בשורה למשקיעי ברמלי: הוגש הסכם פשרה, מאות המשקיעים צפויים לקבל חלק מכספם בחזרה

6 שנים אחרי הוצאת צו הפירוק לחברת רוביקון: הוגש לבית המשפט המחוזי בת"א הסכם פשרה הפותר מחלוקת ארוכת-שנים בין שתי קבוצות משקיעים שמנעה את חלוקת הכספים עד כה • אישור ההסכם תלוי באישור השופטת • אם הוא יאושר, עשרות משקיעים יקבלו תשלום ראשון כבר בעוד שבועיים

אמיר ברמלי / צילום: שלומי יוסף
אמיר ברמלי / צילום: שלומי יוסף

6 שנים אחרי שהוצא צו פירוק לחברת  רוביקון שייסד אמיר ברמלי, המרצה בימים אלה עונש מאסר של 10 שנים, צפויים מאות המשקיעים לקבל חלק מכספם בחזרה.

ביום חמישי האחרון הוגש לבית המשפט המחוזי בתל אביב הסכם פשרה הפותר מחלוקת ארוכת-שנים בין שתי קבוצות משקיעים שמנעה את חלוקת הכספים עד כה. הכונס הרשמי הביע את הסכמתו העקרונית, אך אישור ההסכם תלוי באישורה של השופטת איריס לושי-עבודי.

אם יאושר ההסכם, עשרות משקיעים יקבלו תשלום ראשון כבר בעוד שבועיים. מרבית המשקיעים צפויים לקבל החזר כספי ראשון בחודשים הקרובים.

"שני הצדדים אמורים לקבל עשרות מיליונים"

החוב למשקיעים עומד היום על כ-270 מיליון שקל. לקופת הפירוק נאספו 50 מיליון שקל וצפויים התקבל עוד 43 מיליון ממכירת הנכס נשוא המחלוקת שנפתרה, כך שלפחות 93 מיליון שקל ייאספו לקופת הפירוק. ההערכה היא שהיקף השבת החוב למשקיעים שהשקיעו בין מאות אלפי שקלים למספר מיליונים, עשוי להגיע לכ-20% במהלך השנים הקרובות.

מפרק קבוצת רוביקון עו"ד ארז חבר אמר לגלובס: "אני שמח שהגענו להסכם פשרה לאחר מאבקים משפטיים שנמשכו קרוב לשש השנים. הסכם הפשרה משקף באופן ראוי את חלוקת הסיכונים והסיכויים בין קבוצות הנושים. בסופו של דבר שני הצדדים אמורים לקבל עשרות מיליונים ממימוש הנכסים".

ביום חמישי האחרון הגיש המפרק יחד עם עו"ד יוסי מנדלבאום מליפא מאיר המייצג 275 משקיעים ועו"ד עופר שפירא המייצג קבוצה נוספת של כ- 50 משקיעים, הסכם לאישור בית המשפט המסיים מחלוקת ארוכת-שנים שמנעה את חלוקת הכספים שנאספו.

המחלוקת נגעה לאופן חלוקת הכספים בין המשקיעים השונים בנוגע למכירת נכס של חברת "גלים גלים" באשקלון. קבוצה מצומצמת של 53 משקיעים טענה לזכות קדימה על סכום של 43 מיליון שקל ממכירת נכס בפרויקט גלים גלים באשקלון. המחלוקת התבררה במשך שנים בהליך מורכב וארוך בפני השופטת איריס לושי-עבודי מבית המשפט המחוזי בתל אביב במסגרתו העידו עשרות עדים.

במסגרת ההסכם שטרם אושר על ידי בית המשפט, הקבוצה המצומצמת המחזיקה באג"ח של גלים יקבלו כנשייה מובטחת 22.5 מיליון שקל במספר פעימות עד מרץ 2024 אז תושלם הרכישה של הנכס. מיתרת סכום המכירה הקבוצה הגדולה של המשקיעים תקבל 50% כגמול מיוחד. סכום זה עומד על 10.2 מיליון שקל.

לאחר שקבוצת המשקיעים הגדולה תקבל 20% מהחובות - בסכום של כ- 150 מיליון שקל, מחזיקי האג"ח של גלים (קבוצת המשקיעים הקטנה) יהיו זכאים להשתתף בחלוקה נוספת מקופת הפירוק של רוביקון בהיקף של 2.5 מיליון שקל. קיים הליך בעניינה של עו"ד יפעת שוורצברד ששימשה כנאמנת עבור מחזיקי האג"ח של גלים. ההליך בעניינה עד קבלת פסק דין. לצדדים טענות להעדפת נושים והיא אינה חלק מההסכם.

הפשרה תאפשר לבצע חלוקה ראשונה למשקיעים מתוך הכספים שבקופת רוביקון כיום, וזאת בתוך פרק זמן קצר יחסית, באופן שהמשקיעים יוכלו לקבל לאחר 6 שנים סכומים ראשונים על חשבון ההשקעה שאבדה להם.

באוקטובר 2015 מונה עו"ד ארז חבר שותף במשרד עמית פולק מטלון למפרק רוביקון ול-11 חברות הקשורות אליה. מצבת הנשייה של רוביקון הגיעה לכ-300 מיליון שקל אל מול נכסים הנופלים משמעותית מהחובות. מאז מנהל המפרק הליכי הוכחות מורכבים ומנסה לאתר נכסים וכספים בישראל וברחבי העולם.

שכר-טרחה בגובה 10% מקופת הפירוק

למפרק חבר אושר שכר-טרחה בגובה של 10% מהכספים שיחולקו למשקיעים. זאת בשל חריגותו של התיק, משך הזמן ומורכבותו. הבקשה המקורית של המפרק היתה ל-18% מהכספים.

בהליך לוקחים חלק 275 משקיעים שהשקיעו כ-150 מיליון שקל המהווה כ-70% מסכום הנשייה. בשנת 2018 הגיש המפרק תביעה נזיקית על סכום של 75 מיליון שקל נגד 12 נתבעים בהם ברמלי, מנהלי רוביקון ומשרד רואי החשבון זיו-האפט BDO. בשנת 2019 השופט מגן אלטוביה מבית המשפט הכלכלי בתל אביב הורה למחוק את משרד רואי החשבון מהתביעה בנימוק שהמפרק אינו מוסמך להגיש תביעה בגין נזק למשקיעים אלא רק בגין נזק לחברות. ערעור המפרק יתברר בחודש הבא בבית המשפט העליון. ההליך נגד שאר הנתבעים נמשך.

בפברואר השנה הסתיים משפטו של ברמלי בעונש מאסר כבד. ברמלי הורשע בהונאת משקיעים בהיקף של 340 מיליון שקל. ברמלי גייס את הכספים דרך קרן קלע והעביר את הכספים לרוביקון. מאות משקיעים איבדו את כספם.

עו"ד יוסי מנדלבאום ממשרד ליפא מאיר, המייצג כ-275 משקיעים, מסר כי "ככל שהסכם הפשרה יאושר, המשמעות היא, בין היתר, מתן גמול מיוחד ל- 275 המשקיעים המיוצגים על ידי משרדנו, בשיעור של 50% מיתרת סכום התמורה שתתקבל עבור מכר זכויות המקרקעין של חברת גלים, במעמד של הוצאות הליך, וזאת בשל תרומתם הרבה בהליכים, כנושה פעיל".

לדבריו, "אישור הפשרה יאפשר לבצע חלוקה באופן שהמשקיעים המיוצגים על ידינו, ויתר הנושים של החברות, יוכלו לקבל סכומי החזר ראשונים על חשבון חובות העבר הרבים שאושרו להם".

צרו איתנו קשר *5988