אלקין הכריז על הקמת ועדה ציבורית לבחינת כללי הזכאות לדיור ציבורי

הוועדה, שבראשה יעמוד פרופ' עו"ד אביעד הכהן, תתחיל את פעילותה כבר בשבוע הבא • פינוי דיירים שמוגדרים כפולשים הוקפא לארבעה חודשים, וכעת הוועדה תפעל לעדכון  הקריטריונים לזכאות לדיור ציבורי

שר הבינוי והשיכון, זאב אלקין / צילום: יוסי זמיר
שר הבינוי והשיכון, זאב אלקין / צילום: יוסי זמיר

משרד הבינוי והשיכון הודיע היום (ג') כי השר זאב אלקין חתם על כתב המינוי לוועדה ציבורית שתבחן את הכללים לזכאות לדיור ציבורי. בראש הוועדה יעמוד פרופ' עו"ד אביעד הכהן, נשיא המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט, ודיקן בית הספר למשפטים. הוועדה תתחיל את פעילותה כבר בשבוע הבא.

בנובמבר 2021 הורה אלקין להקפיא לארבעה חודשים את פינוי הדיירים המוגדרים כפולשים מדירות דיור ציבורי. ההקפאה נועדה לאפשר לבחון מחדש את הקריטריונים לזכאות לדיור ציבורי. כיום ישנן כאלף משפחות המוגדרות כפולשות לדיור ציבורי ו-350 מהן נדרשות להתפנות מתוקף פסקי דין, שהראשון בהם ניתן ב-1991. נקודת המוצא של אלקין ויו"ר ועדת הכלכלה, מיכאל ביטון, הייתה ששינוי התנאים יקנה לרבים מהפולשים זכאות לדירות.

הקונפליקט בין משרד הבינוי והשיכון למשרד המשפטים קשור בעיקר לכך שהמדינה מחויבת ליישום פסקי הדין נגד הפולשים, אך גם לכך שיש ריבוי ממתינים לדיור ציבורי. לפיכך, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה כרמית יוליס הקציבה למשרד הבינוי והשיכון 45 יום כדי לבחון מחדש את מדיניותו בנושא. הקמת הוועדה הציבורית לעדכון הקריטריונים לזכאות לדיור ציבורי היא איפוא תוצר של הדיונים בוועדת הכלכלה של הכנסת שהתקיימו בחודש שעבר.

דני גיגי מהפורום לדיור ציבורי בירך על הקמת הוועדה, לא בלי הסתייגויות: "הוועדה הקומה מתוך מחשבה על הרחבת הקריטריונים ולהכניס יותר אנשים למעגל הזכאות, ואנחנו בפורום הדיור הציבורי מקווים שאכן, זאת תהיה עבודת הוועדה. שיכניסו אימהות חד הוריות שמקבלות מזונות, שיכניסו נכים עם מוגבלות נפשות, יחידנים שסובלים ממצוקת עוני. אנחנו מאוד חוששים שהוועדה תעסוק גם בנושאים פוגעניים שיפגעו בדיור ציבורי. בנוסף על כך, חשוב להגיד שבקרב חברי הוועדה אין יצוג להרבה מאוד אוכלוסיות. החברה האזרחית כמעט לא קיימת בתוך הוועדה ואנחנו קוראים לשנות זאת".

ממשרד השיכון נמסר: "משרד הבינוי והשיכון בהובלתו של השר זאב אלקין, משקיע משאבים רבים במערך הדיור הציבורי. לאחר שנים רבות בהן לא שונו הכללים לקבלת זכאות לדיור ציבורי, מוקמת ועדה ציבורית שתבחן את אמות המידה הקיימות, בדגש על צרכי האוכלוסיות השונות, במטרה לשפר ולייעל את הסיוע הממשלתי בתחום זה".