חלופת שקד לתמ”א 38 תיגנז? שרת הפנים לא מצליחה לגייס רוב בכנסת

ביום שני הכניסה שרת הפנים את החוק לסדר היום של המליאה, אך נאלצה למשוך אותו ברגע האחרון לאחר שלא הצליחה לגייס רוב שיעביר אותו בקריאה שנייה ושלישית • מאחר שחלופת שקד נדרשת לרוב רגיל במליאה, שרת הפנים צריכה לגייס רק עוד אדם אחד משורות האופוזיציה, אולם הניסיונות לגייס את אותו תומך בודד לא צלחו השבוע

שרת הפנים איילת שקד / צילום: יוסי זמיר
שרת הפנים איילת שקד / צילום: יוסי זמיר

לאחר שנדחקה לצד השני של פגרת הכנסת, חלופת שקד לתמ"א 38 שוב נמצאת בסכנה והפעם בשל היעדר הרוב לקואליציה. ביום שני הכניסה שרת הפנים איילת שקד את החוק לסדר היום של המליאה, אך נאלצה למשוך אותו ברגע האחרון לאחר שלא הצליחה לגייס רוב שיעביר אותו בקריאה שנייה ושלישית. זאת על רקע המשבר הפוליטי החדש: הודעת ח"כ עידית סילמן מלפני כחודש שלא תצביע עם הקואליציה והודעה רשמית טרייה של מפלגות האופוזיציה (ללא הרשימה המשותפת) שלא יתמכו באף אחד מהחוקים שמעלה הממשלה להצבעה בכנסת - כולל בנושאים שאינם במחלוקת.

חסר רק קול אחד

מאחר שחלופת שקד לתמ"א 38 נדרשת לרוב רגיל במליאה, שרת הפנים צריכה לגייס רק עוד אדם אחד משורות האופוזיציה שיתמוך בחוק או ייעדר בזמן ההצבעה. אולם הניסיונות של שקד לגייס את אותו תומך בודד לא צלחו השבוע, לאחר שברשימה המשותפת שנותנת גב לחלק מהצעות החוק הממשלתיות בתיאום עם הקואליציה, סרבו לתמוך בחוק. במשותפת ענו לפניית גלובס כי הם אכן התבקשו ביום שני לתמוך בחוק, אך סרבו. למרות זאת, במפלגה לא הסתייגו מהאפשרות שיצביעו בעד החוק בשבוע הבא. לחלופין, שקד יכולה לנסות את מזלה גם בגיוס סילמן, עמיחי שיקלי או מי ממפלגות הימין למרות החרם עליו הכריזו.

כל שר לעצמו

שקד גם לא מקבלת סיוע משמעותי משאר חברי הקואליציה והממשלה. בהנהלת הקואליציה אומרים לגלובס כי "השרים שמקדמים את חוקים הם שנדרשים לקיים את המשא ומתן מול חברי האופוזיציה לטובת תמיכה בהם". כמו הניסיונות של שקד בהעברת חלופת תמ"א 38, גם שר הביטחון בני גנץ מנסה לגייס רוב עבור חוק "ממדים ללימודים". שקד הודיעה כי בכוונתה להעלות את החוק להצבעה כבר בשבוע הבא, אלא שנכון לכתיבת שורות אלה, קשה לראות איך תשיג תמיכה מבוססת והיא עשויה למשוך את ההצעה שוב מסדר היום ברגע האחרון.

בתחילת חודש אפריל קיבלה המועצה הארצית לתכנון ובנייה את בקשת השרה שקד להאריך בשנה נוספת את תמ"א 38 בשנה נוספת בעקבות הדחיות הרבות באישור החלופה מאז חודש נובמבר האחרון. ההחלטה התקבלה ברוב של 22 מול 1, כאשר המתנגדת היחידה להארכה היא מנכ"לית מינהל התכנון דלית זילבר. חמישה נוספים הצביעו בעד הארכה קצרה יותר של התוכנית, אך ללא החלת התוכנית בשטחי תוכנית המטרו. בסופו של דבר הארכת תמ"א 38 נועדה לספק יציבות לשוק עד שהחלופה תעבור בכנס הקיץ, אלא שהמבנה הפוליטי עשוי להאריך את העבודה בכנסת מעבר למצופה.

צרו איתנו קשר *5988