גנץ: "לא פוסל שנצטרך לפעול כדי שאיראן לא תגיע לנשק גרעיני"

בשיחה עם 60 שגרירים שמוצבים בישראל, ציין שר הביטחון כי "איראן נמצאת במרחק חודשיים מצבירת החומר הדרוש לפצצה גרעינית"

שר הביטחון בני גנץ בשיחה עם שגרירים שמוצבים בישראל / צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון
שר הביטחון בני גנץ בשיחה עם שגרירים שמוצבים בישראל / צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

"ההערכה שלנו היא שהכטב"מ שפגע במכלית הנפט 'מרסר סטריט' יצא מאיראן - זו עוד הוכחה שאיראן היא קודם כל איום על העולם והאזור", כך אמר היום שר הביטחון בני גנץ בשיחה עם 60 שגרירים המוצבים בישראל. 

על אפשרות תקיפה של איראן כדי למנוע נשק גרעיני אמר: "לישראל יש אפשרויות פעולה וידענו לפעול בעבר - אני לא פוסל שנצטרך לפעול גם בעתיד כדי שאיראן לא תגיע לנשק גרעיני. לאיראן יש כוונה להשמיד את ישראל, והיא עובדת בכדי שיהיו לה את האמצעים לעשות זאת. בנוסף, היא פועלת דרך שלוחותיה בעיראק, תימן, סוריה, לבנון ועזה, משתמשת בכטב"מים וטילים מדויקים, פועלת נגד אוניות מסחר בים ואף תוקפת בסייבר ברחבי העולם. לפי הערכות שיש בידי ישראל, התקיפה של 'מרסר סטריט' נעשתה מאדמת איראן, ויש להניח כי הדבר נעשה באישור המנהיג העליון".

בסוף יולי הותקפה המכלית "מרסר סטריט" סמוך לחופי עומאן. בתקיפה נהרגו שני בני אדם - איש ביטחון בריטי ואזרח רומני. המכלית הופעלה על ידי חברה בבעלות איש העסקים הישראלי אייל עופר .

גנץ הציג את העלייה בתקציב הביטחון האיראני, שיותר מהכפיל את עצמו בתוך חמש שנים מ-22 מיליארד דולר ל-49 מיליארד דולר (לפי ערך ריאלי של מטבע הריאל). גנץ אמר כי לישראל אין סכסוך עם העם האיראני, אלא עם המשטר האיראני וכי הוא מוטרד מהעובדה שנציגים של הקהילה הבינלאומית הגיעו להשבעת הנשיאות של  
אבראהים ראיסי, "התליין מטהרן".

לדבריו: "איראן נמצאת במרחק חודשיים מצבירת החומר הדרוש לפצצה גרעינית. איננו יודעים אם המשטר האיראני נכון להגיע להסכם ולחזור לשולחן המשא ומתן והעולם חייב לבנות לעצמו 'Plan B' ולעצור את ההתקדמות שלה כבר עכשיו. המטרה בסופו של דבר היא להגיע להסכם 'ארוך יותר, חזק יותר ורחב יותר'. הגעה של איראן לסף גרעין שמה אותנו על סף מירוץ חימוש גרעיני אזורי ואולי גם עולמי. כל התוקפנות האיראנית עד כה הייתה בלי היכולת הזו, אם תהיה לה את היכולת לפרוץ לגרעין, היא תגביר את התוקפנות שלה. לנו בישראל יש את האפשרויות שלנו, ידענו להשתמש באמצעים שבידינו בעבר, ואני לא פוסל שנצטרך להשתמש בהם בעתיד. אבל איראן היא קודם כל אתגר לעולם שצריך להתאחד ולפעול".

"פועלים לחיזוק הרשות הפלסטינית ביהודה ושומרון"

גנץ התייחס גם למצבה של לבנון. "באלפי בתים ישנם מחסני טילים, בלב ליבה של אוכלוסייה אזרחית. איראן וחיזבאללה מנצלות את המצב ההומניטרי בלבנון, ומונעות הקמת ממשלה יציבה", אמר גנץ וציין כי הציע ללבנון סיוע שלוש פעמים, "כולל באופן ישיר דרך ארגונים בינלאומיים לבתי החולים, וכי ישראל נכונה לאפשר סיוע של מדינות העולם משטחה".

בנוגע לפלסטינים, ציין שר הביטחון כי: "הרשות הפלסטינית והנהגתה הם הגורם המייצג של הפלסטינים באזור, ואנחנו פועלים לחיזוק הרשות הפלסטינית ביהודה ושומרון. אנחנו מאשרים בנייה, הרחבנו את היתרי התעסוקה ובטווח הרחוק אנחנו צריכים לקדם פרויקטים תשתיתיים משמעותיים לטובת האזור. בעזה, התנהלות חמאס פוגעת באוכלוסייה. כל מה שישראל צריכה בכדי לאפשר לעזה להתפתח ולהגיע להסדרה ארוכת טווח, הוא השבת הבנים הביתה, והתחייבות לשקט מוחלט בדרום הארץ".

צרו איתנו קשר *5988