איך למצוא עבודה? - מדריך לכל גיל

בכל גיל אנו יכולים לחוות קשיים במציאת עבודה, כל גיל והקושי שלו • במדריך הבא נציג איך למצוא עבודה מגיל העשרה ועד גיל הזהב

עבודה היברידית / צילום: Shutterstock
עבודה היברידית / צילום: Shutterstock

יש המון תקופות בחיים שקשה למצוא בהן עבודה, לפעמים התנאים סביבתיים כמו מצב המשק ומספר המשרות המוצעות בשוק. ולפעמים הבעיה היא בהיעדר ניסיון, בהכשרה, במיומנויות או בגיל. בעוד שאת הראשונים אפשר לפתור עם הזמן. גיל הוא לא פונקציה שתלויה בנו.

המתקשים בעיקר למצוא עבודה הם עובדים בגילי העשרה וצעירים חסרי ניסיון ומבוגרים, ומגיל 40 קשה יותר למצוא עבודה. אך כמובן שיש גם תחומים שבהם קשה יותר למצוא עבודה בהתאם לגיל. במדריך זה נתמקד במציאת עבודה בכל גיל.

איך למצוא עבודה בגיל העשרה

גיל ההעסקה המינימלי לבני נוער הוא 16 שנים במהלך שנת הלימודים ו-14 במהלך חופשות לימודים רשמיות ובמקרים חריגים מגיל 15.

אסור להעסיק בני נוער יותר מ-8 שעות ביום ויותר מ-40 שעות בשבוע. בנוסף, אין להעסיק בני נוער מתחת לגיל 16 לאחר השעה 20:00 ובני נוער בגילאי 16-18 לאחר השעה 22:00. עבודת נוער לא תחל לפני השעה 6:00 בבוקר וגם אין להעסיק בני נוער ביום המנוחה השבועית (נער יהודי - בשבת, נער שאינו יהודי על פי יום המנוחה השבועי של דתו). כמו כן אסור להעסיק בני נוער בשעות הלילה ,משמונה בערב עד שמונה בבוקר עד גיל 16 ומעשר בערב עד שש בוקר מעל גיל 16. עם זאת, יש עבודות שבהן יש היתרים.

העבודות הנפוצות בגילאים אלו הן בבייביסיטר, דוג סיטר, חלוקת עלונים (עם היתר), רשתות גדולות של מזון מהיר, סופרים, חנויות ביגוד ועוד. ברשתות גדולות יש יתרון- הן מאוד מסודרות וככה לא תיתקעו עם נוכלים. כיוון שהן עובדות עם בני נוער ועובדים רבים, הן מקפידות על דיני העבודה. גם דרך המציאה היא קלה, פונים לסניפים הפרוסים ברחבי העיר והארץ ופשוט שואלים. אחרי שתשאלו מספיק פעמים תמצאו משהו.

רבים מבני הנוער מוצאים עבודה דרך חברים ומשפחה, ומי שאין לו קשרים , אל תשבו בבית ותחכו - צאו לסיבוב באזור שלכם (כדי שיהיה לכם קל להגיע למקום העבודה) ותשאלו אם מחפשים עובדים. בנוסף, הכינו שלטים עם הפרטים שלכם והטלפון ותלו במקומות כמו מכולת שכונתית, לוח מודעות ועוד. היעזרו ברשתות החברתיות- ישנם קבוצות רבות לחיפוש עבודה לבני נוער, הצטרפו אליהן. וכמו כן רשמו פוסט בפרופיל שלכם, אולי מכר קרוב יראה זאת ויציע לכם עבודה.

איך למצוא עבודה אחרי הצבא

למי שיוצא מהצבא יש כמה אפשרויות, עבודה מועדפת, עבודה זמנית לפני לימודים, עבודה המתחילה את הקריירה, עבודה עצמאית ועוד. עבודה זמנית כמובן היא עבודה קצרה שמיועדת לחסוך כסף, למשל לטיול או ללימודים. עבודות אלו קל יותר למצוא ולרוב כוללות אבטחה, סקרים ומלצרות. עבודות כאלה כאמור נמצא בפנייה למקום או בלוחות המודעות. עבודות עם אופק קרייריסטי אפשר לעשות דרך קורסים שונים, למשל בענף ההייטק ויש גם קורסים שונים, חלקם דרך משרד התעסוקה, כמו כמו בניית ציפורניים, צלילה, איפור, מסגור ועוד. אפשר גם לפנות לכיוון התואר ולאט לאט להתחיל בעבודות בתחום. אפשר גם לבחור אחת מהעבודות המוגדרות כמועדפת ולחסוך כסף.

איך למצוא עבודה כסטודנט

לרוב בשנה הראשונה והשנייה של הסטודנטים הם עובדים בעבודות מזדמנות ו"לא מחייבות", וזאת מכיוון שהם צריכים לשלב לימודים ועבודה יחד. לקראת סוף הלימודים, סטודנטים רבים מתחילים לחפש עבודה בתחום אותו הם לומדים ואז הם נתקלים בבעיה - חוסר ניסיון. מקומות עבודה רבים מחפשים עובדים בעלי ניסיון וכך סטודנט יכול לחפש עבודה במשך חודשים ואפילו שנים. איפה כדאי לחפש עבודה? ישנם ירידי תעסוקה אליהם כדאי להגיע עם קו"ח ובמראה מייצג. אפשר גם לחפש עבודה במאגרים המיועדים לתחום. בנוסף, בררו אצל עובדים במקומות שונים אם מחפשים וכן לבדוק איפה חברים הולכים להתראיין, לפתח רשת נטוורקינג ענפה וגם לחפש איפה שלא מחפשים. הרבה משרות כלל לא מגיעות לפרסום. בכל מקרה אנחנו ממליצים לתכנן לטווח ארוך כבר בשלב זה את מסלול הקריירה.

איך למצוא עבודה אחרי גיל 45

בגיל מבוגר הסיבה לחוסר מציאת העובדה היא הפוכה. אם בתחילת הקריירה אנחנו נעדרי ניסיון, בשלב זה, באמצע הקריירה כבר יש לנו ניסיון רב המשתקף גם בציפיות השכר שלנו. מעסיקים גם חוששים שהעובד יראה בתפקיד לא הולם לכישוריו ולא יישאר הרבה זמן בתפקיד.

לכן יש צורך להתפשר ואפילו לחפש גם עסקים קטנים. את הגיל לא חייבים לכתוב בתחילת קורות החיים. אפשר בסוף, בפרטים אישיים. אל תזלזלו במראיין צעיר, התאימו את ציפיות השכר לתפקיד ולא לניסיונכם. הדרך הכי טובה היא לספר לאנשים שאתם מחפשים עבודה ולפרט ככל הניתן.

החשש העיקרי של מעסיקים הוא שמבוגרים לא ישתלבו בסביבה צעירה. לכן השתדלו להיות מעודנים, להכיר את החברה ולהתעניין בה ובאווירה. גם הרבה מבוגרים לא נעזרים ברשתות החברתיות, וחבל.

גם אל תתייאשו. אם אתם לא מבינים למה בעבר מצאתם עבודה יחסית מהר, למבוגרים לוקח חצי שנה למצוא עבודה לעומת צעירים. שקלו הכשרות והסבות אם המיומנויות שלכם או הקריירה שלכם כבר לא נדרשים.

איך למצוא עבודה בגיל הזהב

למרות שאתם כבר קרובים לפנסיה או בפנסיה, הרבה רוצים לחזור למעגל העבודה, בין אם כי הפנסיה לא מספקת ובין אם כי הם חייבים להיות בסביבת עבודה. הדרך הכי טובה למצוא היא כמובן להשתלב בארגון שבו השתלבתם בעבר. אבל זה לא סוף העולם, אפשר למצוא עבודה בענף, בעיקר בעסקים קטנים. בכל מקרה על אף הניסיון הרב שלכם אל תתרברבו בו מדי והדגישו שאתם באים ללמוד. יש אתרים המיועדים בדיוק לגילכם, כך שאינכם צריכים להתחרות בצעירים.

מדריכים נוספים מאתר הון:

מחפשים עבודה חדשה לפני שהתפטרתם- האם מותר לכם?

תהליך קבלה לעבודה- מה הוא כולל, כמה זמן לוקח ומה אומר החוק?

קבוצות מחפשי עבודה שנפתחו בעקבות הקורונה

* המדריך נכתב על ידי מערכת אתר הון, מדריכים פיננסים. המידע והנתונים במדריך אינם מהווים המלצה לרכוש או למכור נכסים כלשהם; וכן אינם תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם.

צרו איתנו קשר *5988