אריה דרעי צפוי להתפטר מהכנסת ביום ראשון הקרוב

בית המשפט צפוי לאשר ביום שלישי הבא את עסקת הטיעון שנחתמה עם דרעי, ובמסגרתה הוא אמור להתפטר מהכנסת • במסגרת העסקה הוגש נגד דרעי כתב אישום המייחס לו עבירות מס

אריה דרעי / צילום: רפי קוץ
אריה דרעי / צילום: רפי קוץ

יו"ר ש"ס אריה דרעי צפוי להגיש מכתב התפטרות ליו"ר הכנסת ביום ראשון הקרוב. בית המשפט צפוי לאשר ביום שלישי הבא את עסקת הטיעון שנחתמה עם דרעי, שבמסגרתה הוא אמור להתפטר מהכנסת. דרעי אומנם צפוי שלא להיות עוד חבר כנסת מן המניין, אך הוא ימשיך לעמוד בראש מפלגת ש"ס ולנהל את חבריה מבחוץ.

העובדה שדרעי לא ישהה עוד במליאת הכנסת עשויה להקשות על האופוזיציה בפעולותיה נגד הקואליציה, מאחר שהוא היה הגורם המקשר בין הליכוד לרשימה המשותפת במגוון הצבעות.

במסגרת עסקת הטיעון הוגש נגד דרעי כתב אישום המייחס לו עבירות מס לפי פקודת מס הכנסה וחוק מיסוי מקרקעין. במסגרת הסדר הטיעון נקבע כי יו"ר ש"ס יודה בעבירות המיוחסות לו ויתפטר מהכנסת ללא הטלת קלון, ובנוסף הוא יידרש לשלם קנס של 180 אלף שקל קנס.

לפי כתב האישום, שהוגש על-ידי עורכי הדין ירון גולומב, נגה בליקשטיין שחורי ואיתי שהם מפרקליטות מיסוי וכלכלה, בשנת 2003 דרעי רכש חלק ממגרש בגבעת שאול בירושלים, במסגרת קבוצת רכישה, תמורת מיליון דולר. הוא סיכם עם אחיו שלמה דרעי כי ימכור לו את השטח לפי שווי של 1.6 מיליון דולר, ששיקף את כלל העלויות שהוציא בגין הנכס. למרות זאת, חוזה המכירה לא שיקף את פרטי העסקה הנכונים, בין השאר משום שתמורת העסקה שצוינה הייתה 4.25 מיליון שקל, נמוכה מהשווי עליו סוכם - 1.6 מיליון דולר השווה לכ-5.78 מיליון שקל. פרטי העסקה החסרים היו מאפשרים לרשויות המס לגבות שומה לפי הסכום האמיתי.

עוד לפי כתב האישום, דרעי איפשר את הגשת הדיווח על המכירה במתכונת החסרה, למרות שפרטי העסקה החסרים היו רלוונטיים ומהותיים מבחינת שיעור המס שחל על הקונים. הוא מואשם כי סייע לאחיו לערוך הצהרה שאינה נכונה, עבירה לפי חוק מיסוי מקרקעין.

צרו איתנו קשר *5988