17 ראשי רשויות מקומיות מתנגדים להקמת תחנות הכוח קסם וריינדיר

בקרוב תקיים הוות"ל דיון מכריע בעניין תחנות הכוח החדשות שיוקמו בישראל • ראשי רשויות ממרכז הארץ שמתנגדים להקמת תחנות הכוח קסם וריינדיר בשטחיהן, טוענים כי עמדתה של הממונה על התחרות, מיכל כהן, לתעדף את שתי התחנות הללו, בטענה שיש להכניס שחקניות חדשות לתחום "שגויה פסולה ומטעה"

אושרת גני גונן - ראש מועצת דרום השרון / צילום: שלומי יוסף
אושרת גני גונן - ראש מועצת דרום השרון / צילום: שלומי יוסף

מתחמם הקרב על מיקומן של תחנות הכוח שפועלות על גז טבעי ושצפויות להיבנות בישראל בשנים הבאות. בימים הקרובים תקיים הוועדה לתשתיות לאומיות (ות"ל) דיון מכריע בסוגיה, שנוגעת לרגולטורים, לחסרות מסחריות רבות, וכמובן לתושבים שהתחנות השונות ממוקמות בקרבת מקום מגוריהם. בימים האחרונים פורסמו עמדותיהם של שרת האנרגיה, קארין אלהרר, ושל הממונה על התחרות, מיכל כהן.

בעוד שאלהרר מצדדת בהרחבת תחנות קיימות ואף כללה בנייר העמדה שהעבירה לוות"ל לאחרונה תיעדוף של התחנות שיש להקימן, טענה כהן במכתב משלה שהעבירה ליו"ר הוות"ל, שלומי הייזלר, לפני מספר ימים, כי בהכרעת הוועדה יש לקחת בחשבון שיקולי תחרות ולהכניס שחקנים חדשים. היא אף נקבה בשני פרויקטים שיש לתעדפם - תחנת הכוח במחלף קסם שמקודמת על ידי חברת קסם אנרגיה ותחנת הכוח המזרחית, שקרויה ריינדיר (הוות"ל אישרה את התוכנית של ריינדיר לפני שנתיים, אך טרם התקבלה החלטת ממשלה שמאפשרת את הקמת התחנה בפועל. ג"ל). בעקבות המכתב של כהן, שיגרו בסוף השבוע 17 ראשי רשויות מכתב דחוף לשרת הכלכלה, אורנה ברביבאי, בציפייה כי זו תתערב, על מנת שתפרסם הבהרה בנוגע לעמדתה של כהן.

בין היתר מדובר בראשת המועצה האזורית דרום השרון, אושרת גני גונן, ראש עיריית כפר סבא, רפי סער, ראש עיריית ראש העין, שלום בן משה, ראש עיריית טייבה, שועאע מסארווה מנצור, ראש מועצת שומרון, יוסי דגן ועוד. תחת הכותרת, "התערבות שגויה, פסוטלה ומטעה של מ"מ הממונה על רשות התחרות בהליכי הוות"ל", הם כותבים לברביבאי כי, "לאחרונה נחשפנו מדיווחי התקשורת כי בעת האחרונה פנתה ממלאת מקום הממונה על רשות התחרות, גב' מיכל כהן, ליו"ר הוועדה לתשתיות לאומיות מר שלומי הייזלר, בעניין ארבע התוכניות להקמת תחנות כוח חדשות".

"הקמת תחנות הכוח מסכנות את עתידם של חצי מיליון התושבים שמיוצגים על ידינו"

לדבריהם מדובר בהתערבות לא תקינה: "לדעתנו יש בכך חשש להתערבות שאינה במקום של מ"מ הממונה היכולה להביא לפגיעה בהליך המינהלי תכנוני ובאמון הציבור במערכות התכנון, ובכלל זה יתכן כי הינה מנוגדת להוראות היועמ"ש לממשלה. יוזכר כי, קובע המשנה ליועמ"ש שעל נציגי הוועדה במוסדות התכנון להיות חופשיים מהוראות משרדי הממשלה, וכי על החלטותיהם להיות מושפעות מהחלטות הממשלה המתוות מדיניות ולעקרונות המקצועיים בלבד. בנוסף להתערבותה של מ"מ הממונה אין אנו סמוכים ובטוחים כי בהתאם לדבריה אכן שתי התוכניות המומלצות על ידה (קסם וריינדיר. ג"ל) יכניסו שחקנים חדשים למשק החשמל ובכך יביאו להתחזקות התחרות.

"בדיקה של התפלגות האחזקות בשתי החברות היזמיות, שהועברה לידינו, לידינו לימדה כי יתכן שלא רק שאין מדובר בשחקניות חדשות, אלא יתכן כי מדובר בחברות בעלות החזקה נרחבת במשק האנרגיה. הבדיקה הראתה כי חברת "מבטח שמיר" בעלת השלטה בקסם אנרגיה (53%), מחזיקה בבעלותה שליש מתחנת הכוח "אלון תבור". נוסף על כך החברה מתחרה בימים אלו על רכישת תחנת הכוח "חגית". חברת "ריינדיר אנרגיה בע"מ", יזמית "תחנת הכוח המזרחית", מצויה בהחזקת חברת סימנס (33%) ושותפות "ריינדיר שותפות מוגבלת (66%). סימנס יצרנית ומפעילה של מרבית הטורבינות הקיימות במשק החשמל הישראלי. נוסף על כך, מתפעלת ומחזיקה את תחנת הכוח IPM וכן מתמודדת באמצעות חברת הבת "אתוס" על הטיפול והתחזוקה בתחנת הכוח "חגית". בשותפות ריינדיר חברים "רפק אנרגיה" המחזיקה בשליש השני מתחנת הכוח "אלון תבור", חברת הפניקס, שותפה אף היא בשותפות ומחזיקה במניות בשיעורים משמעותיים בחברות לייצור מאנרגיות מתחדשות", הם כותבים.

בסיום מכתבם הם כאמור מבקשים מהשרה ברביבאי ש"תפרסם הבהרה ביחס לטענות שעלו במכתב של מ"מ הממונה על רשות התחרות". כן הם כותבים כי, "מיותר לציין כי אנו סבורים כי הקמת תחנות הכוח קסם וריינדיר, מסכנות את עתידם של חצי מיליון התושבים שמיוצגים על ידינו".

צרו איתנו קשר *5988