הותר לפרסום: שב"כ חשף פעילות של גורמי מודיעין איראניים נגד אנשי אקדמיה ישראלים

גורמי המודיעין האיראניים פנו לאותם ישראלים תוך התחזות לאנשי אקדמיה, עיתונאים אנשי עסקים ופילנתרופים, בניסיון למשוך אותם לנסיעות בחו"ל למטרות חטיפה ורצח • האזרחים הישראלים שקיבלו את הפניות, נמנעו מלהיענות להן ואף התריעו עליהן בפני גורמי הביטחון, וכך נחשף הניסיון

פניות חשודות במייל / צילום: Shutterstock
פניות חשודות במייל / צילום: Shutterstock

הותר לפרסום כי בחודשים האחרונים נחשפה על-ידי שב"כ פעילות של גורמי מודיעין איראניים נגד אנשי אקדמיה ישראלים ובכירים לשעבר במערכת הביטחון באמצעות פניות לאותם ישראלים תוך התחזות לאנשי אקדמיה, עיתונאים אנשי עסקים ופילנתרופים, בניסיון למשוך אותם לנסיעות בחו"ל למטרות חטיפה ורצח.

הפניות נעשו תוך הצגת "סיפור כיסוי" רלוונטי, ומדובר בשיטת פעולה מוכרת של גופי המודיעין והביטחון האיראניים, ובראשם ארגון המודיעין של משמרות המהפכה, כוח קדס ומיניסטריון המודיעין.

הקשר עם האזרחים הישראלים נעשה באמצעות פנייה בדואר אלקטרוני, תוך שימוש בכתובת דוא"ל דומה מאוד, בשינוי אות או סימן, לכתובת אותנטית מוכרת של הגורם המזמין בחו"ל אשר זהותו "נגנבה" לשם הקמת המגע. לאחר יצירת קשר ראשוני עם האובייקט הישראלי, הוא מתבקש לעבור לשיחה בוואטסאפ מול מספר טלפון חדש שאינו מוכר לו. 

הישראלים חשדו והתריעו 

האזרחים הישראלים שקיבלו פניות חשודות אלה, נמנעו מלהיענות להן ואף התריעו עליהן בפני גורמי הביטחון, וכך נחשף הניסיון.

הפעילות מתבצעת תוך שימוש במידע אותנטי - מכון מחקר מוכר, לוגו מוכר וכתובות אותנטיות, הניתנים לאימות בבדיקה באינטרנט. כן בוצע שימוש בזהות אותנטית של אנשי אקדמיה ישראלים וקצינים במילואים, לרבות באמצעות שימוש בתמונתם מתוך אתרי אינטרנט של האקדמיה ו/או מהרשתות החברתיות.

כך למשל נשלחה הזמנה לכנס באירופה על רקע אקדמי: במקרה זה נעשה שימוש בכתובת Oliver.thranert@sipo.gess.ethz.ch, הדומה מאוד לכתובתו האותנטית של פרופ' אוליבר טרנרט (Oliver Thränert), חוקר שוויצרי מוכר בתחום הביטחוני. הגורם שהתחזה לפרופ' טרנרט פנה למספר אזרחים ישראלים והזמין אותם להשתתף בכנס במדינה אירופית. הפנייה התבססה על בסיס שמו האותנטי של הפרופסור וכתובת הדוא"ל שלו לכאורה. אותו גורם שהתחזה ל"אוליבר" שלח לישראלים קבצים וקישורים הנוגעים כביכול לכנס.

האזרחים הישראלים שאליהם בוצעו הפניות חשדו ואף פנו לברר את הנושא מול פרופ' טרנרט, אשר שלל את דבר קיומו של הכנס ואימת כי המייל שלו נפרץ. נציין כי מספר ישראלים היו כבר על סף יציאה לחו"ל בעקבות ההזמנות הללו, וחשיפת השיטה סיכלה כוונה זו.

במקרה אחר נעשה שימוש בזהות של עיתונאי אירופאי בשם קון קוגלין (CON COUGHLIN), הכותב גם תחת מכון אמריקאי בשם GATESTONE INSTITUTE, תוך הצעה לאזרחים הישראלים לכתוב. 

דוגמה נוספת היא התחזות לאדם ממוצא רוסי, המשמש כביכול כעוזרו של מיליארדר רוסי בשם אנדריי אנדרייב. אותו עוזר, שהציג את עצמו כ"ניקולאי", יצר קשר עם ישראלים, לכאורה כדי לעזור לישראלים ממוצא רוסי. אותו "ניקולאי" הציע לישראלים ממוצא רוסי סיוע וכן הציע להם להיפגש עמו בחו"ל, תוך שציין כי לאותו אנדרייב יש כביכול קשרים עם גורמים רשמיים בממשלת ארמניה, לרבות עם סגן ראש ממשלת ארמניה.

גורם בכיר בשב"כ אומר כי "במסגרת הפרשיה אותרו פרופילים רבים בהם משתמשים גורמי המודיעין האיראניים, ונאסף מידע רב אודות הגורמים העומדים מאחורי הפעלתם. בין השאר, ערנות האזרחים תרמה לסיכול ומנעה אירועים חמורים". 

צרו איתנו קשר *5988