משפט נתניהו: "אי-אפשר ללטף אדם בחדר החקירה על-מנת שייתן גרסה"

ברקע המגעים להסדר טיעון, התחדש היום משפטו של רה"מ לשעבר בנימין נתניהו, ועוה"ד בעז בן-צור וז'ק חן המשיכו בחקירתו של ניר שוורץ, חוקר המשטרה של עד המדינה ניר חפץ • בין היתר אמר שוורץ בעדותו: "חקירה היא לא דבר נעים. אי אפשר לעשות את זה באמצעות ליטופים וחיבוקים" • בהמשך עלה להעיד חוקר המשטרה יניב פלג, שחקר גם הוא את חפץ בזמנו

ניר שוורץ מעיד בבית המשפט / צילום: יוסי זמיר
ניר שוורץ מעיד בבית המשפט / צילום: יוסי זמיר

ברקע המגעים להסדר טיעון וההתייעצויות של בנימין נתניהו ובני משפחתו אמש עם עורכי דינו בבית סנגורו, הבוקר (ב') התייצב עו"ד בעז בן-צור בבית המשפט המחוזי בירושלים להמשך המשפט. עו"ד בן-צור, סנגורו של ראש הממשלה לשעבר, המשיך לחקור בחקירה נגדית את מי שחקר את עד המדינה ניר חפץ - חוקר המשטרה מלהב 433, ניר שוורץ. סוגיית הסדר הטיעון שעל הפרק לא עלתה בדיון. בהמשך עלה להעיד חוקר המשטרה יניב פלג, שחקר גם הוא את חפץ בזמנו. 

"חקירה היא לא דבר נעים"

עו"ד ז'ק חן, סנגורו של שאול אלוביץ', חקר את שוורץ בנוגע לחקירה של איריס אלוביץ', שנחקרה כשהיא מותשת ועייפה, על מודעותו של שוורץ למצב בו מצויה הנחקרת.

עו"ד חן: "איך אתה תופס את האחריות שלך?". 

שוורץ: "האחריות שלי לדעת אם נעשה משהו חריג כשאני יוצא מחדר החקירה, ולא מילה במילה".

עו"ד חן: "האחריות שלך על כל המעטפת של הנחקר, למשל תנאיו בשב"ס, התנהלות של הכפוף שלך יניב פלג".

שוורץ: "לא כל המעטפת, לגבי פלג - נכון".

עו"ד חן הטיח בשוורץ שהוא אחראי על תנאי החקירה ותרגילי החקירה שהופעלו נגד חפץ.

שוורץ השיב: "אי-אפשר ללטף אדם בחדר החקירה על-מנת שייתן גרסה. חקירה היא לא דבר נעים, זה מצריך ממך כאדם שמסתיר משהו להוציא את מה שאתה מסתיר, אי-אפשר לעשות את זה באמצעות ליטופים וחיבוקים.

"חקירה היא לפעמים קשוחה, לפעמים הנחקר מרגיש חוסר נוחות וחוסר נעימות. אם הוא לא רוצה לספר, מנסים לשכנע אותו. זו לא אווירה של סאונה. העצורים מגיעים לחדר החקירות במצב שבו הם נמצאים. החוקרים מבצעים את העבודה שלהם, את התפקיד שלהם, את מה שהם צריכים על-מנת להגיע לחקר האמת, ולהגיע לחקר האמת זו משימה.

"אם יש חשוד שלא משתף פעולה, המאמץ החקירתי הנוסף שנדרש מכל היחידה הוא גם כן הרבה יותר מורכב, כי יש צורך לשנס יותר מותניים ולבצע פעולות נוספות. זה לא יכול לבוא בליטופים ובחיבוקים".

עו"ד  חן המשיך והטיח בחוקר שוורץ: "אתה מציג מצג כוזב לבית המשפט. ידעת והיית שותף מלא למהלכים. לוגיסטיקה - אתה לא הראש הקטן שהצגת בחקירה, עשית בכוונת מכוון להטעות את בית המשפט לא לספר על הצעדים החריפים והחריגים לשבור את רוחם של הנחקרים והחשודים כדי להשיג מטרה שסימנת להשיג מראש".

בתגובה השיב שוורץ: "אני מוחה".

"החוקרים השתילו לו זיכרון"

מוקדם יותר חקר עו"ד בן-צור את שוורץ בנוגע ללוח הזמנים שנתן ניר חפץ לפגישות שקיים עם שאול אלוביץ'. חפץ לא זכר מתי התקיימו הפגישות עם אלוביץ', בהן הפגישה החשובה לגביה סיפר כי אלוביץ' ביקש ממנו להעביר מסמך לנתניהו. בחקירת המשטרה הציג החוקר שוורץ לחפץ ציר זמנים של אירועים, שערכה המשטרה, על-מנת לסייע לו להיזכר במועדים. שוורץ הסביר כי ניסו להביא את חפץ לקבע את מועדים של הפגישות. חפץ העיד כי ציין את המועדים לפי ההיגיון ולא מתוך ידיעה.

בחקירה הנגדית טען בן-צור כי לוח הזמנים שהוצג לחפץ היה מניפוליטיבי, ורמז כי הוא נועד להטעות את העד. עו"ד בן-צור הציג את הניסיונות של המשטרה למקם את חפץ במועדים הנוחים לתזה של התביעה.

הפגנות נגד הסדר הטיעון המתגבש של נתניהו, שמתקיימות מחוץ לדיונים במשפטו בירושלים / צילום: יוסי זמיר
 הפגנות נגד הסדר הטיעון המתגבש של נתניהו, שמתקיימות מחוץ לדיונים במשפטו בירושלים / צילום: יוסי זמיר

במסגרת החקירה הוציאה המשטרה צו לקבלת שמות הנכנסים והיוצאים למעון הרשמי למועדים בהם אלוביץ' הגיע למעון בין אוקטובר לדצמבר 2014. עו"ד בן-צור טען כי החקירה של חפץ הייתה מגמתית, כי החוקרים כיוונו את חפץ בתשובותיו ו"השתילו לו זיכרון", לאחר שלא ידע לומר מי נכח במעון בזמן הפגישה ומתי התקיימה הפגישה. בנוסף טען עו"ד בן-צור כי מהפלט שהוצא עלה כי במעון נכחו פוליטיקאים, אך הם לא נחקרו.

בימי החקירה הקודמים של החוקר שוורץ הוצג לו תיעוד חקירותיו של עד המדינה ניר חפץ ואמירותיו הקשות בבית המשפט לפיהן הופעלו עליו אמצעי לחץ פסולים, בהם צעקות, איומים, שימוש במשפחתו, הבאת אשתו לחקירה ותרגיל המקורבת שחלק מפרטיו נמצאים תחת חיסיון. חפץ תיאר את האמצעים שהופעלו עליו בחקירה כדרקוניים, והעיד כי הועברו לו מסרים מאיימים. בעדותו של חפץ הושמעה הקלטה בה נשמע שוורץ צועק: "איפה אתה חושב שאתה נמצא? 'יש לך משפחה? הם חשובים לך. אל תעשה את זה עבורך אלא עבור משפחתך".

החוקר של ניר חפץ: לא ביקשתי ממנו להחליף עורך דין

בהמשך היום עלה להעיד חוקר המשטרה יניב פלג והתייחס לאמירות שהפנה לנחקר, עד המדינה ניר חפץ. באשר לניסיון להשפיע על חפץ להחליף עורך דין, אמר פלג כי הוא לא ביקש מחפץ להחליף את עורך דינו. "מעולם לא ביקשתי ממנו. אם אתה מתכוון לשיחה של הרופא/חולה, ניר חפץ השווה את עורך דינו לרופא. אני הקבלתי את עצמי לרופא. אמרתי לו שכדאי לו לדבר עם עוד רופא".

השופט משה ברעם העיר: "זה לא מתאים לאנלוגיה". פלג הוסיף: "חד-משמעית זה מה שהתכוונתי. פעם ראשונה ששמעתי על זה היה בתקשורת. מעולם לא התכוונתי שיחליף עורך דין". 

יניב פלג / צילום: ניצן שפיר
 יניב פלג / צילום: ניצן שפיר

התדרדרות מצבו הבריאותי של חפץ בחקירה

באשר למצב הבריאותי של חפץ בזמן החקירה, פלג סיפר כי רופא שבדק את חפץ אמר לו: "אני לא מבין למה הוא הגיע למצב הזה". עוד הוסיף פלג: "לא היה רופא קבוע. באחד מימי החקירה הגיע רופא. הוא פגש את חפץ, שבאותו הזמן קיבל תרופות לגירודים ולעקיצות. הרופא אמר לי שהוא כועס על המצב של חפץ, ושלא היה צריך להגיע למצב הזה. שהוא רוצה לדווח לקצין רפואה ראשי".

פלג סיפר כי "חפץ התלונן על עקיצות הפשפשים. אני הלכתי והתקשרתי לחובש כדי לבדוק אותו. לא תמיד החובש נענה לבקשתי, אני לא זוכר את התדירות שהוא ראה את החובש. החובש אמר פעם אחת שזו לא סכנת חיים, ולא הגיע. אני זוכר שמפקד היחידה אמר לי או לניר שוורץ, שנגיד שהוא שלח אותנו, ועדיין החובש לא הסכים. לא היה לי מה לעשות מעבר ללבקש".

בחקירה הנגדית הטיח עו"ד בן-צור בפלג: "אני אומר לך שהרופא ראה את חפץ לאחר 8 ימים במעצר. הרופא ראה הזנחה פושעת במצבו של חפץ".

השופט ברעם הקשה על פלג ואמר: "אמרת שהרופא כעס על מצבו הרפואי של ניר, זה מצביע על משהו לא תקין. האם הדברים של הרופא תועדו? על מה הוא כעס? האם זה קשור לאופן בו החזיקו אותו?". פלג השיב: "הדברים לא תועדו. העקיצות היו עדיין עם שלפוחיות, הרופא ראה אותן ואמר- למה הוא הגיע למצב הזה?".

החוקר פלג גם העיד כי הוא איפשר לחפץ להתגלח ולהתקלח. "מעולם לא מנעתי ממנו צורך בסיסי של אדם. החריג היה שאושר לו להתקלח. היחידה אישרה לו להתקלח, והיה לו סכין גילוח, והשגחתי עליו. לא היה משהו חריג לרעה".

לדבריו, "חפץ התבקש לחתום על טופס בו הוא מוותר על נוכחות בזמן העתקת המדיה הדיגיטלית בביתו. והוא אמר בגלל צנעת הפרט. אני לא אמרתי למה הוא מתכוון. הסברתי שצנעת הפרט תרד ב'בית השימוש של ההיסטוריה', כי זה לא מעניין את המשטרה. כי החיפוש נעשה לפי מילים.

"חפץ מעולם לא נאזק בידיים וברגליים כשהוא ביקש להתפנות, וקיבל שתייה חמה. קיבל אוכל כשביקש. אני מי שהלך להביא לו, זה היה התפקיד שלי. השתדלתי להקל עליו בחקירה. מעולם לא מנעתי ממנו גישה למזון. ידעתי איזה אוכל מועדף עליו ולהביא לו".

"בשעות הקרובות הולכת לנחות עליך פצצה שתזעזע את עולמך"

במהלך החקירה אמר פלג לחפץ כי "בשעות הקרובות הולכת לנחות עליך פצצה שתזעזע את עולמך... עד עכשיו לא שיקרתי לך, הפצצה שאתה עומד לחטוף, תאמין לי שזה יזעזע את עולמך מהיסוד. לא חושב שאתה לוקח בחשבון את הידע שלנו, מה אנחנו מסוגלים לעשות". פלג הסביר בעדותו כי "הפצצה" אליה התכוון היא "התכתבות ושיחות הוואטסאפ עם חשודים שהיו להם בתיק", שכללו את ההתכתבויות על שיבוש החקירה.

פלג נשאל למה הזכיר את משפחתו של חפץ בהקשר זה, והשיב: "אדם עם מוניטין ושם שעלול להישלח למאסר, אז על התא המשפחתי תוטל פצצה. הבן שלו היה לפני גיוס ליחידה מובחרת, ובתו למדה משפטים. זו משפחה נורמטיבית שעלולה להינזק מהמעשים של האבא". 

*** חזקת החפות: יודגש כי גם לאחר הגשת כתב האישום נגדם, ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו, שאול ואיריס אלוביץ' וארנון (נוני) מוזס מכחישים את המיוחס להם, לא הורשעו בביצוע עבירה, ועומדת להם חזקת החפות.

צרו איתנו קשר *5988