מינוי ארבעת השופטים לעליון: מי בפנים ומי מתנדנד?

מחר תתכנס הוועדה לבחירת שופטים למנות ארבעה שופטים לביהמ"ש העליון • בעוד ש"בלוק השופטים" מגיע מוכן עם שני נציגים, במחנה השמרני ואצל לשכת עוה"ד עדיין יש מחלוקות סביב השאלה במי לתמוך

בית משפט העליון / צילום: אורון בן חקון
בית משפט העליון / צילום: אורון בן חקון

ביום שלישי תתכנס הוועדה לבחירת שופטים למנות ארבעה שופטים לבית המשפט העליון שיחליפו את השופטים חנן מלצר ומני מזוז שפרשו וגם את השופטים ג'ורג' קרא וניל הנדל שיפרשו בחצי השנה הקרובה.

"בלוק השופטים" הגיע מוכן לוועדה ונציגיו כבר הבטיחו את המינוי. השופט חאלד כבוב, סגן נשיא בית המשפט המחוזי בתל-אביב המכהן במחלקה הכלכלית ימונה במקומו של השופט ג'ורג' קרא על משבצת "השופט הערבי". גם השופטת רות רונן, עמיתתו של כבוב למחלקה הכלכלית, תמונה לבית המשפט העליון, זאת לאחר שמינויה נחסם בסבב הקודם. מלכתחילה רצתה נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות למנות את מנהל בתי המשפט השופט יגאל מרזל, אולם מועמדותו ירדה לכאורה מהפרק בעקבות התנגדות נחרצת של שלושת חברי הוועדה מהאגף השמרני: שר המשפטים גדעון סער, שרת הפנים איילת שקד וח"כ שמחה רוטמן.

ב"בלוק השמרני" אין עדיין הסכמה

אלא שהדיל מסתבך דווקא בקרב 2 הנציגים שאמורים להיות של המחנה השמרני. השר גדעון סער מריץ את מועמדותו של הסנגור הבכיר, עו"ד נתי שמחוני, על מנת לגוון את בית המשפט העליון ולהכניס לראשונה סנגור בכיר לשורות הערכאה הבכירה בישראל. גם השרה איילת שקד וח"כ שמחה רוטמן תומכים במועמדותו. אלא שהשר סער מעוניין למנות גם את השופטת גילה כנפי-שטייניץ, סגנית נשיא בית המשפט המחוזי בירושלים. שטייניץ נחשבת שופטת שלא תמהר להתערב בעבודת הכנסת והממשלה, אולם מעבר לכך היא איננה נחשבת שופטת שמרנית מובהקת. מנגד, שקד ורוטמן מעדיפים את השופט רם וינוגרד מבית המשפט המחוזי בירושלים שהיה מועמד גם בסבבים הקודמים, וכן את עו"ד חגי ויניצקי ופרופ' דוד האן אלא שסיכוייהם של השניים האחרונים נמוכים מאוד. ח"כ רוטמן מסרב בתוקף לדיל שכולל את כנפי-שטייניץ על המכסה של האגף השמרני, אם מן הצד השני ימונו שופטים אקטיביסטים בולטים כמו כבוב ורונן.

בשבועות האחרונים הבהירו בלשכת עוה"ד כי לא יסכימו לשום דיל שלא כולל בתוכו מינוי של עורך דין אחד מהמגזר הפרטי, כאשר שני המועמדים מטעמם הם עו"ד קובי שרביט ממשרד הרצוג-פוקס-נאמן וכן עו"ד נתי שמחוני. חברת הועדה מטעם לשכת עוה"ד אילנה סאקר מעוניינת למנות את עו"ד שרביט, אלא ששקד ורוטמן צפויים להתנגד למינויו על חשבון המכסה של האגף השמרני ולמעשה אין לו סיכוי, והוא צפוי להתמנות בקרוב לבית המשפט המחוזי בתל-אביב. בסביבת ראש הלשכה עו"ד חימי אומרים כי הוא יתמוך במועמד שיש לו סיכוי רב יותר להתמנות, ואין לו עדיפות לשמחוני או לשרביט.

אולם ספק אם ההצהרה המקורית כי הלשכה לא תתמוך באף מועמד אם לא ימונה עו"ד מהמגזר הפרטי אכן תמומש. כבר כעת, בכירים בלשכת עוה"ד מוכנים לוותר גם על מינוי שמחוני וגם על מינוי שרביט, ולמנות מטעמם את השופט גרשון גונטובניק. בקרב חברי הוועדה גונטובניק נתפס כשופט סנגוריאלי אך ממוקם באגף האקטיביסטי ואיננו מוכר כבעל עמדות לאומיות בולטות, כך שנראה שלא ימונו על חשבון המכסה של האגף השמרני. לשכת עוה"ד הסכימה להתפשר ולמנות את גונטובניק במקום שמחוני ושרביט, זאת למרות היותו שופט כיוון שפעל כעורך דין פרטי במשך שנים רבות.

צרו איתנו קשר *5988