסטוריה של מדינת ישראל שממונה שר ערבי. עיסאווי פריג' ממרצ ימונה לשר לשת"פ אזורי. קדם לו השר ראלב מג'דלה במשרד המדע, התרבות והספורט. כמו כן יהיה שר דרוזי, חמד עמאר מטעם ישראל ביתנו ימונה למשרד האוצר.

עיסאוי פריג' / צילום: יח
 עיסאוי פריג' / צילום: יח

6. ממשלה של מהגרים

שישה שרים הם לא ילידי הארץ. שלושה מהם יוצאי ברית המועצות - אביגדור ליברמן, זאב אלקין ויואל רזבוזוב, ושרה אחת יוצאת אתיופיה: פנינה תמנו שטה.

פנינה תמנו שטה / צילום: יח
 פנינה תמנו שטה / צילום: יח

7. 52.8: הגיל ממוצע

נחמן שי יהיה השר המבוגר ביותר, 74, ומירב כהן הצעירה ביותר, 37.