מטר המטאורים השנתי: איפה הכי שווה לראות כוכבים נופלים

מטר המטאורים היורד מדי שנה מספק הפעם אטרקציות נוצצות מתמיד, עם טלסקופים, סדנאות טילים ואפילו ביקור במתחם הכנה אמיתי לאסטרונאוטים

תצפיות כוכבים במדבר / צילום: יהונתן כלפה (הדובה הגדולה) תמנע
תצפיות כוכבים במדבר / צילום: יהונתן כלפה (הדובה הגדולה) תמנע

אוגוסט התברך בלילות שכולם כוכבים ומזמינים אלפים למדבר, שם זיהום האור אפסי. לקראת מטר הפרסאידים השנתי, ששיאו מתרחש ב־12 באוגוסט, הנה חמש נקודות מומלצות לסיורי צפייה בכוכבים.

בעקבות אילן רמון, ברחבי הארץ. שיתוף פעולה מעניין בין ארגון אשכולות לקק"ל הוליד סיורי לילה קיציים להכרת מסתרי הלילה והאסטרונומיה אבל עם פן חדש שבוחן את הקשר היהודי (אשכולות הוא ארגון חינוכי הפועל בין היתר להעמקת זהות יהודית למגוון קהלים) וכולל מסע בעקבות האסטרונאוט הישראלי הראשון אילן רמון.

ההדרכות יתקיימו ביערות קק"ל בארבעה אתרים ברחבי הארץ מיער טורען בצפון דרך יער חוף הכרמל, תצפית בבקעה ועד יער חצרים בדרום. הפעילות תתקיים במקביל ביום חמישי 5.8 (19:30-22:30). הפעילות ללא תשלום אך בהרשמה מראש (מספר המשתתפים מוגבל): eshkolot.org

תצפיות כוכבים ומטר מטאורים / צילום: יח"צ
 תצפיות כוכבים ומטר מטאורים / צילום: יח"צ

טלסקופים ועששיות, רמת הגולן. עין קשתות שברמת הגולן הוא בית כנסת עתיק ששוחזר בשיטות מתקדמות, ובו יתארח לראשונה בגולן פסטיבל כוכבים נופלים, שיתקיים ב-11.8 עם סיורים, תצפיות והרצאות תחת כיפת השמיים (20:00 - חצות). הזדמנות מיוחדת להאזין לסיפורי הכוכבים המרתקים אבל גם לצפות בטלסקופים ענקיים בגרמי השמיים. יהיו גם הדרכות והסברים על החלל מלווים בפנס לייזר ענק.

ויש גם בונוס: בזכות המיקום המיוחד יצא גם סיור עששיות בבית הכנסת העתיק וכן במעיין הסמוך לו. הפסטיבל הוא חלק מסדרה של סיורי בוטיק ותצפיות כוכבים שמתקיימים ברחבי הגולן במהלך הקיץ אל תוך תקופת החגים ע"י חברת מטאור, כמעט מדי יום.
מחיר: 90-130 שקלים meteor-stars.co.il

תצפיות סביב המדורה, ערבה תיכונה. אזור המדבר אידיאלי לצפייה בכוכבים ונערכים בו סופי שבוע של "לילות לבנים", שבהם משתלבים סיורים של תצפיות כוכבים עם פעילות לילית נלווית.

כל סיור יתקיים באזור אחר, בין צוקים לתמר המקראית ועד חצבה ויהיו בהם שירים וסיפורים סביב מדורה, קליעת סלים, סיור חולות לילי והופעות. השיא יתנקז לסוף השבוע של 11-13.8 בלילות גדושי פעילות כוכבית. 50-90 שקלים למשתתף
goarava.co.il/2021-white-nights

סיור וירטואלי במערכת השמש, תמנע. גם בפארק תמנע יש תנאי צפייה מעולים, ושם מציעים למשפחות חוויה אסטרונומית של "לילות כוכבים". בשבוע שבו מגיע מטר המטאורים לשיאו, תיערך מדי ערב פעילות חווייתית. ברחבי הפארק יהיו פזורות תחנות מגוונות, תצפיות כוכבים מודרכות בלייזר ועם טלסקופים, וכן תחנה שבה הצילום הטלסקופי יוקרן על מסך גדול. בנוסף, סטלריום היא תוכנה שמקרינה באמצעות טלסקופים סיור וירטואלי במערכת השמש וטיסה אל כוכבי הלכת ואובייקטים מרוחקים.

תוכלו לשגר טילים לחלל בסדנה חווייתית או להשתתף בהפעלה ויזואלית שמדמה טיסה לירח וגם את פעילות תחנת החלל סביב כדור הארץ. הפעילות תתקיים בתאריכים 9-12.8, בשעות 20:00 עד חצות ובהרשמה מראש. למעוניינים אפשר גם ללון בפארק במבחר אפשרויות ובית הקפה יפעל בשעות הערב.
69-79 שקלים למשתתף, 25 שקלים תוספת לסיור זריחה. הנחה ללנים בערבה הדרומית. https://www.parktimna.co.il/he/213/

תצפית כוכבים במדבר / צילום: יעקב לדרמן, הדובה הגדולה
 תצפית כוכבים במדבר / צילום: יעקב לדרמן, הדובה הגדולה

מתחם חיים על מאדים, מצפה רמון. שמורת הטבע מכתש רמון היא המקום היחיד בארץ שהוכרז כשמורת אור כוכבים, שכן היא נהנית מתנאים אידיאליים של אפלה הנובעת מריחוק הישובים. מכאן אפשר לראות את שביל החלב ולהתפעל מהיקום האדיר שנפרש בשמיים.

פסטיבל "מכתש של כוכבים" חורג השנה מהשגרה ומתקיים כל חמישי ושישי עד סוף אוגוסט, והשיא במטר הפרסאידים במשך שבוע שלם (8־14.8). לחובבי האסטרונומיה מצפה אטרקציה ייחודית - מתחם D־MARS. זוהי מעבדת שטח שמשמשת למחקר לקראת איוש טיסות למאדים, והיא ממוקמת במכתש ופותחת לקהל הישראלי צוהר לעולם מדעי מרתק (17:00-19:00).

בנוסף יהיה פלנטריום נייד בו יוקרנו גם סרטים ב-360 מעלות בנושאי כוכבים ומדע, תצפיות בטלסקופים, תערוכה של צילומי כוכבים הומאז' לצלם הכוכבים פיליפ בונו, הרצאות מדעיות מונגשות לכל גיל וכמובן הסברים והדרכות. וזה לא נגמר כאן: יהיה גם מופע מדברי של קרקס ואמנות אור קולית ומתחם אוכל. 140-180 שקלים, bateva.co.il/crater-of-stars

לילות מטאורים בירוחם: ירוחם וסביבתה היא מהאתרים האולטימטיביים לצפייה בכוכבים ובעיירה הדרומית הכינו שפע של הצעות לבילוי לילי. מדי ערב (למעט שישי) יציעו מדריכי 'שירת כוכבים' מסע שמיימי אל מערכת הכוכבים במכתש ירוחם, ויספרו על אמונות, שירים ומדע (80 שקלים לאדם, בהרשמה: 0527276100).

שיא האירועים יתקיים ב-12 באוגוסט אז יעמידו במכתש שדה טלסקופים גדול לתצפיות מודרכות שיציגו לקהל כוכבים כפולים, ערפיליות ועוד ויכירו קבוצות כוכבים ואת הסוויפט טאטל אותו כוכב שאחראי על מטר המטאורים השנתי. (130 שקלים, בהרשמה: 052-6705523). ערב קודם תהיה חוויה דומה בפארק אגם ירוחם שתכלול גם פעילויות לילדים כולל ספארי לילה (40-50 שקלים, בהרשמה: 054-6656512).

צרו איתנו קשר *5988